Warto blogować ?
 Oceń wpis
   

Ostatnio zaczytuję się w różnych artykułach poświęconych organizacji pracy, życia zawodowego, ścieżce rozwoju i innym podobnym tematom. Między innymi po zakupie książki "LifeHacking" trafiłem też na stronę lifehacking.pl, gdzie znalazłem wpis pod tytułem "Dlaczego warto prowadzić własnego bloga" - i muszę przyznać, że te pięć postulatów, które postawił autor:

1.Prowadząc bloga, uczysz się wyrażać swoje myśli
2.Pisząc, zaczynasz zwracać uwagę na błędy – w końcu to, co napiszesz, zobaczy miliony osób
3.Uczysz się radzić sobie z krytyką
 4.Uczysz się dyskutować z ludźmi
 5.Prowadząc bloga o swoich zainteresowaniach, poszerzasz i utrwalasz swoją wiedzę.

http://lifehacking.pl/2011/07/30/dlaczego-warto-prowadzic-wlasnego-bloga/

są nie do odrzucenia!

...dlatego też od czasu do czasu zaglądam;-) na swojego bloga. 

Komentarze (4)
[ankieta] Czym grasz ? (upd)
 Oceń wpis
   

Nowa ankieta! Tym razem definitywnie dla graczy. Pytanie (rozwinięte) brzmi:

Jakiego sposobu sterowania oczekujesz odpalając nową grę (online'ową) ?

 

Biorąc pod uwagę "złożoność sytuacji" wziąłem w ankiecie kombinacje najbardziej prawdopodobne. Ciekawi mnie to, czy już jesteście "pokoleniem myszy", czy "pokoleniem klawiatury" - a czy wyobrażacie sobie, że obydwa te manipulatory mogą za jakiś czas zniknąć ??

 • ustawiam ręce przy myszce i LMB (left mouse button)
 • na klawiaturze: strzałkach i spacji (lub kontrolu)
 • na klawiaturze, ale przy klawiszach W,A,S,D i spacji/kontrolu
 • nie mam preferowanego ustawienia: ustawiam tam, gdzie mnie skieruje instrukcja
 • ustawiam  jedną rękę przy myszy, drugą przy strzałkach lub
 • jedną rękę przy myszy, a drugą przy klawiszach W,A,S,D
 • zawsze szukam opcji zdefiniowania własnych klawiszy

Jeżeli już rozgrzaliście się i przypomnieliście sobie, na jaki sposób grania nastawiliście się grając ostatnio (np. sięgając po gry prezentowane przeze mnie w dziale "Warto zobaczyć"), to... myszki w dłoń i klikać w odpowiednią opcję ankiety.

Nagrodą dla biorących udział będą... kolejne wpisy na blogu ("OMG, znowu będzie truć" :D)

 //EDIT: Ankieta będzie otwarta do końca września

Komentarze (0)
Ech, wakacje...
 Oceń wpis
   

Żyjecie ? Bo ja tak :-) - nabrałem energii po urlopie wymuszonym przez Żonę (nie żałuję, choć coprawda zdawało mi się, że trwał wieczność, ale było super - tzn. przyjechałem do domu bardziej wykończony niż wyjechałem :D) i z pewną taką nieśmiałością wracam do "życia z kompem".

Spoglądam na datę ostatniego wpisu - 22.05.2009 (Herculaneum - nawet fajne, szło by to rozwijać) i jeszcze na datę poprzedniego (ten o scenie z PV3D) - dłuugo mnie nie było. Oj długo. Pamięta mnie jeszcze ktoś ?

Ech, życie... praca etatowca ciężką jest. Prawie tak samo, jak freelancera ;-). Z tym, że po powrocie do domu słyszy się jeszcze "a marchewkę kupiłeś ?" - żart :D.

Upały co nie miara - człowiekowi dopiero w nocy chce się żyć, a ja siedzę przy kartce i kombinuję, co by tu zrobić, by wykorzystać "przestoje okresu urlopowego" - pierwsza sprawa: po miesiącu wrócił z serwisu mój komp (JUPI!), co się nałożyło z terminem powrotu z urlopu no i pierwsza myśl: sponsorów niet, a by się przydało jakieś mobilne stanowisko zrobić - na dysku kurzy się zainstalowany VirtualBox, myśl przednia - ale trzeba jeszcze przejść do realizacji.

Niestety, odmówił posłuszeństwa pożyczony od znajomego CS3 - jak najzupełniej legalny, z tym, że kto próbował przeinstalowywać CS3 na inny komputer ten wie, że można to zrobić maks 2 razy, a potem dętka... pomimo wpisanego poprawnego kodu powiedział on mi "bajbaj" - więc szukam sponsora CS3/CS4 (upgrade do CS4 wystarczy). To nie żart! W zamian z chęcią wykonam jakąś równoważną cenowo aplikację - byle by nie była obwarowana bezsensownymi deadline'ami, bo - gdy pracuje się w zupełnie innym zakresie na etacie - rzeczywiste terminy zawsze są nieprzewidywalne).

Czemu się nie przesiądę na Flexa ? Jakoś nie umiem się do niego przekonać - siłą flasha jest dla mnie timeline i choć cały kod już ciągnę na klasach, nie wyobrażam sobie, by nie korzystać z timeline'u - choćby do wizualizacji (do tego nawet doszło, że jak miałem filmik z wakacji obrócić, to wziąłem i obróciłem go pod edytorem, zapisując z powrotem do AVI, bo stwierdziłem, że zanim znajdę i poznam możliwości pościąganego z netu softu szybciej obrobię go we flashu). No chyba, że mi ktoś pokaże, jak łączyć AS3 z flexa ze starszymi flakami (flash8), bo jak na razie mi to cosik nie wychodzi :(.

Co tam, najwyżej zostanę przy as2 i tyle :P. W końcu stwierdziłem, że lepiej wypocić coś grywalnego, co się będzie podobać lub też nie (sorki Vogel za usunięcie Twojej opinii spod wpisu o CityRace - biznes is biznes, gdzie pieniądze tam o gustach się nie dyskutuje). W końcu i tak żadnym kodem Was nie zaskoczę - te wszystkie frejmłorki, jakie u Was (u niektórych z Was) oglądam, te blogi, do których linkujecie, te linki, którymi rzucacie - oj umieją wbić w ziemię :).

Co tam jeszcze u mnie ? A kurzy się skrzynia z linkami od Was :-). Kurzy się druga z moimi pomysłami :-). No i coś mi o ćwierkaniu chodzi po głowie - czytaj: twittowaniu. Zastanawiam się, czy czasem ten typ "blogowania" nie wyprze tradycyjnych blogów. Tylko że wartość informacyjna świergotania jest taka, jak ma się pisanie liścików w podstawówce do pisania artykułów w gazecie. No ale każdy ma swój świat. Do mojego jakoś twittowanie nie pasuje - ale podobno dopinguje w postępach prac, więc... pożyjemy, zobaczymy.

Ok, więc za parę dni postaram podzielić się doświadczeniami z używania VirtualBoxa z flashem. Zapraszam.

PS. Dla smaka dwa zdjęcia zrobione w wakacje przeze mnie: ślimaczek i widok ze Śnieżki - jedne makro, drugie maks skali :-).

Ślimaczek

Komentarze (2)
Prośba do czytelników o pomoc...
 Oceń wpis
   

...w znalezieniu aktualnych linków stron i gier, które przepadły.

Zaginione w "na skróty" - ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Dostałem informację, że z uzupełnionych pozycji spisu na pewno nie chodzi jedna gra i jedna strona.

Gra to "Wysokie loty szefa" (<- tak na wysokości środka wpisu już działa*), a strona - to jedna z piękniejszych stron, jakie dotychczas widziałem: heiwa-alpha.co.jp (Adobe newsletter /tłumaczony/)

gdyby ktoś znalazł kopię w archiwum lub znał miejsce ich aktualnego "pobytu" (nie wierzę, że z sieci zniknęły na zawsze :,( ) to proszę o info - czy to na maila, czy w komentarzu - wdzięczność i upamiętnienie na blogu gwarantowane.

PS. Inne w "na skróty" także można sprawdzić ;-)

//EDIT: * - no fakt, "Wysokie loty szefa" nadal są w sieci, zmieniła się tylko domena - mea culpa, że nie sprawdziłem tego podobnie jak moi czytelnicy :-] - link już działa - teraz tylko stronę Heiwa alpha znaleźć.

Komentarze (2)
Linkownia
 Oceń wpis
   

Coraz mniej mam czasu (i ochoty także) na planowanie wpisów (dłuższych) do bloga... stwierdzam, że wszystko, co Wam chciałbym napisać, już gdzieś w sieci napisano. To jedno. A drugie, to to, że powoli widzę jak flex "zagryza" flasha - jeżeli ktoś tu przychodził, aby dostać wskazówki do flexa - mylił się! Nie wiem, w jaki sposób walczyć z przyjętą opinią, że flash to jest narzędzie dla grafika, a flex dla developera - ja mam całkiem dobre klasy napisane pod flasha i spełniają świetnie swoje zadanie! Obym się mylił, że kiedyś zostanie tylko flex i AfterEffects - w każdym razie na razie FLEXOWCOM MÓWIĘ: STOP! Flex już jest obecnie tak daleko od flasha, że oprócz wspólnej składni i (części) bibliotek to już jest inny program, inny typ programowania. Panowie i Panie, nie mylcie czarnego z czerwonym!

Wracając do tematu: wiem, że są aktywni czytelnicy, którzy od czasu do czasu podrzucają mi własnie (i nie tylko) linki do obejrzenia. Więc od dziś zmienia się typ wpisów bloga - linki znalezione/otrzymane - praktycznie bez opisu ode mnie mnie - ale za to liczę na obfite komentarze od Was!

//EDIT: co nie oznacza, że nie podokańczam zaczętych artykułów - materiałów mam sporo, w postaci "złotych myśli" - muszę teraz tylko jeszcze znaleźć czas, by je opracować w porządną całość.

Komentarze (0)
[F]ajne [L]ecz [A]kurat [SH]akierowane - ROZSTRZYGNIĘCIE!
 Oceń wpis
   

Koknurs zamknięty, a oto ostateczne wyniki:

Na ankietę o pytaniu: "Które 'rozwinięcie' nazwy flashowej najbardziej Ci się podoba ?"  odpowiedzi udzieliło 18 osób, oto wyniki dla poszczególnych propozycji - zwycięskie rozwinięcie zostało wyróżnione na zielono
 • flash: [F]ormat [L]epszy [A]niżeli [S]abotaż [H]akera (8)
 • flash: [F]ikcyjnie [L]eniwa [A]ction [S]criptowa [H]orda (1)
 • flash:  [F]lashowa [L]icencja [A]takuje [S]karbonke [H]andlowca (1)
 • drawAPI: [D]użo [R]azy [A]tomowo [W]ymagająca [A]plikacja [P]rocka [I]rytująca  (1)
 • swf: [C]zasem [L]eszczy [A]ction [S]crypt [S]sie (class) (0) [S]zybko [W]iesza [F]szystko  (7)

Zwycięzcy gratuluję (Rabbit 404) i czekam na kontakt w sprawie przekazania nagród.

Komentarze (1)
O konkursiku na rozwinięcie... (upd) Ankieta start!
 Oceń wpis
   

Ciekawe, gdy jedna osoba się wycofała (dzięki za maila, bardzo pocieszający był :]), to pojawia się druga...

No więc było by dwóch uczestników, ale na razie (znów) jest jeden, przysłał trzy propozycje, więc ankieta będzie - jeżeli druga osoba nie zgłosi się / nie odwoła swojej rezygnacji, to zwycięzcę już mamy.

Zostało niewiele czasu... ok, nie napisałem w regulaminie dokładnie do której godziny, a więc przyjmijmy, że długi weekend kończy się (dla niektórych) o godzinie 6:00 jutro rano...

//EDIT (duży): no to mamy dziś 26 maja 2008, dwóch uczestników (było by trzech, ale jeden wycofał się na początku, gdy dowiedział się, że prawdopodobnie będzie sam - a szkoda). Ankieta u góry po lewej (zaraz obok). Zapraszam do głosowania. Przypominam, że o dodatkowych nagrodach przeczytasz tutaj, a o regulaminie we wpisie o konkursie.

Komentarze (0)
Niedługo koniec konkursu na rozwinięcie skrótu/nazwy flasha
 Oceń wpis
   

[Ostatnio opisywane gry są tutaj]

Pojawił się sponsor! Dzięki niemu do nagrody konkursu [F]ajne [L]ecz [A]kurat [SH]akierowane w postaci oryginalnego długopisu reklamowego z logiem Adobe dochodzi książka "Ćwiczenia praktyczne z FLASH 8" autorstwa Krzystofa Paska (jest to książka w sam raz dla początkującego flashdesignera/animatora na rozpoczęcie przygody z flashem). Sponsor pragnął pozostać anonimowy, więc z mojej strony mogę powiedzieć tylko tyle jest wiernym czytelnikiem bloga i trzyma kciuki za konkursowiczów.

Ja ze swojej strony dodam do powyższej książkę "Programowanie w języku ActionScript FLASH MX", która będzie w sam raz na początek dla skryptowca. Rzeczy tam opisywane to podstawowe funkcje języka, klasy dostępne na poziomie flash MX - są one dostępne nie tylko dla programującego w as1, ale także w as2, nawet przy pisaniu skryptów we flashu CS - właściwości obiektów, metody - które później praktycznie wykorzystuje się w każdej wersji ActionScript.

No to odliczania czas zacząć. Zasady, plus co i jak we wpisie konkursowym.

//EDIT: (u góry) dla tych, którzy nie są zainteresowani konkursem, a lubią poczytać/pooglądać o grach lub pograć w gry.

Komentarze (0)
[F]ajne [L]ecz [A]kurat [SH]akierowane - KONKURS!
 Oceń wpis
   

Z okazji nadchodzącego następnego długiego weekendu ogłaszam konkurs pt "Rozwiń flashkróta": na jak dowcipniejszcze rozwinięcie skrótów/rozszerzeń/nazw związanych z Flash/Flex. 

A oto nagroda główna:Nagroda konkursu

Jest tylko jeden. Wysyłam na swój koszt (na terenie Polski - bo zakładam, że wszyscy uczestniczący mają tutaj bliskich, których od czasu do czasu odwiedzają).

Termin i sposób zgłaszania własnych skrótów

Rozwinięcia można zgłaszać do końca długiego weekendu, a więc do dnia 25 maja 2008r, tylko i wyłącznie jako komentarz do tego wpisu - nie zapomnij o podaniu namiaru na siebie - tylko adresy mail! Rozwinięcia mają być tylko i wyłącznie w języku polskim (za wyjątkiem  wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych używanych potocznie w języku polskim - np. "hakier").

OGRANICZENIE: Maksymalnie 3 rozwinięcia skrótów/nazw na osobę!

Uwagi porządkowe dotyczące wpisywania maili w komentarzach

Nie zapomnij wstawić "kawałków antyspamowych" do niego - np. ten.adres_WYTNIJ_TO@TO_TEŻ_jestmoj.pl (pomysł zaczerpnięty z atarionline.pl) lub lub moj.adres@no_spam.gdziestam.com (tego nie radzę stosować, bo masowo jest przez spamboty przetwarzany na właściwy) lub nazwaadresu[małpa]mojadomena[kropka]pl (uwaga! spamboty identyfikują, że [dot] i _dot_ oznacza kropkę więc [dot]-ów nie stosujemy!).

Jeżeli nie chcesz podawać publicznie swojego maila niestety, będziesz musiał(a) się zarejestrować na bblogu, abym mógł Cię zweryfikować (wtedy to nazwa  komentującego staje się klikalna).

Sposób głosowania

Głosowanie będzie publiczne, anonimowe - za pomocą ankiety, umieszczonej w lewym górnym rogu mojego bloga.

Czas trwania głosowania i ogłoszenia wyników

Głosowanie trwać będzie do godziny 18tej dnia 31 maja 2008r, a wyniki ogłoszone w dniu 1 czerwca 2008r - aby zwycięzca mógł się nacieszyć wygraną jak dziecko :). Po tym terminie nagrodę wysyłam do osoby, która dostała najwięcej punktów od wszystkich wchodzących i biorących udział w ankiecie.

Nagrody dodatkowe

Obecnie nie ma innych nagród rzeczowych (jednakże sponsorzy mile widziani - proszę o kontakt na maila). Ma być zabawa i to ta zabawa ma Wam (i mnie) przynieść jak największą radość. To będzie niepowtarzalna nagroda dla wszystkich uczestniczących w konkursie!

Przepisy porządkowe

Rezerwuję sobie prawo do nieodwołalnego usunięcia komentarzy/rozwinięć i nie kwalifikowania ich do ankiety, jeżeli:

 • będą zawierać wulgaryzmy
 • będą sprzeczne z zasadami dobrego wychowania (netykiety) lub naruszać czyjąś godność osobistą
 • będą rozwinięciami w języku obcym (ludzie, dość już tego angliczenia - gęsiami jesteście ?)

a także będę usuwać wszystkie komentarze nie spełniające warunków regulaminowych (a więc nie zawierające rozwinięcia).

W przypadku uzyskania równej liczby głosów przez dwie osoby zostanie ogłoszona dogrywka (dodatkowa ankieta) między tylko tymi dwoma osobami - po godzinie 18.tej dnia 31.maja do godzin rannych dnia 1 czerwca 2008r.

Nagrodę wysyłam (tylko na terenie kraju) na adres pocztowy podany w mailu zwrotnym od wygrywającego, w odpowiedzi na mój mail.

Otwarcie konkursu

Niniejszym uznaję konkurs za otwarty.

Komentarze (5)
Ankieta dla wiernych (i nie) czytelników
 Oceń wpis
   

Ponieważ z powodu niefortunnej konfiguracji mojego programu pocztowego 50% z Waszej korespondencji nt. tematu ankiet na blog FlashFactory Pl, tj. 2300 maili została zakwalifikowana jako spam lub fałszywe wiadomości, pozostałe 30% tj. 4700 maili nie miało adresu zwrotnego, a reszta 40% tj. 3250 została uznana przez program antywirusowy jako szkodliwa dla otoczenia sieciowego i zmelioryzowana, musiałem sam wziąć i siąść do napisania ankiety...

Po długich i trudnych przemyśleniach, pełnych zmagań z przeciwnościami losu, ujrzała ona w końcu światło dzienne...

Panie i Panowie, a oto obok ona! Nowa, świeżutko podpięta - rzekłbym: "dziewicza" - Ankieta. Tu, na lewo proszę patrzeć (lewo to jest tam: <== )

Zapraszam do udzielania się.

PS. Wierni  == ci, którzy mają podpiętego rss-a, niewierni == ci, którzy trafiają tu przez inne strony (lub np. z listy bbloga)

PS2. Precz NIEWIERNY! :)

Komentarze (0)
Trzynasty miesiąc
 Oceń wpis
   

Wow... przeleciał prędzej niż z bicza trzasnął...

Trzynasty miesiąc od założenia mojego bloga :). Opuściłem Was trochę ostatnio (już piętnasty idzie) - ale to w związku z nawałem spraw na początku roku (dodatkowo wychorowałem się troszkę za ciężko niż przewidywałem - równe siedem dni z gorączką, w tym cztery z bitym 39 stopni to trochę dużo do nadrabiania).

Trzynasty miesiąc i trzynaście myśli :) Czyli co chciałem od dawna napisać, a zawsze tego było za mało, by przelać na bloga :)

Legenda

Ostatnio zagłębiłem się (zagłąbiłem ? :D) w świat atarowców. Taaa... dinozaurów, takich jak ja :)  No ale... chyba tam nie pasuję :)  Tak jak zacytował mnie u siebie Kaz na atari.online.pl potrzeba nam własnej legendy, a nie legendy czasów, które odeszły. Odchodzą też czasy flasha, który był "fun", jak zauważył to Skydance na FlashZone. Teraz mamy flasha spod znaku "work" - "hard work". Nie jest to nasza legenda ? Ależ tak! jak najbardziej powinna być. Bo jest TU. Tu i TERAZ. A z tego, co odeszło w przeszłość, weźmy to, co najlepsze. I przekujmy we własną legendę.

13 lat

W wieku 13 lat działałem ostro na swojej atarynce. Umiałem rysować metodą plot i draw i wykorzystywać GRAPHICS 7 no i dodawać własne linie do niego w GRAPHICS 1 i 2 :). Oczywiście za pomocą basica. Tak, to był dopiero język programowania! :D

13 lat temu sprzedałem swoją amiżkę - jedyny komputer spod znaku commodore, jaki miałem. Działałem na niej w Turbo Pascalu. Wow. Dopóty, dopóki dyskietka z TP mi nie padła. To nie były czasy na twarde dyski :)

Przyszłość

Co będziesz robił za 5 lat ? Prywatnie ? Zapewne dzieci niańczył, a jak nie niańczył, to podrywał sąsiadkę na teksty "ale ma Pani ładnego maluszka". Albo koleżankę z pracy czarował w jedynym konkretnym* (* punkt widzenia całkiem subiektywny, ale... obejrzyj serial 39 i pół;) ) celu facetów przed 40tką. No właśnie w pracy... nie rozwodzę się nad tym, czy będziesz siedział (...za biurkiem), czy stał (...w kolejce po zasiłek) - pytam się tylko, czy wiesz, co będziesz robił ZAWODOWO za pięć lat ? W jakim kierunku będziesz się rozwijał ? Może pora o tym pomyśleć, właśnie z tego powodu, że wpadłeś na mój blog ?

Ewolucja

Czyli będziesz ewoluował ? Ja zamierzam to robić częściej niż na pięć lat :). Kolejne zwroty uważni obserwatorzy mogą zauważyć na moim blogu (podpowiedź: oczywiście, niektóre części pozostają stałe). Wali mnie to, że niejeden posądzi mnie o "liabilność" - a co, mam dinozaurem zostać ? Za młody na to jestem :)

 99%

Tyle ludzi wg mnie na swoich komputerach ma flasha. Serio ? jest inaczej ? Niesamowite :> . A co znajduje się jako dodatek w dowolnej praktycznie instalce przeglądarki internetowej ? Plugin flash. Nota bene to właśnie dołączanie flasha do Explorera spowodowało, że skoczyła jego oglądalność.

Pozostałe 1% to ludzie, którzy zawsze pozostaną "anty". Szkoda, że nie powróci moda na aplikacje konsolowe... ciekawe, czy przerzucili by się wtedy na "okienka"... obojętnie z jakiej stajni.

Popularność

Albo się nad nią pracuje, albo się ją ma. Niestety, ja jeszcze jestem na tym etapie, że muszę na nią pracować. Zresztą w internecie popularność jest jak słomiany ogień. W moim przypadku najdziwniejsze jest to, że po przeglądnięciu statystyk z ostatnego półrocza (bo wcześniej anal.izowalnia bloga nie miałem - oczywiście, google analytics kłamie, ale tak naprawdę, kogo to obchodzi ?) W sumie... czy jest ona tak naprawdę potrzebna ? Na siłę na pewno nie - swój czas lepiej przeznaczyć na coś innego ;).

Kalka

Blog - co to faktycznie do cholery jest ? Znudziło mi się już czytać to samo u innych "jak donosi sam Allan Jakiśtam połączenie czegośtam z czymś następi" "Jakiśtam P.Allant pisze o tym, że niedługo programowanie w innych językach... będzie możliwe w" "to już odchodzi do przeszłości, a myślę, że jak donosi S.A.M Guru będzie to koniec tajmlajna". W kółko to samo. Czy na tym polega pisanie bloga ? Już nawet sam przestałem dzielić się z Wami różnymi newsami, które wyczytałem - po cholerę się powtarzać i tracić swój cenny czas ?

Pisanie bloga, który chce się, by był "choć trochę techniczny" jest chyba najtrudniejszym pisaniem, jakie znam.

Czas

Przyszłość mnożę razy 3. Z teraźniejszością się ścigam. Na przeszłość... aa :)

Klienci

Czy naprawdę jest im potrzebny taki blog jak mój ? To co może być dla mnie czytelne (i dla Was) wcale może nie być czytelne dla tego, komu chcesz "się sprzedać". A kim Ty jesteś ?

Tajmline

To najwspanialsze, co mogło się flashowi przydarzyć. Nie będzie tajmlajnu - nie będzie flasha. Tylko zostanie kolejny język kolejnych aplikacji biurowych. Kto nie poznał siły tajmlajnu flashowego tak naprawdę nigdy nie był prawdziwym flashdeveloperem. ...flashdesignerem ? Flashbuilderem ? Powoli to się zaczyna mieszać w pojęciach. A... żeby było jasne: moje aplikacje mają jedną klatkę kluczową (są jednoklatkowe), gdy mają preloader. Gdy istnieje konieczność budowania wszystkiego all-in-one to mają tych klatek kluczowych trzy. A zwykłych ? Na tyle, ile to wymaga opis klatek. Dbaj o swój tajmlajn, bo nie wiadomo, czy coś lepszego może się flashowi przydarzyć.

Nie no... trzeba skreślić flashdeveloperów.

Kombajn

Jeżeli stwierdzasz, że jesteś taką osobą, to widocznie jesteś niewłaściwą osobą na niewłaściwym miejscu.

1000

Tysiąc rzeczy idzie zrobić na tysiąc sposobów. Kto powiedział, że jeden sposób jest najwłaściwszy ?

Od pomysłu do realizacji daleka droga

Ciekawe jest to, że najwięcej frajdy sprawia mi nie realizacja, ale samo kombinowanie, jak to zrealizować. W tym przypadku jako przedstawiciel gatunku homo sapiens uważam, że jest to jedna z nielicznych cech, która odróżnia nas od małpy. Małpa się cieszy, że dostanie banana w swoje łapy. Człowiek, że wykombinował jak się do niego dostać...

No więc, Pinky, chodźmy dalej kombinować jak zdobyć ten świat :D

PS. Gdyby się ktoś pytał:

Liczba wpisów: 155
Liczba komentarzy: 410

Data założenia bloga:
2007-01-13 13:15:00

Komentarze (0)
Ankieta wkrótce, na co chcesz zagłosować ?
 Oceń wpis
   

Robię przymiarki do tego, aby wystawić ankietę na temat tego, jakie wpisy /cykle wpisów/ podobały się Wam na moim blogu. Jeżeli macie propozycję wpisów/cykli/, które powinny obowiązkowo się znaleźć w ankiecie, wpisujcie. Wpisujcie lub trujcie mi na gg. Wszystkie uwagi będą uwzględnione.

Wkrótce wpis: Maj nejm iz Bounds. Get Bounds.

//EDIT: nie będzie komentarzy z propozycjami, nie będzie wpisu o Gecie Boundsie :]

Komentarze (0)
Tak, też biorę udział w konkursie Blog Roku [edit 16.01.08]
 Oceń wpis
   

..jak wielu - tak, też się dałem skusić na udział w tym konkursie. link z boku. W części "najbardziej oglądalnej". Jeśli chcesz oddać na mnie swój głos - jeżeli chcesz wydać na mnie swoje złoty-dwadzieściadwa grosze (oddać głos na mój blog), wyślij SMS* o treści B00019 na numer 71222.

Konkurencja duża, blogów pełno - aż tyle, że niektórzy laicy wogóle nie zauważają mojego istnienia we wpisie zgłoszonych blogów.

W sumie to można by robić zakłady, kto wygra... czy Pani Księgowa, która może powiedzieć babkom i babeczkom w swoim dziale "zagłosujcie na mnie", czy Pryszczaty Młodzian, który ma wielu kumpli z bogatymi rodzicami, czy też ... czytelnicy zadecydują ?

Taka uwaga: zastanówcie się dobrze, czy warto dać komuś zarobić na Waszych pieniądzach. Może lepiej zadzwonić za te 1,22 do fajnej koleżanki (fajnego kolegi) - i dołożyć trochę, jak rozmowa będzie się milo toczyć ?

* - koszt SMS, to 1,22 zł brutto

//EDIT: żeby nie było nieporozumień, bo zaraz tu r2d2 komuś zrobi flejmłora: biorę udział od 15go grudnia - tak długo wisi link "Zgłoszenie do blogu roku". Jak wysyłałem zgłoszenie to w kategorii "profesjonalne" było blogów aż siedem sztuk. Nie lubię takich rzeczy nagłaśniać, uważam, że każdy powinien robić swoje. Miałem nadzieję, że ktoś te moje zgłoszenie w linkach sam zauważy, ale jak widać, skromność nie popłaca, no a jednak bardzo chciałbym mieć takie jabłuszko.

//EDIT 16.01.08 - dostałem mail od organizatorów - niesamowite! Jakie tempo!

Witaj,

Twój blog maw.bblog.pl bierze udział w konkursie Blog roku 2007 w kategorii tematycznej Profesjonalne

Rozpoczął się II etap Konkursu - kwalifikacja do oceny.

Blogi zgłoszone do udziału w Konkursie przeszły do II etapu. Polega on na głosowaniu SMS.
Na tym etapie rozstrzygnie się, które blogi będą walczyć o tytuły Najlepszych Blogów 2007.

Dzięki temu głosowaniu w każdej z 10 kategorii tematycznych powstanie lista 25 najwyżej
ocenionych blogów. Przejdą one do III etapu Konkursu - oceny przez Internautów,
a pierwsze 10 z nich dodatkowo ocenione zostaną przez Kapitułę Konkursu.

Jak głosować?

Każdy blog biorący udział w Konkursie posiada swój unikalny numer.

----------------------------------------------------------------
Numer twojego bloga to B00019
----------------------------------------------------------------

Wyświetlamy go w serwisie konkursowym obok adresu Twojego bloga oraz na jego
indywidualnej stronie konkursowej.

Poinformuj o nim swoich czytelników. Przekaż im również instrukcję głosowania:

"Jeśli chcesz zagłosować na wybrany blog, to prześlij SMS na numer 71222 w treści SMS podając numer konkursowy tego bloga"

Wszystko o głosowaniu

 • Na wybrany blog można zagłosować tylko raz (w tym etapie Konkursu)
 • Liczba blogów, na które można zagłosować jest nieograniczona
 • Koszt każdego SMS, to 1,22 brutto
 • Dochód z głosowania zostanie przeznaczony na wsparcie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie
 • Głosujący mają szansę na nagrody - czeka na nich 10 Ipod-ów NANO 4GBDziękujemy za udział w Konkursie i życzymy powodzenia w głosowaniu!

pozdrawiamy
redakcja konkursu Blog Roku 2007

Komentarze (1)
Witaj na blogu ze 100 000 odsłon!
 Oceń wpis
   

Tym skromnym wpisem chciałbym upamiętnić ten dzień, w którym mój blog przekroczył "setkę" :D.

Po dzisiejszej dacie widać, że moje planowania (wyliczenia) czasu są jednak prawidłowe - wg moich wyliczeń setka miała stuknąć w okolicach 9tego grudnia - przeprowadzałem te wyliczenia pisząc "Ciekawostkę przy zmierzchu" (wow, to już było dwa miesiące temu!) - jak widać od tamtego czasu uporządkowałem i trochę zmieniłem strukturę bloga.

Dziękuję, że przyczyniliście się do tego - bez Waszych odsłon tej liczby by nie było.

Oczywiście będą "prezenty na setkę" - to kolejne wpisy, którymi Was w tym tygodniu i następnych uraczę :)

Dla tych, którzy trafili tu pierwszy raz polecam zajrzenie do "Kategorii" obok lub oglądnięcia co pojawiało się na blogu chronologicznie - przewińcie do końca menu ("Archiwum").

Do zobaczenia przy drugiej setce (mam nadzieję!).

MaW

Komentarze (2)
Ciekawostka przy zmierzchu
 Oceń wpis
   

Ciekawe... choć mój blog powoli dochodzi swojego zmierzchu, a dzisiaj właśnie przekroczył liczbę 70 tysięcy odsłon bloga (wg danych systemu administracyjnego bblog-a).

Dla tych, którzy się spóźnili - zanim "nastanie noc" - kilka linków do tego o czym pisałem:

:)

//EDIT: wyjaśnienie w komentarzach

Komentarze (6)
AS2: Nie chcę, ale muszę
 Oceń wpis
   

Miałem nadzieję, że uda mi się utrzymać swój styl programowania (przypinanie klas do _globala i takie inne mało użyteczne rzeczy jak dynamiczne typowanie zmiennych) do czasu, aż AS3 straci miano "prawiczka". No niestety, nie udało się.

Słysząc zewsząd głosy o tym, że mój styl programowania powoli zaczyna "trącić myszką" (no a czym, chyba nie tabletem ?:p) oraz łapiąc się na tym, że używam stałego typowania zmiennych, stwierdziłem, że niestety zamiast robić duży krok w przód, trzeba będzie zrobić kilkanaścia malutkich "tiptopów" (i podobno mi to na dobre wyjdzie :)).

Najśmieśniejsze - i zarazem najbardziej denerwujące jest to, że ten "paradygmat" nt. mojego programowania słyszę od osób, które są w stanie w projekcie bez mrugnięcia okiem użyć setProperty (no bo wyczytali gdzieś, że to działa szybciej), metody (funkcje) rozrzucają po klipach umieszczając je w onClipEvent, a żeby utrzymać typowanie zmiennych (no bo oni przecież programują w as2, bez tego kod nie może być!) używają n+1 (czyli dużo za dużo) dodatkowych zmiennych, dumnie głosząc, że oni używają as2...

No więc pora na małe kroczki... które będę dokumentował na blogu - zacznę od już opisywanej na blogu klasy TIMER. Jest ona podstawą moich wszystkich aktualnych projektów, więc dobry start to start z czasomierzem :).

Komentarze (1)
anal.url czyli statystycznie rzecz biorąc
 Oceń wpis
   

//EDIT: if you are searching about flash9c.ocx word, click here

 Co się Wam kojarzy z tym tytułowym skrótem url ? Jedno się powinno kojarzyć, ale na pewno nie to, o czym myślicie :D

Rozczaruję tych, którym kojarzyło się to z jednym tylko (wy zboczeńcy :P) - to mój skrót do... pewnej opcji, o której wspominałem w jednym ze wcześniejszych wpisów, który nie podlinkuję zgodnie z zasadą "kończ Waść, wstydu oszczędź!".

Więc linkuje do... Google Analytics - które już działa z bblogiem! Hurra! :)

W ciągu tych paru dni działania GA na BB mój blog odwiedziły osoby z 15 miast: Warszawa, Katowice, Wrocław, Poznań, Łódź, Kraków, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Gdańsk, Rzeszów, Olsztyn, Gdynia, Kielce, Rybnik, Birmingham, Lubin, Brodnica, Manchester, Ełk, Frankfurt am Main, Zurych, Częstochowa, Toruń, Riyadh, Słupsk, Mława, Istambuł, St Petersburg, Hannover, Zielona Góra, Opole, Rabka, Brzeg, Wałbrzych, Szczecinek, Białystok, Sydney Lubartów, Tychy, Węgrów, Działdowo, Inowrocław, Poplar, Mielec Naestved, Piła, Makati, Tomaszów Mazowiecki, Łęczna, Bratysława, Czechowice-Dziedzice, Biłgoraj, Goleniów, Shepshed, (nieokreślone). Z czterech kontynentów! Łał...

Niestety, nie mam być z czego dumny... tą oglądalność "z całego świata" nabiły mi słowa takie jak "sex" i "Jenna Jameson", słowo "flash" znajdowało się prawie na samym końcu rankingu... ;(

Jednak bardzo fajne jest to, że pamiętacie o mnie i trafiacie na mój blog wpisując "co u mawa" w googlach - to bardzo miłe! :) Postaram się odwdzięczyć za to, umilając Wam nudę przez całe wakacje (albo: nudząc Wam w upalne dni :D). Na ewentualne tematy "do oblogowania" czekam też z Waszej strony - albo w komentarzach, albo na maila: info/at/flashfatory.com.pl - nagrody będą - w postaci przedpremierowego testowania* freewarowych produkcji flashfactory pl :). Wpisane we wcześniejszym wpisie punkty także powoli realizuję, więc się nie bać, że coś umknie (zawsze możecie napisać ;-) ).

Ok, to tyle tego krótkiego wpisu pisanego na szybko - we wtorek zafajdałem sobie system Nortonem SystemWorks i już trzeci dzień składam go z powrotem "do kupy" usiłując uzyskać jak najlepszą wydajność (o ile mnie pamięć nie myli, na 16 programów jakie mam zainstalowanych /jestem już po instalacji 10ciu/, w całości może być 16^16 kombinacji, a więc całkiem niezła liczba opcji...). Niestety, zawsze najgorzej jest po instalacji apdejtów - czy to MSowych, czy Symantecowych - jedynie apdejt firmware z nagrywarki faktycznie poprawił jakość pracy urządzenia... więc wraca do walki z systemem :) ( GHOST bardzo w tym pomaga- oj tak). No niestety, nie jest tak prosto - XP professional ma swoje "fochy", najnowszy plugin flasha także nie lubi użytkowników komputerów (spróbujcie usunąć z dysku po instalacji systemu na innej partycji plik flash9c.ocx /lub flash9b.ocx/ ) - ale o tym ciiiiii.... Zwalmy wszystko na Adobe :p.

PS. Przyznawać się, kto jest skąd ? :)

* - dopiero od sierpnia

//EDIT: more about flash9c.ocx here

Komentarze (5)
Planowanie czasu vs blog
 Oceń wpis
   

Pisząc w swoim blogu zauważyłem jedno: czytający (a więc i TY) wymagają od piszących jednego: ciągłej aktywności na blogu. Jak więc to połączyć z tym, co wspomniałem we wpisie "Jazda po labelach" ?

Moja żona, jako aktywna i ciągle dokształcająca się osoba zwróciła mi uwagę (po jakimś tam wykładzie nt. organizacji czasu pracy na którymś tam z kolei kursie), że w mojej branży zawodowej (tzw. "nowe media") nie da się zorganizować czasu w formie "podręcznikowej" (czyli 8+3+7: praca+relaks+sen) i często trzeba modyfikować przyjęty harmonogram ze względu na chroniczny brak czasu (szukaj: "doba z gumy"). Jak to się ma do bloga ? Ano, poniższy zestaw statystyk wszystko tłumaczy:

 • Styczeń: 15 tekstów
 • Luty: 14 tekstów
 • Marzec: 20 tekstów
 • Kwiecień: 6 tekstów
 • Maj: 3 teksty

Nie wliczam do niego czerwca, bo... no właśnie :)

Od maja stosuję nawet w przypadku bloga system zapisu szkiców z wyprzedzeniem. Co zrobić, gdy w TV nie leci nic ciekawego, a pogoda jest "pod zdechłym Azorkiem" ? A co zrobić, gdy mózgownica odmawia posłuszeństwa, a siedzieć przy projektach trzeba ? No właśnie, w takich przypadkach pomaga zmiania "azymutu".

Gdy wysączymy swój mózg w jednym zakresie myślowym, najczęściej nie zdajemy sobie sprawę, że zasoby "innej partii mózgu" są zupełnie nierozładowane i trzeba by z tym coś zrobić...

Wynikiem tego "rozładowywania" zapełnionych "innych partii mózgu" są projekty, szkice i zalążki do 11 artykułów/wpisów! Słowem: lipiec będzie obfity :)

Oto kawałki tytułów na zachętę:

 • 4 vs 1. ach ta dominacja
 • gacie na ekranie
 • gdy chcę sobie pograć, a nie wygrywać
 • flash, warcraft i fenomen 'marketingu wirusowego'
 • Traf jak leci!
 • Skok za wodę
 • flash ignoruje potrzeby użytkowników ?
 • Problemy z developerami...
 • połącz dwa (trzy) pola na planszy
 • Wyszukiwarki vs Flash
 • Realizm a grywalność
 • Wieże fabryki

Kolejność tytułów jest zupełnie przypadkowa :) - mam nadzieję, że narobiłem Wam niezłego smaka :D

Macie też może jakieś inne sugestie ?

//EDIT: oczywiście, zawsze wpadnie po drodze coś niespodziewanego, czego nie można w żaden sposób zaplanować, przewidzieć, czy wyprzedzić...

//EDIT 2: przyznaję się bez bicia, conajmniej 3 wpisy, które pojawiły się w czerwcu, mogły spokojnie już pojawić się w maju... a tak to taki biedny teraz wyszedł :)

Komentarze (2)
BBLOG:Dobrze się tutaj czuję, ale... jest pewne "ale"
 Oceń wpis
   

Jestem obecny na bblogu od początku roku - być może krótko, ale podobnie jak bblog w sieci...

W jednym z początkowych wpisów napisałem, że lepiej jest powierzyć prowadzenie projektu/strony/bloga [dalej: projekt] profesjonalistom, niż samemu się w to bawić. No i mam rację, prawda ?

Jest jednak różnica między tym, jak prowadzony byłby projekt, który zamawiam prywatnie, a projekt, który jest prowadzony publicznie (być może to ja nie jestem taki "społecznościowy", niż mi się wydaje :) ). Jak to się mówi: "diabeł tkwi w szczegółach".

No i o tych szczegółach nadeszła pora parę słów powiedzieć.

KATEGORIE BLOGÓW

Ci, co wchodzą przez główną stronę bbloga (www.bblog.pl) zapewne zauważyli, że jest coś takiego, jak "Kategorie Blogów" - ale czy ktokolwiek wchodzący (do konkretnego bloga) jest w stanie powiedzieć, z jakiej kategorii jest blog, o którym czyta ? Oczywiście, po treści, owszem - ale czytasz ten mój wpis - i co ? Czy po nim wywnioskujesz, do jakiej kategorii należy mój blog ?

Nie lepiej na głównej stronie. 12 marca mój blog został zauważony przez Administratorów i zaproponowano mi dołączenie do grona blogowiczów, których wpisy pojawiają się w sekcji "Blogujemy..." strony głównej bbloga. Wszystko ładnie i przyjemnie, interesujący Cię artykuł zazwyczaj utrzymywał się długo w zajawkach do czasu... Do czasu stworzenia konkursu - "Zabawy dla bloggerów" Owszem, rozumiem - pomysł dobry, by blogowiczów "rozruszać", ale spowodowało to powstanie lawiny wpisów typu "aby wyjść na swoje". Kamień do ogródka, no. Wystarczą teraz cztery wpisy z kategorii "mydło i powidło", aby z grona polecanych wpisów kategorii "biznes" lub "IT" nie pozostał się ani jeden wpis.

Kurcze, może by to zmienić, co ? Rozszerzyć listę wpisów np. po 3 wpisy na kategorię ? Przede wszystkim: rozpisać na kategorie. W liście czterech polecanych dawać zawsze cztery ostatnie, ale tych, które mają największą oglądalność - a nie: mamy zaproszonych na stronę główną 50ciu bblogowiczów i zmieniamy rządkiem, co tylko ktoś da nowy wpis.

Podział nowych wpisów na kategorie lub wg popularności - bardzo interesująca opcja.

 ZABAWA DLA BBLOGERÓW

Zabawa ta spowodowała jedno: nie są naliczane już w sekcji "oceń wpis" odczyty dokonywane przez wyszukiwarki. Przyniosła też drugie: rywalom stawiamy minusa.

Po czym to sądzę ? większość moich wpisów, która wcześniej miała oceny pozytywne, ma teraz większość negatywów. Porównując: wpis, który przed konkursem miał stosunek 247(+) - 230(-) nagle dostaje -7 punktów ? Na jakiej podstawie ? czy ktoś to kontroluje ?

Wszem i wobec oznajmiam, że nie chcę uczestniczyć w konkursie, ani że na uczestniczenie w nim zgody nie wyrażałem.

No i mogę sobie oznajmić, a co... I tak z tym nic nie zrobię, bo organizatorzy nie pomyśleli o tym, że ktoś sobie może tego nie życzyć - nie znajdziesz w panelu konfiguracji opcji/checkboxa "nie chcę uczestniczyć w konkursie".

Możliwość wybrania opcji nieuczestniczenia w konkursie - bardzo potrzebna opcja w panelu administracyjnym.

 KWESTIA SPRAW TECHNICZNYCH

Parę(naście) wpisów wcześniej chwaliłem system rss pozwalający śledzić zmiany bez konieczności codziennego wchodzenia na strony i sprawdzania non stop, czy się coś zmieniło i ile. Jeżeli interesuję Cię ten blog, możesz sobie kliknąć w ikonkę z opisem "RSS" powyżej i już wiesz, co się u mnie dzieje. Fajnie, wręcz ekstra - ale co zrobić, gdy chcę śledzić dyskusję, która rozwinęła się w ramach komentarzy danego bloga ?

Niestety, górny rss nie przekazuje informacji na temat nowych komentarzy do wpisów, a szkoda. Chciałbym mieć możliwość bycia powiadamianym o nowych komentarzach do danego wpisu.

Rss komentarzy do wpisu - byłaby to bardzo korzystna dla piszących i komentujących opcja.

Następna sprawa to zabezpieczenia przed "niepożądanym kodem" na blogu. Wielokrotnie zdarzało mi się znaleźć w czytanych wpisach "krzaczki" tego rodzaju:

yle="BACKGROUND: white; MARGIN: 0cm 0cm 0pt 0.25pt; LINE-HEIGHT: 12.5pt"> yle="FONT-SIZE:

Zdarzały się one/zdarzają także i mi - jest to efekt wklejania kodu sformatowanego htmlem ze schowka. Nieważne, czy się go wkleja w widoku kodu, czy też treści - zazwyczaj kończy się to poszatkowaniem go na "niewykonywalne" fragmenty. Parser, który wpis "sprawdza" podczas edycji/zapisu działa online, nie mógłby sygnalizować od razu po wklejeniu takiego "kwiatka" ?

Potrzebna jest sygnalizacja zablokowania części kodu htmlowego przez edytor wpisów bbloga.

 Zataczam powoli koło - wracam do czegoś, co łączy kategorie blogów ze sprawami technicznymi.

FORMATOWANIE

Nie mówiąc już o krzaczkach opisanych wyżej, zdarza mi się wpisywać kod źródłowy. Jest to w końcu rzecz normalna, skoro mój blog należy do kategorii IT. Niestety, bblog nie wspiera żadnego formatowania kodu: ani najpopularniejszego htmlowego, ani javascript (o który można oprzeć formatowanie kodu Actionscript 1), ani też javy (o który można oprzeć formatowanie kodu Actionscript 2/3), ani kodu php (który po części jest kompilacją wcześniej wymienionych). By wkleić kod muszę pamiętać, jak robiłem to w poprzednich wpisać - niebieska rameczka, o tak, potem formatowanie - font courier, o tak, potem jeszcze kolorek - no i już jest. A gdzie wcięcia ??? Jak widać w paru poprzednich wpisach zacząłem olewać wszystko oprócz niebieskiej ramki. Nie mam nerwów, by poprawiać któryś raz z kolei kod, który się rozszedł na skutek formatowania 50,100,200 linijek...

Jeżeli BBLOG trzyma się swoich kategorii, konieczne jest wprowadzenie formatowania kodu przynajmniej dla podstawowych języków, którymi posługują się ludzie z branży IT.

STATYSTYKI

Ostatnia sprawa, która wyszła na jaw całkiem niedawno, to statystyki - jak myślicie, ile może być kodu statystyk na stronie www ?

W panelu konfiguracyjnym użytkownik może sobie wkleić swój własny kod - albo Google Analytics, albo Stat24. Za radą Mooski powstrzymałem swoje obrzydzenie w stosunku do Googli i zainwestowałem swój czas w Google . Ponieważ nie lubię testować w ciemno, pierw podpiąłem je do do firmówki (www.flashfactory.com.pl - tam nic interesującego nie ma, więc jak chcecie zaoszczędzić na transferze to nie klikajcie). Ku mojej uciesze odczyty gładko zaczęły spływać. Skoro działa i to bez zbędnych komplikacji, to podłączam kod do mojego bbloga...

I tu rozczarowanie - czekam dzień, dwa, trzy - nic!

W końcu nie wytrzymałem i zacząłem oglądać kod htmlowy bbloga:
(kod wkleja się poniżej niebieskiej ramki - no suuuuper kwiatek :| )
Bardzo interesujące jest linkowanie do strony www.wykop.pl Ale najbardziej interesujące jest podwójne podlinkowanie do Google Analytics! Nie dość tego, kod trackera jest bardzo często modyfikowany, a tutaj jest on odpalany z serwera bblog.pl - pomimo tego, że w wielu miejscach na Google można znaleźć informację, aby nie kopiować plików do własnego folderu właśnie ze względu na częste zmiany.


ript type=text/javascript>
var pp_gemius_identifier = new String('pyXlFfOmkWlnH5ptwLyg3bQXTH4K3bgeEdQq11oizYv.i7');
ript>

ript language=javascript type=text/javascript>

ript>
ript language=javascript
src="MaW FLASHFACTORY PL  Flash VideoPlayerze czuj się zagrożony   maw, net i cała reszta  bblog_pl_pliki/gemius.js"
type=text/javascript>ript>

ript
src="MaW FLASHFACTORY PL  Flash VideoPlayerze czuj się zagrożony   maw, net i cała reszta  bblog_pl_pliki/ufo.js"
type=text/javascript>ript>
[...]
Jak podaj± Wykop
ript type=text/javascript>

ript>
ript type=text/javascript>
var ghm_identifier = new String("ctfgIgeAo8qJz1w3qfmZ_YZRrmcR5adogCh0Cv52KS7.e7");
var ghm_hitcollector = new String("pro.hit.gemius.pl");
ript>
ript
src="MaW FLASHFACTORY PL  Flash VideoPlayerze czuj się zagrożony   maw, net i cała reszta  bblog_pl_pliki/urchin.js"
type=text/javascript>
ript>

ript type=text/javascript>
_uacct = "UA-568790-8";
urchinTracker();
ript>

ript
src="MaW FLASHFACTORY PL  Flash VideoPlayerze czuj się zagrożony   maw, net i cała reszta  bblog_pl_pliki/urchin.js"
type=text/javascript>
ript>
[...dopiero ten poniżej jest mój...]
ript type=text/javascript>
_uacct = "UA-2071985-7";
urchinTracker();
ript>

 

Z wyczytanych na necie informacji wynika, że w przypadku podwójnego podlinkowania google stats drugi kod przestaje być odczytywany - więc mogę w nieskończoność czekać sobie na dane...

KOD WWW BBLOGa nadaje się do gruntownego przeglądu i optymalizacji, a statystyki wybrane przez użytkownika powinny być wczytywane w pierwszej kolejności.

Ufff... to by było na tyle. Mam nadzieję, że te parę "sygnałów od dołu" nie zostanie uznanych za "72 tezy Marcina Lutra" - bo nie o to tu chodzi.

Pisząc na danym blogu inwestujemy nie tylko w swój blog - inwestujemy w cały serwis blogowy. Panowie Organizatorzy BBloga - zainwestujcie też w nas.

No więc... czekamy na usprawnienia i jakiś feedback :)

MaW

Komentarze (10)
Małe święto
 Oceń wpis
   

Mija równe dwa miesiące od "otwarcia". Zbiega się to z inną "okrągłą" liczbą: przy tym wpisie liczba otwarć tego bloga powinna przekroczyć 10.000 :)

Dziękuję wszystkim, tym czytającym i tym inspirującym, spodziewajcie się wkrótce więcej ;)

MaW

Komentarze (8)
Showtime: Czas pokazać na co flasza stać
 Oceń wpis
   

Showtime to dział, w którym zbieram i pokazuję/komentuję różne ciekawostki z zakresu prac flaszowych. Takie "promo" flasza - w końcu to mój chleb powszedni :)

Jeżeli masz jakieś interesujące linki flaszowe warte obejrzenia, które byś polecił - to proszę, wpisz je tutaj. Jeżeli faktycznie będą dobre, to napiszę o nich coś więcej. Jeżeli je znałem lub znałem wcześniej coś podobnego, to być może też o tym napiszę ;).

Pozdrawiam i czekam na wpisy

MaW

Komentarze (1)
Flash 5 ? dlaczego nie, mogę pomóc :)
 Oceń wpis
   

Mam bardzo duży sentyment do tej wersji flasza :) Można powiedzieć: pierwsza porządna ;-)

Choć moja pierwsza gra flash powstała w wersji 4, to dopiero ta wersja pozwalała rozwinąć skrzydła programiście. Jeżeli trafiłeś/trafiłaś tu przypadkowo, a masz akurat tą wersję i pytanie z nią związane, to zadaj je! :)

Onegdaj prowadziłem na FlashZone.pl taki wątek: [FLASH 5] Masz Flasha 5kę ? -> 1000 i jeden odpowiedzi, pomimo, że ze współpracy z tym forum ostatnio musiałem zrezygnować (powiedzmy: niewspółmierna ilość obowiązków do efektów działań), to jednak dalej lubię "flaszpiątkowców" i jeżeli masz tego flasza i problem z nim związany, pisz tutaj :)
Komentarze (0)
Dlaczego nie u siebie ?
 Oceń wpis
   

Wielu "towarzyszy broni" pyta: dlaczego blog założyłem nie na firmowym serwerze, a w całkiem innym miejscu ?

Powody są conajmniej dwa: pierwszy to bezpieczeństwo. Serwer, nak którym byłby założony blog jest bardziej narażony na potencjalne ataki, niż serwer, na którym znajdują się wyłącznie aplikacje klienckie.

Poza tym: jednym z haseł marketingowych mojej firmy jest: "Zaufaj spacjalistom". Jeżeli na własnym serwerze miałbym stawiać system blogowy (nawet tylko dla jednego bloga), to biorąc pod uwagę zaawansowanie dzisiejszych technik internetowych wypadało by zainwestować dodatkowo w osobę/osoby, które zajmowały by się wyłącznie tym.

Postawienie bloga to nie tylko skrypt, który dokonuje wpisów do bazy danych i pilnuje ich odczytów. To także zadbanie o system bezpieczeństwa. Moja firma nie specjalizuje się w stawianiu systemów blogowych. Nabycie doświadczenia w tym zakresie wiązało by się bezpośrednio z niebezpieczeństwem narażenia danych firmowych na ataki poprzez nieznane/nieodkryte/nieupdejtowane luki w systemie.

I tak z jednego powodu niepostrzeżenie przeszedłem do drugiego. Jeżeli ja sam chcę pokazać swoim klientom, że czas na zatrudnienie specjalistów, że ci "do tańca i do różańca" nie są tymi najlepszymi, to najlepiej zrobię to poprzez stosowanie zasady "zaufaj specjalistom" także względem siebie.

Niektórym nasunie się pytanie "a dlaczego jednak nie ?" - zwłaszcza tym, co to są "do tańca i do różańca" - odpowiedź: bo system blogowy nie leży w zakresie zainteresowań mojego targetu.

Nawet jeżeli w mojej firmie rozpoczną się działania w tym zakresie, to dopóki nie zostanie osiągnięty dostateczny poziom wiedzy technicznej (pozwalający na udostępnienie techniki klientom), będzie to tylko i wyłącznie wewnętrzny zakres działań firmy.

Komentarze (0)
5 powodów, aby używać flasha ??? Używać! Jest jednak warto!
 Oceń wpis
   

[..]

 • Flash wymaga większej przepustowości łącza
 • Nie obsługuje przycisku Wstecz Flash
 • ignoruje potrzeby użytkowników
 • Problemy z developerami Flasha
 • Wyszukiwarki nie lubią Flash-a

[...]

(na podstawie artykułu Search Engine Journal)

Źródło: 5 powodów aby nie używać Flash-a - jeśli nawet wcześniej nie czytałeś, to coś takiego po głowie Ci chodzi. Bo zawsze jest jakieś "ale" - bo to brak indeksacji w googlach, bo to znów brak wyświetlania na komputerze bez odpowiedniego pluginu...

Wiele osób sądzi, że flash jest zbyt ciężki, zbyt mało elastyczny aby go używać do budowy strony www - a jednak pomimo wszystko - wielkie koncerny i małe firmy inwestują w strony przepełnione elementami flaszowymi... flash staje się narzędziem budowy serwisów tak samo dobrym jak php po stronie serwera.

W tym blogu będę starał się pokazać, jak można użyć flasza w prowadzeniu witryny www, jej elementów, a także jak zdynamizować swoją nie tylko dla potrzeb sieci - oraz to, że html (xhtml) jest już tylko po prostu "nośnikiem" dla właściwej treści.

Panowie Menadżerowie, dajcie pierwszeństwo flaszowi!

Komentarze (0)
Bloga czas zacząć
 Oceń wpis
   

Wow, kto by się spodziewał... ja - taki wróg web2.0 właśnie piszę pierwszą wiadomość na swoim blogu... Być może jednak właśnie ta droga jest właściwa...

Coś więcej jak będzie więcej czasu :)

MaW

Komentarze (0)

Najnowsze komentarze
2014-01-06 19:33
najlepszeprezenty.com.pl:
Flash After Party czyli o flashu w realu [EDIT]
pozdrowienia :)
2013-12-25 22:07
Powiększanie penisa:
Warto blogować ?
Trudno się z tym nie zgodzić, przez to, że są bardzo ogólne to także są bardzo trafne.
2013-12-08 22:47
ets2:
Warto blogować ?
Wartościowych blogów jest na naprawdę mało, sam staram się coś stworzyć a czy wyjdzie to się[...]
O mnie
MaW: flash, gry i cała reszta
Po prostu flashmaniak.