Ile może znaczyć słowo EXIT ?
 Oceń wpis
   

 Dobra, ale ja chcę sobie pograć... - serii odcinek czwarty.

IV. "Exit" ? Za krótkie opisy menu
UWAGA! EXIT!WSTĘP

Śpisz spokojnym snem spełnionego zawodowo i osobiście człowieka... znajdujesz się w pracy, pracując nad swoim najnowszym projektem. Wszystko idzie jak z płatka, właśnie kończysz zapisywać ostatnią kompilację, a tu ERROR! Press any key to continue. Press EXIT to exit program. Wpadasz w panikę: jaki Qrka exit ? Naciskasz ESCAPE - wyskoczyłeś z programu! Zdenerwowany wstajesz, by podejść do biurka kolegi. Po drodze mijasz tabliczkę EXIT! Włosy stają ci dęba - jedyne na co masz ochotę, to stąd uciec. Wypadasz na korytasz przez drzwi. Kątem oka zauważasz na nich napis... EXIT! Biegniesz do windy... press EXIT to exit the elevator!

STOP! Pora się obudzić.

Wróćmy teraz do gier. "EXIT" to jedno z najczęściej (po "PLAY" lub "START" i "GAME OVER") widzianych/szukanych przez graczy słów w interfejsach gier. Czy czasem za bardzo nie nadużywane ?

Jakiego typu "exity" możemy trafić ?

Nasuwają mi się następujące rodzaje "exitów":

1) zamykanie aplikacji

2) zamykanie menu 

3) zamykanie opcji w menu 

4) wyjście (na zakończenie misji) z danego levelu

5) wyjście z gry (powrót do menu)

6) wyjście z danego obiektu lub urządzenia (np windy:D ) w grze

Czy można sprawić, by gracz się w tym wszystkim pogubił ? 

Ależ jak najbardziej tak!

O ile w przypadku gier online nie "załapiemy się" na przypadkowe zamknięcie aplikacji, ponieważ developer dla testów wyposażył klawiaturę w "magiczny klawisz" lub menu w "magiczną ikonkę/opcję", to już możemy wpaść w pułapkę "EXIT" podczas tworzenia samego modułu gry.

Typowe ikony, w które graficy (lub developerzy) wyposażają ekrany gry to przyciski "pause", "effects", "music", "exit". Dobrą praktyką jest jednak, by przycisk "exit" nie był widoczny na polu gry - ponieważ w ferworze walki naszemu graczowi może zdarzyć się kliknąć/odkliknąć akurat na tej ikonce!

Jeżeli już umieścimy "exit" w postaci menu wskakującego na ektran po naciśnięciu pauzy - dobrze jest uważać przy tym, by "exit" z punktu 5-go (wyjście z gry) nie pomyliło się przypadkowo z "exit" punktu 3-go (wyjście z opcji menu).

Alternatywa ?

 Sam jestem zwolennikiem używania innych słów niż "EXIT" - np. dla poszczególnych punktów proponował bym takie słowa (w tym zostawił bym "exit" dla niektórych przypadków):Tu wyjścia nie ma ;-)

1) zamykanie aplikacji: close apss, quit

2) zamykanie menu: close menu, leave menu

3) zamykanie opcji w menu: back, back to top, menu

4) wyjście z danego levelu (na zakończenie): finish, exit (w uzasadnionych przypadkach)

5) wyjście z gry, powrót do menu: leave game, exit - jako słowo jak najbardziej uzasadniające dla opuszczenia gry

6) wyjście z danego obiektu lub urządzenia w grze: strzałka w określonym kierunku (lub inna podpowiedź o konieczności użycia przycisku zdefiniowanego przez gracza)

Może kogoś denerwować, że podaję od razu angielskie brzmienie słów, a nie polskie - niestety, angielski jest językiem międzynarodowym i 90% spotykanych przeze mnie gier jest "na dzieńdobry" po angielsku - dostosujmy się więc do standardu.

Parę słów do punktu czwartego - zakończenie poziomu gry

Jestem zwolennikiem kończenia danego poziomu w momencie wypełnienia wszystkich potrzebnych (do ukończenia) zadań - nie męczmy jeszcze dodatkowo gracza koniecznością dojścia w określone miejsce - pamiętam, jak w którejś z gier na szesnastobitowce jeden z przeciętnych leveli praktycznie stawał się nie do przejścia z tego względu, że autor gry umieścił wyjście w bardzo trudno dostępnym miejscu - brakło tam zasady, że gra ma być przyjemnością. No więc, wracając do menu spod pauzy - oprócz opcji o których wspominałem w poprzednich odcinkach, jak np. możliwość przedefiniowania przypisań klawiszy, zmiana parametrów wyświetlania, głośności itp. rzeczy, dajmy także możliwość wyraźnego wyboru między zamknięciem menu spod pauzy (powrotu do gry), a wyjściem z gry (powrotu do planszy startowej). Nie zapomnijmy jeszcze o jednym, gdy do obsługi "exit" używamy klawisza ESCAPE - niech powoduje on wejście do menu pauzy, a ponowne naciśnięcie powrót do gry. Gracz na pewno będzie nam wdzięczny za tą chwilę "zastanowienia się" nad wyjściem - na pewno bardziej niż za przypadkowe wyjście z gry po użyciu ESCAPE*.

A niedługo kolejny odcinek w temacie: fizyka nie taka dobra, jak się wydaje.

POSTSCRIPTUM:

Rozpoczynając pisanie tego punktu w cyklu "Jak nie pisać gier ?" (to już ponad 1,5 roku temu) widziałem troszeczkę inaczej jego rozwinięcie - m.in. miałem koncentować się nie tylko na jednym malutkim słowie "exit". W chwili opublikowania go widzę, że dużo się zmieniło :). Jednakże w przypadku innych słów, które widzisz na ekranie (lub w menu) gry, zasada jest ta sama - głównie dotyczy ona pozycji w menu (wszystkich) oraz opisów na przyciskach - wyznaję zasadę, iż lepiej jest przeznaczyć więcej miejsca na przyciski (i ich opisy), niż zmuszać gracza do tego, by kombinował "co autor miał na myśli". Jeżeli rzuciły się Wam w oczy różne takie przykłady, w których byliście zmuszeni do łamania głowy: "{opis w grze} <- WTF? O co im chodziło???" - z chęcią o nich poczytam.

______________
* - w przypadku "escape" sprawa nie jest taka prosta: gdy nie mamy menu dla pauzy wypadało by spytać użytkownika: "Are you sure ?" i dać mu możliwość zakończenia wyboru innym klawiszem lub przyciskiem myszy. A ESCAPE w tym momencie... niech zadziała jak escape (ang:ucieczka)  ;-)

Komentarze (0)
LĄDowanie na EKRANie
 Oceń wpis
   

Coś na wstęp (prosto z klawiatury)Dawno już u mnie nic treściwego nie było... no ale nikt się nie upominał, zapewne wszyscy mieli pyszczki (i inne mordki) zapchane makówkami bądź innymi pałerajdami, to mi się upiekło. Pora nadgonić... Oto kolejny artykuł z serii "Jak nie pisać gier".

Treść podtytułu chyba już nawet za dużo mówi jak na podtytuł :). Więc nie ma czasu na rozpisywanie się we wstępie :).

3. Otwórz tu, zamknij tam - brak logiki w projektowaniu menu

C&C - no i steruj tu dźwiękiemOstatnio właśnie przypomniałem sobie jedną z moich ulubionych gier: Command & Conquer. Nie idealną oczywiście, ale jednak pomimo wszystko "bardzo zajmującą" :). Wszystko ładnie, przyjemnie - no ale słuchałem akurat własnego "tła muzycznego" i przeszkadzała mi muzyka gry. Łatwo było opcję odpowiedzialną za muzykę znaleźć - ale żeby tyle się naklikać, by wyjść z powrotem ?

Idea logiki nawigacji w menu jest chyba taka sama, jak na stronie www - gdzieś wchodząc spodziewam się, że tą samą drogą, którą przyszedłem, wyjdę. Ewentualnie, że na każdym otwieranym poziomie menu, w tym samym - lub w najbardziej przewidywalnym miejscu (czytaj: górny lewy róg płaszczysny menu) - znajdę prosty i szybki sposób na opuszczenie menu.

Jak powinno być skonstruowane menu w grze ?

 W odróżnieniu od strony www gra jest "trochę odmienną" aplikacją. Nawigacja po stronie www może przypominać nawigację po helpie do gry - o ile jest taka potrzeba i musi ten help być tak rozbudowany (czyli posiadać działy podzielone na jeszcze mniejsze grupy). W grze menu ze spokojnym sumieniem mogę podzielić na trzy rodzaje: menu opcji głównych, wspomniane menu pomocy (o ile jest potrzebne) i... menu opcji gry, które powinno obowiązkowo być dostępne podczas gry.

Gdzie ja to widziałem... nigdzie ?Na chwilkę, w której piszę ten wpis, nie umiem przypomnieć sobie ani jednej gry, która by dysponowała takim menu opcji gry - dlaczego ? I tu przychodzi olśnienie: często menu to jest upraszczane do tego stopnia, że wystarczają ikonki rozmieszczone na planszy gry - włącz/wyłącz muzykę, włącz/wyłącz efekty dźwiękowe, przycisk wyjścia z gry. Dobrze, że gier z tymi ikonkami jest przynajmniej parę.

Zaraz znajdą się głosy, że jednak gra flash to nie jest taka pełnoprawna gra, że to gra na stronie www, nie tak rozbudowana, że po co, na co. Nie! Nie zgodzę się! Tak samo jak od całej strony www wymagam też od samej gry!

Denerwują Was strony z dźwiękami/muzyczkami, których nie ma jak (i gdzie) wyłączyć ? Ktoś powie: dlaczego nie zmutować głośność całego systemu ? A dlatego, że mam prawo słuchać innych dźwięków sączących się z głośnika, nie tylko muzyki z gry. Chociażby tak jak w przypadku wstępie wspomnianej C&C - mogę chcieć posłuchać własnej muzy, nie tej z gry. Akurat w przypadku fash developera często jest to rozmowa prowadzona via skype (lub inne "wynalazki") z drugim programistą, grafikiem albo z project managerem podczas oględzin projektu lub też jego "wzorca" celem znalezienia tego "status quo", o który chodziło.

Co powinno znajdować się w menu opcji głównych ?

 Co powinno znajdować się w menu opcji głównych ? W formach uproszczonych i w tych bardziej skomplikowanych "form flashowych" ? A raczej jak powinny być zbudowane ? :)

pulpit - za duzo opcji tez nie dobrzeOszczędnie. Nadmiar opcji szkodzi. Lepiej więcej opcji umieścić wewnątrz zdefiniowanych punktów, niż przebijać się przez gąszcz opcji, na które spojrzymy tylko raz. Jeden jedyny wyjątek, na który się zgodzę - to "specyfikacja" gracza. Jeżeli użytkownik nie ma możliwości (bo nie ma ku temu potrzeby) zmiany danych postaci, którą prowadzi w grze - a jedyną dana jaką jego postać może się wyróżnić, jest nick tej postaci - opcja ta powinna być możliwa od razu na początku - wpisujesz i grasz! Ot, taki ukłon w stronę gracza :). Co prawda, jest też szkoła - o wiele bardziej rozpowszechniona, wręcz bym powiedział: klasyczna - która pozwala wejść użytkownikowi w grę od razu po jej otwarciu i dopiero na koniec gry pytająca o dane (nick) gracza, gdy ten zdecyduje się zapisać w liście wyników. Rozwiązanie to wg mnie sprawdza się w grach, w których gra się łatwo, krótko i przyjemnie - np. w przypadku takiego bloxorz - gdyby była opcja zapisu stanu gry, byłoby o wiele milej, gdyby można było do uzyskanego wyniku dodać swojego nicka.

 Popłynąłem w stronę danych gracza :)

...a nie da się ukryć, że sprawa się komplikuje w przypadku gier, w których "nowa gra" powoduje rozpoczęcie (przerywanej wieloma sejwami albo i nie - jak w grze opisywanej we wpisie "Rywalizacja na platformach") długiej przygody. Uważam, że najlepsza szkoła to ta, która proponuje domyślne wartości po kliknięciu w "nową grę" i ominięcie całego żmudnego procesu konfiguracji postaci - możesz potem kliknąć "graj" albo zastanawiać się, czy Twoja postać ma mieć różowy kapelusik, czy brązowe spodenki itd. itp.

No to już mamy jeden punkt menu za sobą: "Rozpocznij nową grę". Następny punkt - który powinien obowiązkowo być tak samo w menu głównym gry, jak i w menu opcji podczas samej rozgrywki to ustawienia sterowania gry - wspominane we wcześniejszym wpisie. Jest taka sytuacja: ładnie rozpocząłem, idzie mi jak po maśle, ale... no właśnie: nie pasuje mi ten domyślny "fajer" na prawym kontrolu - i co teraz ? rozpoczynać grę od nowa ? Intuicyjnie: naciskam eskejpa, wchodzę do menu sterowania, zmieniam "prawy cotrol" na "lewy shift" i tyle! Maaarzeniaaa... tak małe, tak nierealne :).

Co jeszcze zostało ?

Możliwość ustawienia parametrów wyświetlania

parametry... parametry... I dźwiękowych. Nie tylko na początku. Także podczas gry. Ale to już było :) - a jeśli już było, to znaczy, że za długo już przynudzam, więc pora kończyć. Serio - o parametrach wyświetlania pogadamy innym razem, o dźwięku już było, pomoc - help/opis gry to klasyczny punkt wszystkich aplikacji (ważne, by nie był zbyt skomplikowany, a zrozumiały). Informacje o autorach - czyli "about" - to jakoś ostatnio w menu gier punkt mający trend zanikający na rzecz dyskretnie umieszczonego w którymś z rogów linku do strony producentów (niekoniecznie wykonawców - ich logo zazwyczaj przewija się gdzieś podczas ładowania gry).

Zakończenie

Dobra gra to taka, której menu opcji głównych pozwala od razu siąść i grać. Ma także menu opcji gry, które podczas gry bez zapisywania stanu (a co dopiero bez wychodzenia z gry!) pozwoli mi (jako graczowi) zmienić konfigurację klawiszy, wyłączyć dźwięk/muzyczkę.

No tak... czy wspomniałem o treściwości ? Pomiędzy słowami :) To już wiecie, o czym będzie w dalszej części.

Jeszcze jedno na koniec: zachęcam do spojrzenia na wpis wprowadzający: aktualizuję go co każdy opisany punkt, więc jeżeli przegapiłeś któryś z punktów, tam znajdziesz link do wszystkich dotychczas opublikowanych punktów wraz z tematem następnego - słowem: warto dodać do ulubionych ;-)

 //EDIT: 

PS. Wpis powstał w listopadzie.
Komentarze (1)
Rzut KLAwiATurĄ w myszkę!
 Oceń wpis
   

...albo jak kto woli, to może zrobić rzut myszką w klawiaturę - ale nie o to mi tutaj chodzi :) - dalszy ciąg opowieści...

2. Myszka, albo klawiatura - Press any key to select level by mouse...

 Szanowni Państwo, proszę zapiąć pasy... startujemy z klawiatury przenosząc się w przestrzeń między klawiaturą a monitorem... za chwilę będziemy lądować na myszce... proszę nie klikać, tylko nacisnąć spację... 

Press mouse button, a następnie klawisz eskejpSą takie gry, których kontrolerem jest wyłącznie klawiatura - i nie wracam tym razem znów do czasów DOS-u, mówię o teraźniejszości - o grach we flashu. Przykładem takich gier jest niedawno opisywany przeze mnie cykl gier BoxHead - "kwadratowaty" shooter obsługiwany tylko i wyłącznie (podczas gry) klawiaturą.

Jak widzę oglądając różne gry w necie, dużą sztuką jest łączenie obsługi klawiatury z obsługą myszy. Codziennością w grach flashowych jest konieczność korzystania z myszy przy wyborze pozycji z menu, a potem przeskok na klawiaturę podczas grania...

I tu jest ten zgrzyt. Gramy te piętnaście kolejnych poziomów pod rząd, nagle pach! i koniec gry. Musimy wytrącać się z tego stanu "bitewnego nastawienia", wyszukać tą myszkę w przestrzeni okołoklawiaturowej, uruchomić obszary mózgu potrzebne do rozróżnienia lewego przycisku myszy od prawego, nacelować... yyyych - wyobraź sobie, że śpisz sobie smacznie w ciepłym łóżku, a ktoś nagle wyrzuca Cię z tego ciepłego łóżka w sam środek lodowatej wichury :/. To właśnie to czuje gracz, którego odrywają od klawiatury.

 

brzydkie myszki, czegoś wam brakuje...

 My te myszki nie lubimy,
 na kawiaturę wnet przerobimy!

Tak naprawdę, to co za problem dodać jeszcze jeden uchwyt do zdarzenia i oprócz kliknięcia myszką obsłużyć też przyciśnięcie przypisanego mu klawisza ? Żeby było jeszcze bardziej wstyd (tym, dla których to problem) powiem, że za czasów ośmiobitowców już większość gier dawała się uruchomić "fajerem" dżojstika.

Dobrą szkołą dla łączenia ziemi z powietrzem są programy biurowe - w jakimkolwiek programie, do którego zajrzysz, zawsze znajdziesz podkreślenie litery odpowiedzialnej za użycie danej opcji myszy, a przy najczęściej używanych - także skrótu klawiaturowego ułatwiającego życie. Może to jest jakaś wskazówka dla gamedevów ? No i uwaga dla designerów - może czasem warto trochę ustąpić, by w całym tym tle graficznym znalazło się miejsce na pokazanie podkreślenia określającego przypisany klawisz na klawiaturze ? Czyli dokonać tego tytułowego rzutu klawiatury na myszkę ?

super nowoczesny manipulator myszą

 supernowoczesne manipulatory
pułapką na myszy, czy na klawiatury ?

Ktoś kiedyś wymyślił, że komputery przyszłości nie będą posiadały klawiatury tylko supernowoczesne manipulatory - mnie, jako realiście, nie wydaje mi się, by taka przyszłość się zrealizowała... klawiatura na pewno zostanie. Może nie w tej formie, jaką znamy, ale na pewno nie będzie to "wielofunkcyjny supernowoczesny manipulator".

Pora opuścić już tą przestrzeń okołoklawiaturową - mam nadzieję, że... bla... bla... bla... a za rogiem już czeka nas przestrzeń ekranowa...

Komentarze (0)
CZARne KOnie KLAWiatury
 Oceń wpis
   

 Dobra, ale ja chcę sobie pograć... - serii odcinek pierwszy.

I. Klawiszologia - na stałe i nie domyślne.

klawiszologiaJeżeli bym powiedział Ci, że Twoja postać będzie chodzić po planszy i że masz nią sterować za pomocą klawiszy, to o jakich klawiszach pomyślisz ? Oczywiście, o klawiszach strzałek!

Już od czasów pierwszych komputerów przyzwyczailiśmy się że do "nawigacji" kursorem używamy klawiszy strzałek - pamiętam, co to był za koszmar, kiedy musiałem używać klawiszy kursora na mojej ukochanej atarynce (nie były wyodrębnione). Zapamiętane z tamtych czasów manipulatory (zwane popularnie "dżojstikami" :D) to także nic innego jak wyodrębnione klawisze sterujące (w manipulatorach cyfrowych sygnalizacja kierunku to jeden bajt, w którym każdy bit odpowiada za jeden kierunek - a bit to zero albo jedynka - "wciśnięty" albo "zwolniony")*.

Wróćmy do czasów współczesnych, czyli królowania pecetów w świecie komputerów. Za czasów DOS-u także były gry. I także były obsługiwane strzałkami na klawiaturze. No ale świat idzie do przodu, już nie tylko cztery klawisze kierunku plus spacja/enter/control wystarczały do grania. Co zrobić z układem klawiszy dla dwóch graczy ? A może stworzyć własny układ klawiszy ?

Zróbmy mały przeskok. Mamy czasy, w których bez myszki ani rusz - a klawiatura trzyma się mocno. No ale są niektórzy programiści, którzy próbują w swoich grach narzucić inny niż zwyczajowy sposób wykorzystania klawiszy.

co tu nacisnąć ? chyba bez użycia instrukcji nie da rady :(Nie ganię nikogo, że próbuje nauczyć nas ,że teraz w lewo to "a", w prawo to "d", kopnięcie to "k", a powrót do menu to spacja. Lecz w takim przypadku szacunek dla użytkownika wymaga od nas, aby było to opisane! Tak, od samego początku - o.p.i.s.a.n.e.! Jeżeli zmieniasz cokolwiek w "układzie klawiatury", zrób to tak, aby dla użytkownika była to jak najmniejsza niespodzianka! Porównajcie "Scribbles" i "Commando" - która gra jest wg Was bardziej user-friendly ? Lub jak to teraz jest modne: "ma lepsze usability" ?

Podsumowując: są takie klawisze, których znaczenia nie warto zmieniać. Są takie klawisze, dla których przyjęte domyślne przeznaczenie jest starsze od wielu czytających tego bloga. Nie warto przenosić góry, jeżeli mamy ją postawić czubkiem do dołu.

Najoptymalniejszym rozwiązaniem dla gier jest przyjęcie na początku rozwiązania domyślnego, a następnie danie użytkownikowi możliwości zmiany tych ustawień. To znaczy: gamedevie pomęcz się troszeczkę i stwórz moduł zmiany klawiszy - zaskarbisz tym sobie dozgonną wdzięczność graczy.

 Które klawisze powinny pozostać na swoim (wypracowanym przez lata) miejscu lub przynajmniej "na starcie" ? We wstępniaku  napisałem, że będę pokazywać co i jak na antyprzykładach, ale niektóre rzeczy są oczywiste i nie sposób ich pominąć - oto "czarne konie klawiatury":

ESCAPE - wyjście z gry, przejście (powrót) do wyższego (wcześniejszego) poziomu menu lub podczas gry: menu z pauzą dla zapisu/odczytu/wyjścia/rozpoczęcia od nowa plus ewentualny ekran opisowy

strzałka LEWO - ruch w lewo lub wszystko to, co kojarzy się z ruchem w lewo
strzałka PRAWO - ruch w prawo lub wszystko to, co kojarzy się z ruchem w prawo
strzałka DÓŁ - jak wyżej, tylko że "w dół" ;-) (kucanie, położenie się postaci też :) )
strzałka GÓRA - jw., plus skok, wejście w drzwi lub na drabinę (to zależy od rzutu zastosowanego w grze)

SPACJA, CONTROL, SHIFT - strzelanie lub aternatywa: skok
ENTER - zmiana broni lub użycie specjalne
TAB - mapa

P - pauza
S - dźwięki (ang: sound)
M - podkład dźwiękowy (muzyczka)
Q - koniec gry (quit)
V - wersja (ang: version)
L - załadowanie zapisanego etapu

1,2,..,9,0 - różne rodzaje broni (dostęp bezpośredni, w takim przypadku SHIFT lub CONTROL - przełączanie sekwencyjne)

Życzę miłego wyszukiwania gier spełniających powyższe kryteria :)- jak takie znajdziesz, podziel się ze mną swoimi wnioskami.

* - no, może nie do końca w tak uproszczonej/zniekształconej formie to było - musicie mi wybaczyć moje "uproszczenia literackie" - no coż, licencia poetica ;-)

//EDIT

Komentarze (3)
Dobra, ale ja chcę sobie pograć, a nie wygrywać!
 Oceń wpis
   
Najczęstsze błędy twórców gier - wstępniak

 StageResizer powoli dochodzi do stanu spożycia, a w międzyczasie...

Chyba w każdym zawodzie - nawet hydraulika ;-) - jest tak, że trzeba być na czasie i nadążać za konkurencją. Też tak mam - od czasu do czasu piszę "conieco giercowatego", to i muszę też wiedzieć "co w trawie piszczy" - i w ten sposób łączę przyjemne z pożytecznym. No... nie do końca przyjemne... I temu chciałbym poświęcić najbliższe wpisy.

Zdaję sobie sprawę, że nie ma gier idealnych - nawet mógłbym się założyć, że więcej bliskich ideału znajdzie się gier, niż innych aplikacji (biorąc na przykład taki system Windows Vista... brrrr:/) - zwłaszcza jeśli chodzi o rynek "małych form flashowych" - bardzo młody i bardzo prężny - wciąż (my, twórcy gier flashowych) musimy się uczyć, jak tworzyć poprawnie skonstruowane gry.

Dlaczego zaczynam od wytykania błędów, a nie daję przepisu - lub też nie próbuję się przynamniej zbliżyć do ideału - jak powinna wyglądać prawidłowo skonstruowana gra ? Bo łatwiej jest uczyć się na cudzych błędach niż wnioskować metodą prób i błędów własnoręcznie wykonanych pozycji :). Łatwiej jest też na zasadzie przeciwieństw - z antyprzykładu wywnioskować "przykład"...

Te wpisy to taki mały "przelot przez buduarek" (uwielbiam ten zwrot :D ). Są błędy, które wymuszają na nas - programistach - klienci (których pomysłów niestety najczęściej nie da się ominąć...), a są też takie, które powstają z powodu naszego własnego - programistycznego widzenia świata. Są zapewne też takie, na które ja bym machnął ręką, a dla kogoś innego są ważne i męczące/przeszkadzające...

Pora uchylić rąbka, o czym będę pisał. Na pewno o tym, jak - i czym - się w grach poruszamy. I o tym, jak mogą wprowadzić nas w błąd w ferworze grania założenia z gruntu rzeczy słuszne - np. wskaźniki energii, czy też ilości "szans". Także o tym, dlaczego akurat z tego miejsca w grze nie mogę przejść gdzie indziej. I dlaczego skacząc mój "hipek" skręca. No i czy musimy zamęczać użytkowników grą do upadłego...

To do zobaczenia przy najbliższym wpisie o grach - może już jutro ;-).

PS. Uwagi w postaci komentarzy lub maili mile widziane.

//EDIT (co kolejny wpis)

WSTĘP (ten wpis)

Dobra, ale ja chcę sobie pograć, a nie wygrywać! Najczęstsze błędy twórców gier - wstępniak (ten wpis)

Część 1

CZARne KOnie KLAWiatury. Klawiszologia - na stałe i nie domyślne.

Część 2

Rzut KLAwiATurĄ w myszkę! Myszka, albo klawiatura - Press any key to select level by mouse...

Część 3

LĄDowanie na EKRANie. Otwórz tu, zamknij tam - brak logiki w projektowaniu menu.

Część 4

Ile może znaczyć słowo "Exit" ? Za krótkie opisy menu

Część 5 (wkrótce)

...to ma być gra, czy symulator ?

Część 6 (wkrótce)

Gro, gdzie mnie prowadzisz ?

...

 

Część 10

...

 (p23)

 

Komentarze (2)

Najnowsze komentarze
2014-01-06 19:33
najlepszeprezenty.com.pl:
Flash After Party czyli o flashu w realu [EDIT]
pozdrowienia :)
2013-12-25 22:07
Powiększanie penisa:
Warto blogować ?
Trudno się z tym nie zgodzić, przez to, że są bardzo ogólne to także są bardzo trafne.
2013-12-08 22:47
ets2:
Warto blogować ?
Wartościowych blogów jest na naprawdę mało, sam staram się coś stworzyć a czy wyjdzie to się[...]
O mnie
MaW: flash, gry i cała reszta
Po prostu flashmaniak.