Nareszcie JEST OFICJALNY FLASH z 3D!
 Oceń wpis
   

To niesamowite! Na stronie Adobe pojawiła się najnowsza edycja flasha - z numerem 11! Nie jakaś tam "beta", "rc", czy temu podobne - prawdziwy, najprawdziwszy OFICJALNY FLASH Z 3D.

Że rewolucja się zaczęła możecie stwierdzić zerkając na stronę: www.nissan-stagejuk3d.com gdzie możecie zobaczyć jak sprawuje się strona z dodatkami 3D.

Jeżeli Wam mało, to... zobaczcie zapowiedź silnika Unreala 3 w przeglądarce, odpaloną jako FLASH!

//EDIT: Zapomniałbym: nowego flasha mozecie pobrać standardowo ze strony aktualizacji Adobe.

Komentarze (1)
Social media w praktyce
 Oceń wpis
   

...czyli: Jak wypłynąć w internecie ?

Przed chwilą skończyłem interesującą lekturę wpisu "Jak pozyskiwać nowych użytkowników z portali społecznościowych typu Twitter, Facebook czy Youtube?" na blogu Michała (tytuł blogu pomijam, bo nie jest zbyt motywujący :D )  - jeżeli planujesz coś wypromować, prześledź uważnie ten wpis - jak widać, nie tylko Facebook i Twitter "w jednym stali domu".

 Przy okazji  chyba także skorzystam z jednej z podpowiedzi Michała - tej o kanale informacyjnym na YouTube - już kiedyś nosiłem się z myślą założenia takiego kanału (celem wypełnienia dziury w dziale "kombinator przy pracy") - więc teraz, gdy odczuwam silną potrzebę motywacji, być może właśnie pomoże mi w dalszej pracy nad blogiem ;-).

Mam nadzieję, że będę miał tyle sił i samozaparcia, co Michał, i opanuję umiejętność autopromocji w "soszjalmediach" przynajmniej w stopniu podstawowym.

PS. A swoją drogą gryzonie.pl i gameonade.com mogę całkiem spokojnie polecić tym, którym mają chwilkę wolnego czasu na "pogiercowanie".

PS2. A teraz już możesz kliknąć "Lubię to" po prawej i sprawdzać, czy nie pojawił się nowy post bezpośrednio ze swojego konta na facebook-u :-).

Komentarze (6)
Wersja finalna flash playera 10.2 - już macie ? Warto!
 Oceń wpis
   

Flash player 10.2 - molehill with hardware 3D accelerationCzy już pobraliście ? Jeżeli tego jeszcze nie zrobiliście, to go pobierzcie ( -> download flash plugin 10.2)

Ładnie o nowym flashplayerze napisał webhosting - dużo mówi sam tytuł - warto poczytać: "Flash Player 10.2 już w wersji finalnej: argumenty wrogów Adobe straciły sens".

Jest jeszcze więcej niż Adobe zapowiadało na konferencji MAX2010 - szybszy, lepszy, wydajniejszy, z akceleracją 2D/3D, nie zarzynający procka - co ja mam więc jeszcze o tym napisać ? :-)

Komentarze (0)
Przełomowy FlashPlayer 10.2-beta (upd)
 Oceń wpis
   

Że konkurencja flasha nie śpi i nie zasypuje gruszek w popiele, wiemy od dawna. My, jako użytkownicy flasha od dawna też czekamy na jakiś krok ze strony Adobe, który pozwolił by flashowi znowu przejąć prowadzenie. Takim długo oczekiwanym krokiem jest wprowadzenie obsługi akceleracji 3D i choć może jedna jaskółka wiosny nie czyni, to jednak na wiosnę doczekamy się przełomu - Panie i Panowie, na stronie Adobe pojawiła się beta flashplayera 10 z obsługą akceleracji sprzętowej.

A co potrafi flash z nowym silnikiem "MoleHill" możecie zobaczyć na prezentacji z konferencji Adobe MAX 2010, która odbyła się w dniach 23-27 października w Los Angeles:

I krótki komentarz ode mnie: flash to już może dla niektórych staruszek, ale jego mutacje na złość przeciwnikom z roku na rok są coraz lepsze. Szkoda tylko, że reklamodawcom (ich nieśmiertelne banery flashowe będące postrachem użytkowników) nie idzie do rozumu przemówić...

//EDIT: Ładnie o nim napisali (i po polsku :P ) na webhosting.pl: Adobe HTML5 się nie boi, a Google wciąż we Flasha wierzy

Komentarze (1)
Adobe 'siedzi na tyłku', a Jobs (Apple) jest poszkodowany
 Oceń wpis
   

Takie wrażenie można odebrać czytając artykuł na wired.com: "Google’s ‘Don’t Be Evil’ Mantra is ‘Bullshit,’ Adobe Is Lazy: Apple’s Steve Jobs".

Zacytuję co o konferencji z zeszłej środy pisze serwis MyApple ("Steve Jobs o Adobe, Google i Makach") opierając się na artykule z wired.com:

 Według Jobsa brak wsparcia animacji Flash w urządzeniach mobilnych Apple spowodowany jest problemami jakie to stwarza, odpowiadając niemal całkowicie za wszystkie błędy systemu Mac OS X. "Adobe ma mnóstwo ciekawych pomysłów, ale nie robi nic by poprawić obecne produkty. Programiści z Adobe są po prostu leniwi. Za kilka lat nikt nie będzie używał Flash, świat idzie w stronę HTML5. To jest przyszłość"...

Jakoś nie odważę się tłumaczyć artykułu z wired.com... ani dużo o nim pisał... jest Google Translator (artykułu z wired.com), a co do zrozumienia - niech każdy zastanowi się sam. Tylko dlaczego mi momentalnie przyszedł na myśl Ballmer ?

PS. A proros ankiety z boku: "Jest tylko 10 typów ludzi: Ci, co rozumieją  system zerojedynkowy i Ci, którzy go nie rozumieją" ;-)

Komentarze (0)
Flashplayer 10.1 do wypróbowania!
 Oceń wpis
   

No i mamy. Oficjalny prerelease (bardzo trudne słowo) dostępny na stronach Adobe. Starają się dotrzymać słowa - jak zapowiedzieli na Adobe MAX 2009, tak przekazują do testowania.

Pririlejz (łatwiejsze słowo) to wersja stabilna, "wypuszczona" w celu testowania przez użytkowników (wierzcie mi, "szary użyszkodnik" jest w stanie zrobić więcej kuku aplikacjom niż ich twórcy - my z reguły podświadomie unikamy kombinacji, które mogą nasze aplikacje wywalić). Jak w informacji Adobe możemy czytać, na wersję finalną (a więc dystrybucyjną) będziemy musieli jeszcze torchę poczekać (do połowy przyszłego roku). Czy to oznacza, że będą czekać na wypuszczenie nowego CS5 ? Prawdopodobnie tak! (jak widzę z ankiety, która sobie wisi tu spokojnie obok, niektórzy już go mają - LOL, albo... czytają mojego bloga ewangeliści Adobe).

Okej, okej - daję w końcu tego linka: Adobe Flash Player 10.1 prerelease now available for PCs and netbooks

PS. Jeżeli nie jesteś zainteresowany/zainteresowana testowaniem nowych możliwości  zawartych w FP10.1 (i jego stabilności), to nie instaluj - poczekaj, aż któregoś pięknego, słonecznego (wiosennego ?) dnia Twoja przeglądarka sama poprosi Cię o zainstalowanie nowej wersji FlashPlayera.

PS2. News czytacie dzięki Jakubowi, który pierwszy go dopadł.

Komentarze (2)
[flash] No i... pupa, znowu złośliwa luka
 Oceń wpis
   

Nie, no nie dadzą człowiekowi pożyć! A raczej maszynie (serwerowi) obyć się bez ataków. Bezsensowne (wydaje mi się) czasy.

Szczerze ? Tęsknię do czasów, kiedy nie było czegoś takiego jak "złośliwy kod", "wirus", "infekcja komputera" w komputerowym języku.
Niestety, te dziewicze czasy odeszły w siną dal i "to se ne vrati Pane Havranek" - ECH. Mocne, silne, _ECH_.

Dlaczego ? BO. ZNOWU. MAMY. [słowo niecenzuralne z grubej rury]. LUKĘ.

Ktoś się spostrzegł, że uploadując flasha na serwer, można temu serwerowi zrobić kuku.

"...możliwe jest osadzenie na stronie złośliwego kodu Flash (za pomocą formularza do uploadowania plików) - tak, by był on traktowany przez przeglądarkę jako "legalny" element oryginalnej witryny i uruchamiany bez żadnych przeszkód."

a resztę doinfekujcie... eee, dopiszcie - stop! - doczytajcie sobie sami: Security.Standard.pl: Nowa groźna luka we flashu.

Czy to jest naprawdę groźne ? Czy oprócz flashdevelopera nikogo "po drugiej stronie" nie ma ? Żadnego kodera server-side ? Administratora ? Rozwiązanie mi się podoba: zainstaluj sobie wtyczkę "No Script". Też fajnie. Zdroworozsądkowo proponuję jeszcze pomalować ekran monitora na czarno, a sam komputer wstawić do izolatki - jeszcze jakimś świńskim wirusem nas zarazi.

Komentarze (0)
I nastanie CS5: i-rewolucja, i-wiktoria!
 Oceń wpis
   

Jestem w szoku! Jeszcze wczoraj pisałem o tym, jak to Apple nie dopuszczając na swoją platformę pluginu flasha strzela sobie samobója, a tu za chwilę Tomek "Soth3D" podsyła mi niesamowity link do Adobe Labs - z zapowiedzią CS5, w którym będziemy mogli pisać aplikacje dla iPhone'a!!! I to bezpośrednio w Action Script 3!!!

Popatrzcie sami:

 

Oczywiście sprzedaż aplikacji będzie mogła się odbywać przez sklep iStore - jakże by było inaczej, ale cała ta sytuacja pokazuje, że jak nie drzwiami, to oknem flasha na iPhony wprowadzą. Brawa dla Adobe za skuteczność i trzymanie ręki na pulsie!

Więcej:

A wszystko to działo się na konferencji AdobeMAX 2009, która skończyła się dzisiejszego dnia w Los Angeles - o czym wspominali:

 

Komentarze (2)
I nastało 10-kropka-1 - bez 'i' (upd)
 Oceń wpis
   

Czy - jeżeli bym był potentatem rynkowym, a ignorował technologię rozszerzającą możliwości mojego produktu - nie było by to równoznaczne z samobójstwem biznesowym ?

Na tak postawione pytanie zapewne znaleźlibyście wiele odpowiedzi. Jedni odpowiadali by sięgając do macierzy BCG, drudzy podpierając się przykładami wziętymi ze światowych rynków, inni podpierając się intuicją biznesową.

Kto jest takim "ignorantem" ? Sądząc po ilości "i" już wiecie. Apple. Tylko Apple stać na ignorowanie flasha i nie wpuszczanie go na swój i-teren. Dlaczego ? Ponieważ straciło by wtedy kontrolę nad aplikacjami pisanymi dla swojej maszynki. Tak - wirtualna maszyna flasha była by w stanie wykorzystywać wiele rzeczy, które obecnie można osiągnąć wyłącznie używając edytora od Apple. Stracił by wtedy sens sklep iStore, ponieważ każdy mógł by pisać aplikacje na iPhone'a używając actionscript-u i rozpowszechniać je bez pośrednictwa tego sklepu!

Wracając do tematu: dzięki projektowi "Open Screen Project" na koniec roku praktycznie na wszystkie "maszynki" będziemy mieli flash playera 10.1 - wszystkie, oprócz tych ze stajni Apple, o którym tak się rozpisałem na początku.

Czytaj także:

 

Komentarze (0)
Flash w szrankach z Silverlightem - rozpoczęła się wojna ?
 Oceń wpis
   

 Dzisiaj w newsach IDG pojawiła się rozmowa pt. Silverlight vs. Flash - inne cele, inne możliwości przeprowadzona z panem Bartłomiejem Zassem - "ewangelistą" microsoftowym (ISV Developer Evangelist, Microsoft Sp. z o.o.). 

Po przeczytaniu (i w trakcie) nasunęło mi się conajmniej kilka wniosków i kilka komentarzy - pozwolę sobie je zamieścić z cytowaniem konkretnych linijek tekstu. Z góry ostrzegam, że moje komentarze są strasznie tendencyjne!
 
"Nie należy kojarzyć Silverlight wyłącznie z odtwarzaczem do mediów czy tworzeniem animacji. To w szczególności bogata platforma do tworzenia zaawansowanych, bogatych aplikacji internetowych"

to oznacza jedno - Adobe ze swoją pozycją uzyskaną dzięki flashowi nareszcie poczuje oddech konkurencji na plecach. Nie pierwszej i nie ostatniej, ale na tyle mocnej, by móc zachwiać jego spokojem.

 Znakomicie większe możliwości dają również nowe wersje narzędzi.

Jeżeli ktoś próbować pracować na tych narzędziach, to wie, że są one zagrożeniem dla samego siebie :-). Jednakże biorąc pod uwagę całe środowisko developerskie, jakie daje MS, a z których można korzystać pisząc pod SL, to już coś.

Silverlight 3 "z pudełka" ...

jakiego pudełka ? to mamy jakieś różne wersje ? Czy można mówić o tym, że jakakolwiek forma oprogramowania w postaci pluginu będzie "z pudełka" ?

...nie wspiera już tylko rodziny kodeków Windows Media. Obsługiwany jest standard H.264, ale także dowolne kodeki, które zainstalowane są na komputerze użytkownika. To wszystko działa wyjątkowo wydajnie dzięki wsparciu sprzętowemu GPU dla odtwarzania pełnoekranowego filmów w jakości Full HD.

Niestety, jest to cios poniżej pasa. MS wykorzystując pozycję producenta systemu komputerowego tworzy coś, co opiera się na know-how dla innych nie dostępnym. Z drugiej strony, wiele sygnałów z netu świadczy o tym, że Adobe ignoruje w tym względzie potrzeby (sugestie) użytkowników.

film zamiast zatrzymać się płynnie (w czasie rzeczywistym) dostosuje jakość obrazu do możliwości połączenia.

 OMG, to ma mi pomóc w oglądaniu ? :| Załączając film nie chodzi mi o to, bym oglądał kwadraty, lecz o to, by obraz był wyraźny, a dźwięk bez zniekształceń. Choćby kosztem zatrzymywania się filmu na czas buforowania. Przyzwyczajony do niestabilnego połączenia internetowego pierw puszczam "play", potem od razu pauzę i idę do kuchni zrobić sobie kawę.Ktoś już kiedyś próbował takiego przesyłu - z pogorszeniem jakości - z tego, co pamiętam, nie wyszło mu to na dobrze. I nie powiem, by oglądanie filmu, który "biegnie płynnie", ale za to jakość co chwilę schodzi do zera, było przyjemnością.

Bardzo ważną nowością jest także premiera platformy Playready DRM, która pozwoli zabezpieczyć dowolne treści (nie tylko utwory audiowizualne) - oczywiście w pełni wspierana od strony klienckiej przez Silverlight.

A co o tym sądzą internauci myślacy zdroworozsądkowo? Skwituję uśmiechem: :D. Jednakże druga strona medalu jest inna: wiele wytwórni życzy sobie takich zabezpieczeń przy publikowaniu swoich materiałów przez net. Nierozsądnym by było ignorować te pole działania.

Wsparcie sprzętowe GPU... ...wykorzystanie tzw. "Pixel Shaderów" ... ...przestrzeń 3D...

W tej całej wyliczance jednego mi tylko brakuje: ile w tym wszystkim zależy od platformy systemowej ? Niestety, obawiam się, że będzie to kolejny cios poniżej pasa dla Adobe. Nie powiem, dawno im się należało - gotowa obsługa 3D w shockwave mogła by wg mnie już dawno być zaimplementowana we flash playerze...

...Microsoft kładzie duży nacisk na dostosowanie technologii Silverlight do scenariuszy biznesowych, nie tylko konsumenckich. Aby szybko tworzyć takie aplikacje wprowadzono ponad 70 nowych kontrolek (między innymi doskonałe kontrolki do prezentacji wykresów) oraz wzorce architektoniczne upraszczające projektowanie takich rozwiązań. Kontrolki można tak jak kiedyś bindować do danych (ale i między sobą), stylować, itp.

Tak. Niestety, firma Microsoft dobrze wie, skąd wyciągnąć pieniądze i kto za "te sznurki" pociąga. Smutne to i prawdziwe. Czy będzie rywalizacja pomiędzy aplikacjami Flex-owymi, a SL-owymi ?

"użytkownik może wybrać opcję zainstalowania jej na komputerze. Będzie ona mogła być od tej chwili uruchamiana poza kontekstem przeglądarki..."

RIA. Jak nic RIA. Czy to coś nowego ? Z drugiej strony, która aplikacja flashowa z powodu tych wszystkich "piaskownic" da się normalnie uruchomić offline, przeniesiona bezpośrednio ze strony online ?

Flash przeznaczony jest jednak do nieco innych zastosowań. Silverlight adresuje nowoczesne scenariusze RIA, wymagające bogatych kontrolek, zaawansowanego wsparcia dla obsługi danych, rozwiązań architektonicznych pozwalających oprzeć o tę technologię bogate aplikacje biznesowe. Flash w swoich korzeniach ma przede wszystkim wsparcie dla animacji bazujących na klatkach, do czego Silverlight nie był projektowany.

Buahahaha! :| Pan "ewangelista" nie odrobił zadania domowego. Czy zdaje sobie wogóle sprawę, że istnieje coś takiego jak AIR, a "bogate kontrolki" można znaleźć we Flexie ?

Mówiąc o przewagach technologii Silverlight, należy wymienić przede wszystkim zdecydowanie dojrzalszy język programowania (w ActionScript 3 wciąż brakuje bardziej wyszukanych elementów obiektowych czy silnego typowania). Nie ma kłopotu z oprogramowaniem wielu wątków (co dramatycznie zwiększa wydajność aplikacji), czego Flash nie wspiera. Programiści bardzo doceniają znacznie lepsze wsparcie narzędziowe ze strony środowiska Visual Studio oraz możliwość wykorzystywania tego samego API do pisania aplikacji internetowych jak i okienkowych. Nie trzeba się wiele uczyć, aby przenieść umiejętności ze świata aplikacji "desktopowych" do świata Silverlight.

Umiejętności programistów desktopowych w porównaniu do online'owych są w większości strasznie niskie i polegają na typowej umiejętności pracy "weź kontrolkę, upuść na panel". Oprogramowanie wielu wątków moze w tym momencie niewiele zmienić, jednak nie da się ukryć - jest to pięta achillesowa flasha. Niestety, doświadczenie, jakie niesie ze sobą Visual Studio, jest nie do przecenienia.

...możliwość importowania grafiki stworzonej w narzędziach Adobe Photoshop czy Ilustrator bezpośrednio do Microsoft Expression Blend przy pomocy wbudowanej funkcjonalności.

Zastanawia mnie, czy ktoś, mając tak potężne narzędzia do grafiki jak PS, czy AI, będzie chciał je przenosić do innej, dającej o wiele mniejsze możliwości, aplikacji.

...konwertery tłumaczące kod opisujący wygląd aplikacji Flash (SWF) na kod Silverlight (XAML).

a... MXML ? Jak to jest z tą licencją na SWFy ?

Bardzo dużo nacisku kładzie się na kwestie integracji pomiędzy tymi dwoma technologiami i umożliwienie specjalistom wykorzystania dotychczasowych umiejętności do projektowania aplikacji Silverlight.

Jeżeli nie popularnością, to podbieraniem programistów. Czeka nas kiedyś "FlashLight" ?

...bazując na wieloletnim kodzie przeglądarek internetowych Silverlight nie stwarza sam z siebie wielu dodatkowych zagrożeń.

Oj, nie umieją się rozstać z tymi wieloletnimi doświadczeniami, nie umieją.

Nie należy kojarzyć Silverlight wyłącznie z odtwarzaczem do mediów czy tworzeniem animacji. To w szczególności bogata platforma do tworzenia zaawansowanych, bogatych aplikacji internetowych.

Ach, ach, och!

Oczywiście współpraca dostawców treści jest szalenie istotna w przypadku popularyzacji na rynku konsumenckim, ale na rynku biznesowym funkcjonalności Silverlight coraz częściej decydują o wyborze tej platformy.

Na rynku biznesowym - zgodzę się, że ze względu na to podciągnięcie pod Visual Studio SL ma mocną pozycję. A flash tylko w postaci Flexa przebił się do tych sfer i jeszcze dużo ma przed sobą. Co do narzędzi - spora sfera developerów korzysta z zupełnie darmowych narzędzi, całkiem wystarczających - a ci, którzy korzystają z płatnych raczej wybiorą tańszą alternatywę. Narzędzia MS nie należą do tych tańszych.

Po moich negatywnych i stronniczych komentarzach, pora na podsumowanie jednym hasłem z artykułu:

Tematyka Silverlight 3 będzie poruszana na konferencji Microsoft Technology Summit 2009 w Warszawie

To oznacza, że zapowiada się ciężki bój - MS poczuł zapach wielkich pieniędzy, jakie może dać w najbliższej przyszłości gałąź RIA. Armaty, które zawsze MS miał w odwodzie, zostały wytoczone. MS przyświeca konkretny cel - $$ - w odróżnieniu od flasha SilverLight nie powstał jako "technologia hobbystów" - startuje od razu z pozycji doświadczonego gracza (.NET, ASP, inne) . Panowie (i Panie) - wiem, że wiele z Was przecenia programistów aplikacji opartych na technologiach MS. Problem w tym, że ich jest o wiele więcej niż Was. Problem w tym, że niektórzy z nich są naprawdę fenomenalnie dobrzy - chociażby przykład udostępnionego szerokiej opinii publicznej Quake'a w przeglądarce. Deklaracje Adobe w tym względzie pozostały w sferze prezentacji Quake'a na Adobe Max 2008 (przewinąć do 00:04:50).

Jeżeli zainteresował Was ten tamat, warto przeczytać także tego newsa (na dobreprogramy.pl): Silverlight z zabezpieczeniami zawartosci offline i mieć na uwadze sposób promowania swoich rozwiązań przez firmę MS: dlaczego nie warto (wg MS) używać-Linuksa, dlaczego (wg MS) nie warto używać Maca...

Komentarze (2)
Na czym zarabiają agencje interaktywne ?
 Oceń wpis
   
 
Na czym zarabiają ?

Zastanawiałem się d dłuższego czasu - na czym, albo: na kim, zarabiają agencje interaktywne.

Odpowiedź wydaje się  (i jest - co wyjdzie na koniec) prosta:

  • na ogłaszających/wyszukujących w internecie,

...a jeżeli mają wlasnych handlowców to:

  • na chętnych do reklamowania się poprzez media internetowe. Też.

Z tym, że wszystko sprowadza się do jednego: do 5 %. Te pięć procent to firmy, które mają (jeszcze ?) pieniądze na promocję i marketing. To zazwyczaj duże (bardzo duże) firmy, filie, centrale konsorcjów międzynarodowych - choć to tak nie do końca jest prawdą: czasami może się okazać, że bardziej "skąpi" placówka zachodniej firmy, niż rodzimy przedsiębiorca.

  • wychodząc na rynki międzynarodowe

Gęsto jest w polskim światku internetowym. Dużych klientów da się zliczyć na palcach obu rąk (i nóg). Niektórzy zabezpieczają się procedurą zamówieniową, niektórzy "dają się zwieść handlowcom". Inni ufają wielkim - w sensie: dorwaliśmy tego spod "I", tego spod "II", a teraz kochany pora na Ciebie - drogi "III". Jeszcze inni mają swoją stałą obsługę ("od A do Z").

Skąd te wnioski ?

Zrobiłem mały eksperyment - ze stawką za grę taką samą, jaką godzą się płacić agencje interaktywne: Ilu lokalnych przedsiębiorców (nie - "sklepikarzy"!) jest gotowa zainwestować w reklamę internetową w postaci gry ? Przeszedłem, popytałem, podzwoniłem...

Odrzucając tych, którym "syn brata" zrobił stronę internetową lub tych, którzy po kontakcie mailowym i po drugiej, czy trzeciej próbie kontaktu nie odezwali się lub też "chcieli mieć spokój" - została garstka nielicznych, których można było podzielić na dwie grupy i "coś".

Czemu to tyle kosztuje ? Nie da się taniej ?

Pytanie częstsze niż oczka w barszczu. Bo płacę ZUS ? Bo mam legalne oprogramowanie ? Bo za tą kwotę, co by chcieli to nawet prądu nie opłacę ?

Czemu tak długo ?

Bo do kiosku to można wyjść i kupić gazetę w pięć minut, a tu się tak nie da ? Bo  na tydzień roboty przypadają dwa tygodnie zmagań z poprawkami typu "pięć milemtrów w lewo, o pół ikonki do góry" ? Bo chcę wieczorem gdzieś jeszcze wyjść, a nie leczyć odleżyn od siedzenia przy kompie ?

A pozostały promil ...

dawno już ma "popodpisywane długoterminowe umowy" na obsługę ze "swoimi"...

 
Wracając do pytania tytułowego

Zadałem je trochę przewrotnie - wszystko z tego względu, że przypadkowo dowiedziałem się, jakie przebicie mają agencje na rzeczach, które zamawiają u zewnętrznych dostawców.

Czy żerują na freelancerach i małych firmach ? Z jednej strony tak - w przypadku deadline'ów, ilości poprawek itp. rzeczy - bo żaden developer, czy designer w agencji nie będzie siedział po 50 godzin nad "duperelkami upierdliwego klienta", gdy czeka mu w kolejce dziesięć innych projektów.

Czy żerują finansowo ? A czy mała firma ma do utrzymania duże biuro, kilku grafików, programistów i conajmniej jednego sowicie wynagradzanego handlowca, który jest w stanie sprawić, że cały ten bajzel ma za co się utrzymać ? W sumie powyższy akapit też można sprowadzić do pieniędzy.

Konkluzja

No więc zarabiają. Zarabiają tam, gdzie dla małych wejścia nie ma. Zwłaszcza te większe. O czym można później poczytać w necie, że "to można było spokojnie na linuxie puścić, frewarowym frameworkiem wykonać i dziesięć razy taniej zrobić" - dopowiedz sobie: a po wykonaniu najlepiej zniknąć. Zarabiają tym, że stać ich na więcej: na całą powyżej opisaną "zgraję", która na efekt końcowy pracuje.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Stara to i oczywista prawda. Więc czemu ja się dziwię ?

Komentarze (4)
Ilu z Was wie,że 'internet'(www) powstał w Europie ?(upd)
 Oceń wpis
   

Dosłownie "przed chwilą" pisałem (donosiłem) Wam o rocznicy Corela, a tu dobreprogramy.pl przypominają o 20 leciu istnienia internetu!

Dzisiejszy dzień, 13 marca 2009, to dwudziesta rocznica opracowania pierwszego oficjalnego dokumentu opisującego World Wide Web.
 Autorem tego dokumentu był Tim Berners-Lee oficjalnie uważany za "ojca współczesnego internetu".

Ilu z Was wie, że 'internet' rozumiany jako sieć World Wide Web powstał w Europie ? Wszyscy wiemy, co to CERN - dzięki "magnetoelektrycznemu obwarzankowi" czyli przyspieszaczowi hadronów (zwłaszcza spragnionym wiedzy polecam ten link), a niektórzy nawet pamiętają, że ośrodek ten (CERN: Europejskie Centrum Badań Atomowych) leży w Szwajcarii.

...w marcu 1989 roku spisał wszystkie założenia dotyczące usługi w jednym dokumencie mającym przekonać CERN, że projekt jest warty realizacji. 

 ...no i nie tylko produkują ogromne obwarzanki, ale także tak przydatne rzeczy, jak system wymiany hyperlinków, czyli to, co dziś popularnie nazywamy 'internetem':

Dokument ten został bardziej sformalizowany rok później przy współpracy Roberta Cailliau i jednoznacznie określał WorldWideWeb (lub w skrócie W3) jako "sieć węzłów" z "dokumentami hipertekstowymi" do przechowywania danych, które to z kolei miałyby być oglądane za pomocą "stron hipertekstowych" osiągalnym dzięki "przeglądarkom" komunikującym się przez "protokoły dostępu".
Sto lat i pomysłów co krok, ale bez wprowadzania rewolucji :-)

PS. Wszystkie cytaty pochodzą z newsa na dobreprogramy.pl: "World Wide Web ma już 20 lat".

//EDIT: Oficjalna strona rocznicy: info.cern.ch/www20

//EDIT: IDG.pl: Dwudziestolecie sieci WWW - też ładnie napisali i nawet zerżnęli obrazki nie podpisując, skąd są :-]

Komentarze (0)
UWAGA! niechciane oprogramowanie w SHOCKWAVE PLAYER!
 Oceń wpis
   

Przed chwilą odinstalowałem SW Playera. Dlaczego ? Jeżeli po updacie pluginu Shockwave Player zobaczysz na pulpicie ikonkę Norton Security Scan - będziesz wiedział dlaczego.

Oprogramowanie to może jest pomocne jak nie masz żadnego innego antywirusa, ale jak masz już innego własnego, to w niczym nie jest potrzebne. Instaluje się samo podczas przechodzenia w stan uśpienia komputera lub przy włączeniu wygaszacza ekranu!

I to nie tak, że zezwoliłem na dodatkową instalację programów przy instalacji SWPlayera - zawsze na to zwracam uwagę i żadnym gygle tyłbarom czy innym yahyjom nie zezwalam na instalację!

Raz zainstalowany Norton Security Scan po odinstalowaniu ZAINSTALOWAŁ SIĘ PONOWNIE!

W chwili obecnej Adobe Shockwave Player nie istnieje na moim kompie (i długo go nie będzie), a w antywirusie dodałem go do zagrożeń bezpieczeństwa jako spamware. Adobe, od dłuższego czasu ci się to należało!

Komentarze (0)
[flash plugin] Uaktualnij swoją {f}tyczkę
 Oceń wpis
   

Na stronie Adobe można pobrać nową wersję pluginu flasha do przeglądarek - ten, kto tego nie zrobił dotychczas, niech zrobi jak najprędzej.

Poprawka zawarta w nowej wersji łata poważne dziury umożliwiające atak poprzez odpowiednio spreparowany plik swf: Zdaniem specjalistów z iDefense użytkownicy Sieci są bardzo często oszukiwani w niezwykle prosty sposób. Plik Flash stworzony przez przestępców umieszczany jest na znanej, budzącej zaufanie stronie. Internauci nie spodziewają się więc ataku i uruchamiają niebezpieczną zawartość.

źródło:IDG.pl (link poniżej)

Prawdopodobnie chodzi o ten sam błąd, który wcześniej  został zauważony w Adobe Acrobat i Readerze.

 Czytaj też: Adobe uaktualnia wtyczkę Flash na IDG.pl. O tym samym na dobreprogramy.pl: Ważna łatka do Adobe Flash.

Link bezpośrednio do strony z update'm oraz sposób deinstalacji plugina (jeżeli będzie to konieczne) znajdziesz u mnie we wpisie "Uwaga na fałszywy plugin flash".

Komentarze (3)
Szukam sponsora katowickiego spotkania flashowców IV/V'09
 Oceń wpis
   

Szukam sponsora (firmy lub osoby fizycznej), która była by zainteresowania sfinansowaniem spotkania flashowego (lub warsztatów flashowych, o ile jest w stanie udostępnić sprzęt na czas spotkania) w Katowicach w miesiącu kwietniu/maju.

Sponsoring nie musi być w formie pieniężnej - może być to np. udostępnienie sali/netu/komputerów lub też nagród/upominków/innych gadżetów dla uczestników.

Szukam także osób zainteresowanych wzięciem udziału w takim spotkaniu - zainteresowanych poprowadzeniem prelekcji, wykładów itp. - także jako formy reklamowej swojej jednostki (agencji, ośrodka itp.).

Wszystkich chętnych zapraszam do dyskusji na grupie GoldenLine: Flash After Party.

PS. Z chęcią połączę swoje siły ze "spodkowcami" - jeżeli sytuacja będzie tego wymagała, można by zrobić imprezę dwudniową.

//EDIT: chętni także mogą zostawić info tutaj

Komentarze (0)
[spodek2.0]Prezentacja: Przeznaczenie technologii Flex i AIR
 Oceń wpis
   

Prezentacja ta była jednym z punktów siódmego spotkania spodkowego, które odbyło się 10 lutego 2009.

Chciałbym Wam pokazać tą prezentację bezpośrednio na blogu - niestety, administrator serwisu bblog.pl nie udostępnił takiej opcji (kod obiektu jest "bez pomyślunku" rozbijany tagami ".x."), więc tylko mogę odesłać do strony spodka.

Przy okazji polecam także pozostałe dwie prezentacje:

Pierwsza to małe pochylenie nad Google Analytics - kilka bardzo interesujących wskazówek podczas prezentacji udało mi się wynotować.

Druga to opis serwisu dla profesjonalnych fotografów mody - osobiście trzymam kciuki za pomysł Adama Warmuza i życzę, by - pomimo tego, że autorzy nie liczą na zyski z prowadzenia vortalu - zyski się w niedługim okresie czasu pojawiły. A jak nie zyski, to sponsorzy.

//EDIT: tak, byłem :P coprawda spóźniłem się na "Flexa", ale to nie moja wina, że autorzy zmienili kolejność prezentacji przed samym rozpoczęciem spodka :-] (jak zwykle w takie dni, które ma się zaplanowane od A do Z zawsze musi wypaść coś niespodziewanego i cały plan się wali w pył).

//EDIT2: dwóch kolegów, którzy mnie rozpoznali ostatnio - na następnym spodku stawiam piwo - teraz nie zdążyliśmy się zgadać porządnie, trzeba to nadrobić - jeżeli będziecie siedzieć w tym samym miejscu co na tym spodku, to się znajdziemy.

//EDIT3: kto nie był, niech żałuje :P

//EDIT4: przydało by się po części oficjalnej zrobić część nieoficjalną z jakimiś warsztatami - co wy na to ?

Komentarze (1)
[barcamp] Lutowy Spodek2.0 z flashem w tle ?
 Oceń wpis
   

TAK! Będzie o flashu! Będzie "ewangelista flasha" Piotr Walczyszyn z Adobe!

Nie wiem, komu bardziej za to dziękować - Tomkowi Kacale, że wprowadził flasha do spodkowych spotkań, czy Mirkowi Okońskiemu, który ma siły i chęci by kontynuować katowickiego barcampa - Spodek 2.0.

Agenda spotkania lutowego (dostępna na stronie spotkań Spodek2.0):

1. "Internet salonem dla fotografii mody" - Adam Warmuz, fotomody.pl

Krótki opis branżowego serwisu społecznościowego, który ma za zadanie promować wysoki poziom fotografii mody.

2. "Przeznaczenie technologii Flex i Adobe AIR" - Piotr Walczyszyn, Adobe.com

W czasie prezentacji przedstawię do jakich rozwiązań powinniśmy stosować technologie Flex i AIR, a do jakich nie. Odniosę się do zagadnień związanych z indeksowaniem treści przez wyszukiwarki, deep-linking, integracji z komponentami serwerowymi.

3. "Jak Google pomaga nam dbać o jakość stron WWW?" - Radosław Smilgin, testerzy.pl

Krótkie wprowadzenie do narzędzi Google i ich użycia w testowaniu aplikacji internetowych. Podczas prezentacji pokazane zostaną Google Website Optimizer oraz Google Analytics wraz z przykładami użycia.

Standardowo po prezentacjach będzie elevator speech czyli mikrofon na 5 minut dla każdego chętnego (są 2 zgłoszenia na obecną chwilę). Z uwagi na to, że ostatnim razem niektórzy nadużyli naszego zaufania ;) to tym razem będziemy pilnować tych 5 minut niemalże z zegarkiem w ręku. ;)

Więcej informacji pod linkiem - zapewne aktualizacje także, ponieważ organizatorzy czekają na chętnych, którzy chcieli by o czymś opowiedzieć: http://spodek20.pl/news/49/spodek-20-v7-ten-w-lutym-agenda

Lutowe spotkanie już dziesiątego (10.02.2009r), a więc niedługo.

A więc na koniec podsumujmy:

Spodek 2.0 spotkanie siódme (z flashem w tle!

DNIA: 10 lutego 2009

GODZINA: 18:00

MIEJSCE: Katowice, Klub Cogitatur.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam.

Komentarze (0)
Flashowe AfterParty! Październik miesiącem imprez!
 Oceń wpis
   

Witam po dłuższym czasie milczenia, miałem "aktywować się" w weekend, ale okazji ku poinformowaniu Was o spotkaniu jest co nie miara.

Mamy swojego człowieka przy Spodku-2.0!

Pierwsza i najważniejsza rzecz: mamy swojego człowieka wśród organizatorów spotkań Spodek2.0! Jest to Tomek Kacała - od niedawna z Katowic, który ruszył sprawę obecności technologii flash na spodkowych spotkaniach (jak niektórzy mogli się dowiedzieć niedawno z wiadomego wątku, sprawa obecności flasha na tych spotkaniach dotychczas układała się trochę nieprzychylnie dla flashowców).

Katowickie FlashAfterParty

Jeżeli chcesz być na samym spotkaniu, to możesz zgłosić się poprzez agendę spotkania Spodek2.0 na goldenline. Ja będę, więc możecie mnie obejrzeć jak wybierającego się w "co nowego" na swoich profilach GL. My (flashowcy) moglibyśmy się spotkać na małym afterparty po części oficjalnej - Cogitatur to świetne miejsce na tego typu spotkania. Nie ukrywam, dawno temu byłem praktycznie stałym bywalcem tego lokalu i z chęcią sprawdzę, co się zmieniło na korzyść, czy też niekorzyść.

No i dodam, że dzięki uporowi Tomka (stał się jednym z organizatorów spotkań) jest szansa na to, aby temat flasha stał się regularnie pojawiającą się częścią spotkań na Spodek2.0.

Kalendarz październikowych spotkań

Teraz mała przerwa na opowiadanie o innych spotkaniach, bo było by nie fair, jakbym kolegów nie zakapował ;):

- Jakub doniósł o najbliższym spotkaniu adobersów 4 października w agencji, w której pracuje Sema - QuestAgency - zapowiada się kameralnie, ilość miejsc ograniczona, no i każdy ma wyżywić każdego (choćby po okruszku ;) )

- skoro już o Semie mowa, to GoldenLine'owe "co nowego" doniosło mi o tym, że Sema i Tomek wybierają się na KrakSpot (agenda na GoldenLine), które odbędzie się 7.go października w klubie Swing - więc Kraków to ma się dobrze :P

- we Wrocławiu przy okazji spotkania grillIT, które odbędzie się 9.go października odbędzie także FXParty w klubie Celtic (dzięki Pawłowi za podanie w komentarzu info o spotkaniu)

- między tymi spotkaniami wymienię jeszcze raz info o spodku, które to spotkanie odbędzie się 14.go października

- a jeszcze Maliboo powstawszy z martwych na swoim blogu informuje nas o polskiej premierze CS4, która odbędzie się 21 października w Warszawie, w hotelu Hilton.

Wracając do katowickiego AfterParty

Chciałem zaprosić tych, którzy pojawili się w zeszłym roku na katowickim AfterParty (tym razem imprezy nie było, ale kto powiedział, że by zrobić AfterParty musi być impreza ? :) )ponownie na spotkanie, a także tych, którzy chcieli być, a nie mogli, a także tych, którzy nie wiedzieli o zeszłorocznym spotkaniu, a dowiedzieli się o tym.

Więc: Accept, Arthwood, Burza, Edi, Jakub, Mali, Mooska, Sema, Szatanioł i inni (przepraszam, jeżeli ktoś, kto powinien być z imienia/nicka wymieniony, został przeze mnie pominięty w tej krótkiej liście - pamięć nie ta;) ), którzy byli by chętni spotkać się po spodkowym spotkaniu - zapraszam Was wszystkich do Katowic na 14go października - let's flash!.

Czekam na info od Was wszystkimi możliwymi sposobami :). Do zobaczenia.

Komentarze (1)
Per Astera ad ASTRO (FP10 nadchodzi!)
 Oceń wpis
   

W pakiecie AIR można już pobrać nowego Flash Playera 10. Na blogu Justina Everett-Church-a poczytasz co nowego on (FP10) wnosi. Efekty zapierają dech w piersiach. Może były już wcześniej, ale obecnie stały się tak łatwo dostępne, jak nigdy dotąd. No i wsparcie karty grafiki przy renderowaniu obszaru aplikacji stało się faktem.

Pozwolę sobie zacytować jeden z filmików dotyczących prostej fizyki 3D we flashu 10 - nareszcie! Ustawiam się w kolejce do flasha 10!

Komentarze (0)
Zapis w schowku bez fokusu - błąd, czy niedopatrzenie ?
 Oceń wpis
   

W internecie robi się głośno o kolejnej "luce" we flash playerze - (por. na dobreprogramy.pl Schowek systemowy w niebezpieczenstwie) - czytam i sprawdzam ten przykład - CO ZA BŁĄD!!! Faktycznie, po zejściu/zwinięciu do paska nie da się nic do niego skopiować, ponieważ "never ending story" (a raczej oEF) zapełnia nam schowek "złośliwym linkiem"). Fatality!

Jednakże: czy faktycznie można to uznać za lukę bezpieczeństwa ? Wydaje mi się to przesadą - oczywiście, jest to ewidentne złośliwe działanie aplikacji, ale nie wykona ono przepełnienia schowka, ani też nie spowoduje automatycznego uruchomienia złego linka - jedyne, co moze spowodować, to zainteresowanie "dziwnym linkiem zamiast schowka" - hmmm... chyba jestem zbyt inteligentny na tego typu podchody "domorosłych programistów".

W każdym razie przydało by się, by to niedopatrzenie zostało w kolejnym updacie do plugina usunięte...

 ...dobra, to BŁĄD, a nie niedopatrzenie - ale czy nie czasem to przeglądarka powinna dbać o to, by aplikacja działająca bez focusa nie miała żadnego kontaktu z otoczeniem ???

Komentarze (0)
Pobaw się w testera - Flash Player 10!
 Oceń wpis
   

Już jest - do pobrania i bardziej stabilna wersja - na stronie nie jest już nazywany betą (to by była już trzecia beta...). Kto chce, ma czas i ochotę - nic tylko sprawdzać, jak biega, chodzi i trąbi - a także kompresuje video i autoryzuje klipy.

Komentarze (0)
Przegląd tygodnia, czyli co przegapiliśmy...
 Oceń wpis
   

Chrolonologicznie...

Adobe rzuca rękawicę Google i Microsoftowi

To tytuł wpisu na interaktywnie.com - trochę na wyrost, ale kto wie... - no ale w sumie chodzi o to, że acrobat.com zmienia się w interaktywne narzędzie do tworzenia dokumentów, oparte na flashu. Obrazek we wpisie polecam - niestety, na mojej konfiguracji aplikacji z acrobat.com nie udało mi się odpalić (pomimo najaktualniejszej wtyczki flasha - jak komuś się uda, niech się podzieli wrażeniami).

Adobe wprowadza Acrobata 9, uaktualnia Creative Suite

Ten tytuł z idg.pl nie mówi najważniejszego: od wersji 9 Acrobata w dokumentach PDF można osadzać bezpośrednio flashowe klipy video (flv)! O czym jednak bezpośrednio w tytule "Nowy Acrobat: pliki PDF z wideo" - "trąbią" na dobreprogramy.pl. Jak zwykle - warto poczytać obydwa i zastanowić się nad interpretacją. W artykule na IDG warto zwrócić uwagę na ceny pakietu (vat tam dodany to prawdopodobnie vat amerykański, więc my musimy doliczyć różnicę do naszego vat-u).

Internetowy pakiet biurowy Adobe ułatwi pracę zespołową

To znowu o acrobat.com -  oto po paru dniach idg.pl goni interaktywnie.com i pisze o tej ciekawostce (jak na razie):

Stworzony w technologii Flash edytor tekstu Buzzword natywnie wspiera pracę grupową i obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty zapisu dokumentów tekstowych, w tym również PDF. W okresie testowym możliwe jest jednak przekonwertowanie do formatu PDF maksymalnie pięciu plików. Za pośrednictwem serwisu Acrobat.com możliwa będzie również obróbka i współdzielenie plików tworzonych przy pomocy innych aplikacji firmy Adobe. Jedną z nich jest udostępniona kilka dni temu testowa wersja oprogramowania Acrobat 9. Według zapowiedzi niebawem udostępnione mają zostać interfejsy API, umożliwiające dalszy rozwój funkcjonalności nowego portalu.

Warto sięgnąć do linków w stopce tekstu i przypomnieć sobie, czym nas straszyło Microsoft i Google.

FlexChallenge - let's flex what's possibile

A to znów info z interaktywnie.com - co flash/flex news, to Pani Iwona :) (gratuluję zespołowi interaktywnie.com takiej współpracowniczki) - mowa o tym, że rozpoczął się konkurs "Pokaż co potrafisz we flex/AIR" - news z piątego czerwca, konkurs rozpoczął się szóstego czerwca, dziś (jak piszę wpis) jest siódmy czerwca, a trwa do ósmego... żartuję :) - trwa do  5 października 2008 - więcej na stronie konkursowej.

Co u konkurencji ?

Ano w tekście "Bill Gates ostatni raz publicznie jako pracownik MS" na idg.pl mowa o tym, że "teoretyczny emeryt" po raz któryś z kolei pojawia się po raz ostatni - ale nas akurat nie to najbardziej interesuje, lecz to, że w materiałach tej konferencji była wyraźna zapowiedź ofensywy SIlverLighta - czyżby kolejna wojna ze strony Microsoftu ? Nie lubię relacji wideo, zwłaszcza w wydaniu IDG, no ale tym razem nie zostaje nam nic innego (parę akapitów treści tekstu wiele nie wnosi).
Komentarze (0)
Łatamy dziury w pluginie flash9
 Oceń wpis
   

Podobno plugin flash wersji 9.0.124.0 jest już niepodatny na ataki, a więc pobieramy i instalujemy flash plugin 9.0.124.0. We wpisie "UWAGA! Fałszywy plugin flash!" opisałem, jak sprawdzić, czy się ma właściwy plugin, a w przypadku problemów z odinstalowaniem poprzedniej wersji flasha skorzystaj z tego wpisu: "Jak odinstalować pliki flash(flash9c.ocx)".

...a u innych: Apple łata 70 dziur...

//EDIT: po instalacji strona Adobe pokazuje starą wersję pluginu flash (sprzed instalacji) - trzeba wziąć zamknąć wszystkie pozostałe okna przegladarki (karty także) i dopiero po tym odświeżyć okno z informacją o zainstalowaniu - sam dałem się nabrać, więc miejcie to na względzie.

//EDIT2: w przypadku problemów z odinstalowywaniem pod FF skorzystaj z linku -> CNET.com:Problems updating the Flash player in Firefox? Here's help 

Komentarze (0)
Dziura w pluginie f9 plus podatność na SQLinjections...
 Oceń wpis
   

...równa się wielki problem.

Jak podaje dziś dobreprogramy.pl dziura występująca we Flashu 9.0.124 .0 i 9.0.115.0 pozwala atakującemu na wykonanie dowolnego kodu na komputerze użytkownika z jego uprawnieniami. bez zatwierdzania. Co już jest poważnym zagrożeniem, wystarczy że {użytkownik} podczas przeglądania stron wejdzie na stronę podatną na SQL injection, którą wcześniej znalazł atakujący {którego celem było umieszczenie złośliwego obiektu flasha}.

W ramach pokuty i bicia się w piersi za niedociągnięcia inżynierów Adobe (dawniej: Macromedia) od dziś aż do usunięcia problemu będę chodził z torbą na głowie w czasie, gdy mnie nikt nie widzi. Gdyby to był błąd Apple (Identyfikator CVE: CVE-2007-5476 ), spalił bym płytki z instalatorem, posypał głowę pozostałym popiołem i udawał, że o niczym nie wiem.

...a tym, co się już odstresowali polecam zerknięcie na ankietę.

//EDIT: źródło źródła (znaczy: dobrychprogramów): http://www.securityfocus.com/bid/29386/info

//EDIT2: nie wiesz, co z tym robić ? nie wchodź na podejrzane linki "znikąd", linki niesprawdzone, a przy przeszukiwaniu sieci poprzez google używaj opcji: "kopia" ("pokaż kopię strony" ?)

Komentarze (0)
[flashPlayer] Jak można różnie interpretować newsy Adobe ?
 Oceń wpis
   

Od paru dni w sieci krąży wieść, że FlashPlayer 10 już jest.

A oto takie różne wycinki z polskojęzycznych portali, które zainteresowały się tym newsem:

"Nadchodzi przełomowy Flash Player 10" - interaktywnie.com
Amatorów internetowego wideo zainteresuje fakt, że nowy Flash Player oraz nadchodzące wydanie Adobe Flash Media Servera będą automatycznie dopasowywać jakość wideo do możliwości transferu, bez konieczności ponownego przeładowania bufora. Pozwoli to na niezakłócone oglądanie filmów, bez konieczności czekania aż strumień wideo się doładuje.

(co za bullshit! ma to oznaczać, że na moim słabym łączu będę miał oglądać kwadraty, albo plamy z tego tylko powodu, żebym miał "płynny przepływ" ? :|)

"Adobe Flash Player 10 Beta" - dobreprogramy.pl
Sztab programistów pracujących w Adobe przygotował ponadto nowy engine wyświetlania napisów i renderingu obiektów (Saffron 3.1), obsługę większych bitmap i dynamicznie ładowanych dźwięków, lepsze wykorzystanie procesorów kart graficznych i znacznie więcej. Pełna lista nowości wprowadzonych w Adobe Flash Player 10 dostępna jest na stronie projektu.

(no tu już przynajmniej normalnie - chcesz wiedzieć szczegóły, oceń sam, poczytaj u źródła)

"Flash Player 10 beta" - idg.pl

Najnowsze wydanie wnosi m.in. nowy renderer grafik i efektów specjalnych, nowy silnik wyświetlania napisów (obsługa tekstu wprowadzanego w różnej orientacji i antyaliasingu), poprawioną wydajność odtwarzania wideo (dzięki dwóm nowym trybom osadzania plików formatu SWF w przeglądarce internetowej możliwe jest "zatrudnienie" karty graficznej do renderingu lub "wyłączenie" jej z tego procesu), obsługę zarządzania barwą (profile ICC, sRGB) oraz dużych bitmap o rozdzielczości 4096 x 4096 pikseli i maksymalnej długości boku 8191 pikseli.

Flash 10 oferuje możliwość tworzenia własnych efektów, trybów mieszania, wypełnień i filtrów (za pomocą zestawu Adobe Pixel Bender). Szczegółowa lista zmian dostępna jest tutaj.

(tu praktycznie konkrety, ale... czy opublikowanie bety w serwisie Adobe Labs daje prawo do rozpowszechniania tejże bety z serwera IDG ?)

Mali obiecał, że weźmie się za byka, przyjrzy, przejrzy, pomaca, wymaca i coś na temat konkretnego napisze. Mali: trzymam za słowo, coś konkretnego wymodź!

Komentarze (0)
1 | 2 |

Najnowsze komentarze
2014-01-06 19:33
najlepszeprezenty.com.pl:
Flash After Party czyli o flashu w realu [EDIT]
pozdrowienia :)
2013-12-25 22:07
Powiększanie penisa:
Warto blogować ?
Trudno się z tym nie zgodzić, przez to, że są bardzo ogólne to także są bardzo trafne.
2013-12-08 22:47
ets2:
Warto blogować ?
Wartościowych blogów jest na naprawdę mało, sam staram się coś stworzyć a czy wyjdzie to się[...]
O mnie
MaW: flash, gry i cała reszta
Po prostu flashmaniak.