Nareszcie JEST OFICJALNY FLASH z 3D!
 Oceń wpis
   

To niesamowite! Na stronie Adobe pojawiła się najnowsza edycja flasha - z numerem 11! Nie jakaś tam "beta", "rc", czy temu podobne - prawdziwy, najprawdziwszy OFICJALNY FLASH Z 3D.

Że rewolucja się zaczęła możecie stwierdzić zerkając na stronę: www.nissan-stagejuk3d.com gdzie możecie zobaczyć jak sprawuje się strona z dodatkami 3D.

Jeżeli Wam mało, to... zobaczcie zapowiedź silnika Unreala 3 w przeglądarce, odpaloną jako FLASH!

//EDIT: Zapomniałbym: nowego flasha mozecie pobrać standardowo ze strony aktualizacji Adobe.

Komentarze (1)
Wersja finalna flash playera 10.2 - już macie ? Warto!
 Oceń wpis
   

Flash player 10.2 - molehill with hardware 3D accelerationCzy już pobraliście ? Jeżeli tego jeszcze nie zrobiliście, to go pobierzcie ( -> download flash plugin 10.2)

Ładnie o nowym flashplayerze napisał webhosting - dużo mówi sam tytuł - warto poczytać: "Flash Player 10.2 już w wersji finalnej: argumenty wrogów Adobe straciły sens".

Jest jeszcze więcej niż Adobe zapowiadało na konferencji MAX2010 - szybszy, lepszy, wydajniejszy, z akceleracją 2D/3D, nie zarzynający procka - co ja mam więc jeszcze o tym napisać ? :-)

Komentarze (0)
Adobe 'siedzi na tyłku', a Jobs (Apple) jest poszkodowany
 Oceń wpis
   

Takie wrażenie można odebrać czytając artykuł na wired.com: "Google’s ‘Don’t Be Evil’ Mantra is ‘Bullshit,’ Adobe Is Lazy: Apple’s Steve Jobs".

Zacytuję co o konferencji z zeszłej środy pisze serwis MyApple ("Steve Jobs o Adobe, Google i Makach") opierając się na artykule z wired.com:

 Według Jobsa brak wsparcia animacji Flash w urządzeniach mobilnych Apple spowodowany jest problemami jakie to stwarza, odpowiadając niemal całkowicie za wszystkie błędy systemu Mac OS X. "Adobe ma mnóstwo ciekawych pomysłów, ale nie robi nic by poprawić obecne produkty. Programiści z Adobe są po prostu leniwi. Za kilka lat nikt nie będzie używał Flash, świat idzie w stronę HTML5. To jest przyszłość"...

Jakoś nie odważę się tłumaczyć artykułu z wired.com... ani dużo o nim pisał... jest Google Translator (artykułu z wired.com), a co do zrozumienia - niech każdy zastanowi się sam. Tylko dlaczego mi momentalnie przyszedł na myśl Ballmer ?

PS. A proros ankiety z boku: "Jest tylko 10 typów ludzi: Ci, co rozumieją  system zerojedynkowy i Ci, którzy go nie rozumieją" ;-)

Komentarze (0)
I nastanie CS5: i-rewolucja, i-wiktoria!
 Oceń wpis
   

Jestem w szoku! Jeszcze wczoraj pisałem o tym, jak to Apple nie dopuszczając na swoją platformę pluginu flasha strzela sobie samobója, a tu za chwilę Tomek "Soth3D" podsyła mi niesamowity link do Adobe Labs - z zapowiedzią CS5, w którym będziemy mogli pisać aplikacje dla iPhone'a!!! I to bezpośrednio w Action Script 3!!!

Popatrzcie sami:

 

Oczywiście sprzedaż aplikacji będzie mogła się odbywać przez sklep iStore - jakże by było inaczej, ale cała ta sytuacja pokazuje, że jak nie drzwiami, to oknem flasha na iPhony wprowadzą. Brawa dla Adobe za skuteczność i trzymanie ręki na pulsie!

Więcej:

A wszystko to działo się na konferencji AdobeMAX 2009, która skończyła się dzisiejszego dnia w Los Angeles - o czym wspominali:

 

Komentarze (2)
I nastało 10-kropka-1 - bez 'i' (upd)
 Oceń wpis
   

Czy - jeżeli bym był potentatem rynkowym, a ignorował technologię rozszerzającą możliwości mojego produktu - nie było by to równoznaczne z samobójstwem biznesowym ?

Na tak postawione pytanie zapewne znaleźlibyście wiele odpowiedzi. Jedni odpowiadali by sięgając do macierzy BCG, drudzy podpierając się przykładami wziętymi ze światowych rynków, inni podpierając się intuicją biznesową.

Kto jest takim "ignorantem" ? Sądząc po ilości "i" już wiecie. Apple. Tylko Apple stać na ignorowanie flasha i nie wpuszczanie go na swój i-teren. Dlaczego ? Ponieważ straciło by wtedy kontrolę nad aplikacjami pisanymi dla swojej maszynki. Tak - wirtualna maszyna flasha była by w stanie wykorzystywać wiele rzeczy, które obecnie można osiągnąć wyłącznie używając edytora od Apple. Stracił by wtedy sens sklep iStore, ponieważ każdy mógł by pisać aplikacje na iPhone'a używając actionscript-u i rozpowszechniać je bez pośrednictwa tego sklepu!

Wracając do tematu: dzięki projektowi "Open Screen Project" na koniec roku praktycznie na wszystkie "maszynki" będziemy mieli flash playera 10.1 - wszystkie, oprócz tych ze stajni Apple, o którym tak się rozpisałem na początku.

Czytaj także:

 

Komentarze (0)
Flash w szrankach z Silverlightem - rozpoczęła się wojna ?
 Oceń wpis
   

 Dzisiaj w newsach IDG pojawiła się rozmowa pt. Silverlight vs. Flash - inne cele, inne możliwości przeprowadzona z panem Bartłomiejem Zassem - "ewangelistą" microsoftowym (ISV Developer Evangelist, Microsoft Sp. z o.o.). 

Po przeczytaniu (i w trakcie) nasunęło mi się conajmniej kilka wniosków i kilka komentarzy - pozwolę sobie je zamieścić z cytowaniem konkretnych linijek tekstu. Z góry ostrzegam, że moje komentarze są strasznie tendencyjne!
 
"Nie należy kojarzyć Silverlight wyłącznie z odtwarzaczem do mediów czy tworzeniem animacji. To w szczególności bogata platforma do tworzenia zaawansowanych, bogatych aplikacji internetowych"

to oznacza jedno - Adobe ze swoją pozycją uzyskaną dzięki flashowi nareszcie poczuje oddech konkurencji na plecach. Nie pierwszej i nie ostatniej, ale na tyle mocnej, by móc zachwiać jego spokojem.

 Znakomicie większe możliwości dają również nowe wersje narzędzi.

Jeżeli ktoś próbować pracować na tych narzędziach, to wie, że są one zagrożeniem dla samego siebie :-). Jednakże biorąc pod uwagę całe środowisko developerskie, jakie daje MS, a z których można korzystać pisząc pod SL, to już coś.

Silverlight 3 "z pudełka" ...

jakiego pudełka ? to mamy jakieś różne wersje ? Czy można mówić o tym, że jakakolwiek forma oprogramowania w postaci pluginu będzie "z pudełka" ?

...nie wspiera już tylko rodziny kodeków Windows Media. Obsługiwany jest standard H.264, ale także dowolne kodeki, które zainstalowane są na komputerze użytkownika. To wszystko działa wyjątkowo wydajnie dzięki wsparciu sprzętowemu GPU dla odtwarzania pełnoekranowego filmów w jakości Full HD.

Niestety, jest to cios poniżej pasa. MS wykorzystując pozycję producenta systemu komputerowego tworzy coś, co opiera się na know-how dla innych nie dostępnym. Z drugiej strony, wiele sygnałów z netu świadczy o tym, że Adobe ignoruje w tym względzie potrzeby (sugestie) użytkowników.

film zamiast zatrzymać się płynnie (w czasie rzeczywistym) dostosuje jakość obrazu do możliwości połączenia.

 OMG, to ma mi pomóc w oglądaniu ? :| Załączając film nie chodzi mi o to, bym oglądał kwadraty, lecz o to, by obraz był wyraźny, a dźwięk bez zniekształceń. Choćby kosztem zatrzymywania się filmu na czas buforowania. Przyzwyczajony do niestabilnego połączenia internetowego pierw puszczam "play", potem od razu pauzę i idę do kuchni zrobić sobie kawę.Ktoś już kiedyś próbował takiego przesyłu - z pogorszeniem jakości - z tego, co pamiętam, nie wyszło mu to na dobrze. I nie powiem, by oglądanie filmu, który "biegnie płynnie", ale za to jakość co chwilę schodzi do zera, było przyjemnością.

Bardzo ważną nowością jest także premiera platformy Playready DRM, która pozwoli zabezpieczyć dowolne treści (nie tylko utwory audiowizualne) - oczywiście w pełni wspierana od strony klienckiej przez Silverlight.

A co o tym sądzą internauci myślacy zdroworozsądkowo? Skwituję uśmiechem: :D. Jednakże druga strona medalu jest inna: wiele wytwórni życzy sobie takich zabezpieczeń przy publikowaniu swoich materiałów przez net. Nierozsądnym by było ignorować te pole działania.

Wsparcie sprzętowe GPU... ...wykorzystanie tzw. "Pixel Shaderów" ... ...przestrzeń 3D...

W tej całej wyliczance jednego mi tylko brakuje: ile w tym wszystkim zależy od platformy systemowej ? Niestety, obawiam się, że będzie to kolejny cios poniżej pasa dla Adobe. Nie powiem, dawno im się należało - gotowa obsługa 3D w shockwave mogła by wg mnie już dawno być zaimplementowana we flash playerze...

...Microsoft kładzie duży nacisk na dostosowanie technologii Silverlight do scenariuszy biznesowych, nie tylko konsumenckich. Aby szybko tworzyć takie aplikacje wprowadzono ponad 70 nowych kontrolek (między innymi doskonałe kontrolki do prezentacji wykresów) oraz wzorce architektoniczne upraszczające projektowanie takich rozwiązań. Kontrolki można tak jak kiedyś bindować do danych (ale i między sobą), stylować, itp.

Tak. Niestety, firma Microsoft dobrze wie, skąd wyciągnąć pieniądze i kto za "te sznurki" pociąga. Smutne to i prawdziwe. Czy będzie rywalizacja pomiędzy aplikacjami Flex-owymi, a SL-owymi ?

"użytkownik może wybrać opcję zainstalowania jej na komputerze. Będzie ona mogła być od tej chwili uruchamiana poza kontekstem przeglądarki..."

RIA. Jak nic RIA. Czy to coś nowego ? Z drugiej strony, która aplikacja flashowa z powodu tych wszystkich "piaskownic" da się normalnie uruchomić offline, przeniesiona bezpośrednio ze strony online ?

Flash przeznaczony jest jednak do nieco innych zastosowań. Silverlight adresuje nowoczesne scenariusze RIA, wymagające bogatych kontrolek, zaawansowanego wsparcia dla obsługi danych, rozwiązań architektonicznych pozwalających oprzeć o tę technologię bogate aplikacje biznesowe. Flash w swoich korzeniach ma przede wszystkim wsparcie dla animacji bazujących na klatkach, do czego Silverlight nie był projektowany.

Buahahaha! :| Pan "ewangelista" nie odrobił zadania domowego. Czy zdaje sobie wogóle sprawę, że istnieje coś takiego jak AIR, a "bogate kontrolki" można znaleźć we Flexie ?

Mówiąc o przewagach technologii Silverlight, należy wymienić przede wszystkim zdecydowanie dojrzalszy język programowania (w ActionScript 3 wciąż brakuje bardziej wyszukanych elementów obiektowych czy silnego typowania). Nie ma kłopotu z oprogramowaniem wielu wątków (co dramatycznie zwiększa wydajność aplikacji), czego Flash nie wspiera. Programiści bardzo doceniają znacznie lepsze wsparcie narzędziowe ze strony środowiska Visual Studio oraz możliwość wykorzystywania tego samego API do pisania aplikacji internetowych jak i okienkowych. Nie trzeba się wiele uczyć, aby przenieść umiejętności ze świata aplikacji "desktopowych" do świata Silverlight.

Umiejętności programistów desktopowych w porównaniu do online'owych są w większości strasznie niskie i polegają na typowej umiejętności pracy "weź kontrolkę, upuść na panel". Oprogramowanie wielu wątków moze w tym momencie niewiele zmienić, jednak nie da się ukryć - jest to pięta achillesowa flasha. Niestety, doświadczenie, jakie niesie ze sobą Visual Studio, jest nie do przecenienia.

...możliwość importowania grafiki stworzonej w narzędziach Adobe Photoshop czy Ilustrator bezpośrednio do Microsoft Expression Blend przy pomocy wbudowanej funkcjonalności.

Zastanawia mnie, czy ktoś, mając tak potężne narzędzia do grafiki jak PS, czy AI, będzie chciał je przenosić do innej, dającej o wiele mniejsze możliwości, aplikacji.

...konwertery tłumaczące kod opisujący wygląd aplikacji Flash (SWF) na kod Silverlight (XAML).

a... MXML ? Jak to jest z tą licencją na SWFy ?

Bardzo dużo nacisku kładzie się na kwestie integracji pomiędzy tymi dwoma technologiami i umożliwienie specjalistom wykorzystania dotychczasowych umiejętności do projektowania aplikacji Silverlight.

Jeżeli nie popularnością, to podbieraniem programistów. Czeka nas kiedyś "FlashLight" ?

...bazując na wieloletnim kodzie przeglądarek internetowych Silverlight nie stwarza sam z siebie wielu dodatkowych zagrożeń.

Oj, nie umieją się rozstać z tymi wieloletnimi doświadczeniami, nie umieją.

Nie należy kojarzyć Silverlight wyłącznie z odtwarzaczem do mediów czy tworzeniem animacji. To w szczególności bogata platforma do tworzenia zaawansowanych, bogatych aplikacji internetowych.

Ach, ach, och!

Oczywiście współpraca dostawców treści jest szalenie istotna w przypadku popularyzacji na rynku konsumenckim, ale na rynku biznesowym funkcjonalności Silverlight coraz częściej decydują o wyborze tej platformy.

Na rynku biznesowym - zgodzę się, że ze względu na to podciągnięcie pod Visual Studio SL ma mocną pozycję. A flash tylko w postaci Flexa przebił się do tych sfer i jeszcze dużo ma przed sobą. Co do narzędzi - spora sfera developerów korzysta z zupełnie darmowych narzędzi, całkiem wystarczających - a ci, którzy korzystają z płatnych raczej wybiorą tańszą alternatywę. Narzędzia MS nie należą do tych tańszych.

Po moich negatywnych i stronniczych komentarzach, pora na podsumowanie jednym hasłem z artykułu:

Tematyka Silverlight 3 będzie poruszana na konferencji Microsoft Technology Summit 2009 w Warszawie

To oznacza, że zapowiada się ciężki bój - MS poczuł zapach wielkich pieniędzy, jakie może dać w najbliższej przyszłości gałąź RIA. Armaty, które zawsze MS miał w odwodzie, zostały wytoczone. MS przyświeca konkretny cel - $$ - w odróżnieniu od flasha SilverLight nie powstał jako "technologia hobbystów" - startuje od razu z pozycji doświadczonego gracza (.NET, ASP, inne) . Panowie (i Panie) - wiem, że wiele z Was przecenia programistów aplikacji opartych na technologiach MS. Problem w tym, że ich jest o wiele więcej niż Was. Problem w tym, że niektórzy z nich są naprawdę fenomenalnie dobrzy - chociażby przykład udostępnionego szerokiej opinii publicznej Quake'a w przeglądarce. Deklaracje Adobe w tym względzie pozostały w sferze prezentacji Quake'a na Adobe Max 2008 (przewinąć do 00:04:50).

Jeżeli zainteresował Was ten tamat, warto przeczytać także tego newsa (na dobreprogramy.pl): Silverlight z zabezpieczeniami zawartosci offline i mieć na uwadze sposób promowania swoich rozwiązań przez firmę MS: dlaczego nie warto (wg MS) używać-Linuksa, dlaczego (wg MS) nie warto używać Maca...

Komentarze (2)
UWAGA! niechciane oprogramowanie w SHOCKWAVE PLAYER!
 Oceń wpis
   

Przed chwilą odinstalowałem SW Playera. Dlaczego ? Jeżeli po updacie pluginu Shockwave Player zobaczysz na pulpicie ikonkę Norton Security Scan - będziesz wiedział dlaczego.

Oprogramowanie to może jest pomocne jak nie masz żadnego innego antywirusa, ale jak masz już innego własnego, to w niczym nie jest potrzebne. Instaluje się samo podczas przechodzenia w stan uśpienia komputera lub przy włączeniu wygaszacza ekranu!

I to nie tak, że zezwoliłem na dodatkową instalację programów przy instalacji SWPlayera - zawsze na to zwracam uwagę i żadnym gygle tyłbarom czy innym yahyjom nie zezwalam na instalację!

Raz zainstalowany Norton Security Scan po odinstalowaniu ZAINSTALOWAŁ SIĘ PONOWNIE!

W chwili obecnej Adobe Shockwave Player nie istnieje na moim kompie (i długo go nie będzie), a w antywirusie dodałem go do zagrożeń bezpieczeństwa jako spamware. Adobe, od dłuższego czasu ci się to należało!

Komentarze (0)
[barcamp] Lutowy Spodek2.0 z flashem w tle ?
 Oceń wpis
   

TAK! Będzie o flashu! Będzie "ewangelista flasha" Piotr Walczyszyn z Adobe!

Nie wiem, komu bardziej za to dziękować - Tomkowi Kacale, że wprowadził flasha do spodkowych spotkań, czy Mirkowi Okońskiemu, który ma siły i chęci by kontynuować katowickiego barcampa - Spodek 2.0.

Agenda spotkania lutowego (dostępna na stronie spotkań Spodek2.0):

1. "Internet salonem dla fotografii mody" - Adam Warmuz, fotomody.pl

Krótki opis branżowego serwisu społecznościowego, który ma za zadanie promować wysoki poziom fotografii mody.

2. "Przeznaczenie technologii Flex i Adobe AIR" - Piotr Walczyszyn, Adobe.com

W czasie prezentacji przedstawię do jakich rozwiązań powinniśmy stosować technologie Flex i AIR, a do jakich nie. Odniosę się do zagadnień związanych z indeksowaniem treści przez wyszukiwarki, deep-linking, integracji z komponentami serwerowymi.

3. "Jak Google pomaga nam dbać o jakość stron WWW?" - Radosław Smilgin, testerzy.pl

Krótkie wprowadzenie do narzędzi Google i ich użycia w testowaniu aplikacji internetowych. Podczas prezentacji pokazane zostaną Google Website Optimizer oraz Google Analytics wraz z przykładami użycia.

Standardowo po prezentacjach będzie elevator speech czyli mikrofon na 5 minut dla każdego chętnego (są 2 zgłoszenia na obecną chwilę). Z uwagi na to, że ostatnim razem niektórzy nadużyli naszego zaufania ;) to tym razem będziemy pilnować tych 5 minut niemalże z zegarkiem w ręku. ;)

Więcej informacji pod linkiem - zapewne aktualizacje także, ponieważ organizatorzy czekają na chętnych, którzy chcieli by o czymś opowiedzieć: http://spodek20.pl/news/49/spodek-20-v7-ten-w-lutym-agenda

Lutowe spotkanie już dziesiątego (10.02.2009r), a więc niedługo.

A więc na koniec podsumujmy:

Spodek 2.0 spotkanie siódme (z flashem w tle!

DNIA: 10 lutego 2009

GODZINA: 18:00

MIEJSCE: Katowice, Klub Cogitatur.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam.

Komentarze (0)
Aaaaarghhh.... błędy wykonania po polsku ? :-/
 Oceń wpis
   

Kojarzy mi się to z rasizmem. Serio - jakoś nie przemawia do mnie to, że moduł jest spolszczony.

Same teksty w RMBmenu byłbym w stanie przecierpieć - zawsze idzie przecież zbudować swoje w jedynie słusznym języku ;-) - ale co tam menu - siedzieć przy pięciu wersjach flasha i niektóre błędy mieć w zasadzie na pamięć wykute, a teraz czytać np. Nie można uzyskać dostępu do właściwości lub metody dla odniesienia do obiektu null.WTF ?? Serio, w pierwszym odruchu człowiek łamie sobie głowę i język próbując przeanglojęzyczyć z polskiego na nasze... horror ;-).

No ale nie ma się co rozpisywać. Uważam, że każdy powinien mmieć wybór - nie po to w końcu kupowałem angielskojęzyczną wersję flasha, by teraz czytać polskie tłumaczenia angielskich komunikatów (owszem, nie są najgorsze, ale głowa zaczyna boleć, jak próbuje się je zrozumieć).

Więc: popieram akcję: "język narodowy jest BE w oopisach błędów" - akcja zaczęła się w wątku na FZ - stamtąd pochodzi cytowana treść błędu, tam też odsyłam: flash player i sdk po polsku .

Poprzyj i Ty.

EDIT: Jak donosi Artur: pracując w Niemczech na niemieckim systemie, błedy są również po niemiecku, co oznacza, że średnio co pół godziny musi słyszeć "Artur, halte klappe!" ("Artur, zamknij twarz" /tzn., że koledzy Artura już doszli do tego, co znaczy po polsku: "ku***", "ja pie***", "to jest po***" :D/) - tak to jest, jak pracuje się w obcym kraju znając tylko angielski... ^^

Komentarze (0)
Per Astera ad ASTRO (FP10 nadchodzi!)
 Oceń wpis
   

W pakiecie AIR można już pobrać nowego Flash Playera 10. Na blogu Justina Everett-Church-a poczytasz co nowego on (FP10) wnosi. Efekty zapierają dech w piersiach. Może były już wcześniej, ale obecnie stały się tak łatwo dostępne, jak nigdy dotąd. No i wsparcie karty grafiki przy renderowaniu obszaru aplikacji stało się faktem.

Pozwolę sobie zacytować jeden z filmików dotyczących prostej fizyki 3D we flashu 10 - nareszcie! Ustawiam się w kolejce do flasha 10!

Komentarze (0)
Pobaw się w testera - Flash Player 10!
 Oceń wpis
   

Już jest - do pobrania i bardziej stabilna wersja - na stronie nie jest już nazywany betą (to by była już trzecia beta...). Kto chce, ma czas i ochotę - nic tylko sprawdzać, jak biega, chodzi i trąbi - a także kompresuje video i autoryzuje klipy.

Komentarze (0)
Przegląd tygodnia, czyli co przegapiliśmy...
 Oceń wpis
   

Chrolonologicznie...

Adobe rzuca rękawicę Google i Microsoftowi

To tytuł wpisu na interaktywnie.com - trochę na wyrost, ale kto wie... - no ale w sumie chodzi o to, że acrobat.com zmienia się w interaktywne narzędzie do tworzenia dokumentów, oparte na flashu. Obrazek we wpisie polecam - niestety, na mojej konfiguracji aplikacji z acrobat.com nie udało mi się odpalić (pomimo najaktualniejszej wtyczki flasha - jak komuś się uda, niech się podzieli wrażeniami).

Adobe wprowadza Acrobata 9, uaktualnia Creative Suite

Ten tytuł z idg.pl nie mówi najważniejszego: od wersji 9 Acrobata w dokumentach PDF można osadzać bezpośrednio flashowe klipy video (flv)! O czym jednak bezpośrednio w tytule "Nowy Acrobat: pliki PDF z wideo" - "trąbią" na dobreprogramy.pl. Jak zwykle - warto poczytać obydwa i zastanowić się nad interpretacją. W artykule na IDG warto zwrócić uwagę na ceny pakietu (vat tam dodany to prawdopodobnie vat amerykański, więc my musimy doliczyć różnicę do naszego vat-u).

Internetowy pakiet biurowy Adobe ułatwi pracę zespołową

To znowu o acrobat.com -  oto po paru dniach idg.pl goni interaktywnie.com i pisze o tej ciekawostce (jak na razie):

Stworzony w technologii Flash edytor tekstu Buzzword natywnie wspiera pracę grupową i obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty zapisu dokumentów tekstowych, w tym również PDF. W okresie testowym możliwe jest jednak przekonwertowanie do formatu PDF maksymalnie pięciu plików. Za pośrednictwem serwisu Acrobat.com możliwa będzie również obróbka i współdzielenie plików tworzonych przy pomocy innych aplikacji firmy Adobe. Jedną z nich jest udostępniona kilka dni temu testowa wersja oprogramowania Acrobat 9. Według zapowiedzi niebawem udostępnione mają zostać interfejsy API, umożliwiające dalszy rozwój funkcjonalności nowego portalu.

Warto sięgnąć do linków w stopce tekstu i przypomnieć sobie, czym nas straszyło Microsoft i Google.

FlexChallenge - let's flex what's possibile

A to znów info z interaktywnie.com - co flash/flex news, to Pani Iwona :) (gratuluję zespołowi interaktywnie.com takiej współpracowniczki) - mowa o tym, że rozpoczął się konkurs "Pokaż co potrafisz we flex/AIR" - news z piątego czerwca, konkurs rozpoczął się szóstego czerwca, dziś (jak piszę wpis) jest siódmy czerwca, a trwa do ósmego... żartuję :) - trwa do  5 października 2008 - więcej na stronie konkursowej.

Co u konkurencji ?

Ano w tekście "Bill Gates ostatni raz publicznie jako pracownik MS" na idg.pl mowa o tym, że "teoretyczny emeryt" po raz któryś z kolei pojawia się po raz ostatni - ale nas akurat nie to najbardziej interesuje, lecz to, że w materiałach tej konferencji była wyraźna zapowiedź ofensywy SIlverLighta - czyżby kolejna wojna ze strony Microsoftu ? Nie lubię relacji wideo, zwłaszcza w wydaniu IDG, no ale tym razem nie zostaje nam nic innego (parę akapitów treści tekstu wiele nie wnosi).
Komentarze (0)
Łatamy dziury w pluginie flash9
 Oceń wpis
   

Podobno plugin flash wersji 9.0.124.0 jest już niepodatny na ataki, a więc pobieramy i instalujemy flash plugin 9.0.124.0. We wpisie "UWAGA! Fałszywy plugin flash!" opisałem, jak sprawdzić, czy się ma właściwy plugin, a w przypadku problemów z odinstalowaniem poprzedniej wersji flasha skorzystaj z tego wpisu: "Jak odinstalować pliki flash(flash9c.ocx)".

...a u innych: Apple łata 70 dziur...

//EDIT: po instalacji strona Adobe pokazuje starą wersję pluginu flash (sprzed instalacji) - trzeba wziąć zamknąć wszystkie pozostałe okna przegladarki (karty także) i dopiero po tym odświeżyć okno z informacją o zainstalowaniu - sam dałem się nabrać, więc miejcie to na względzie.

//EDIT2: w przypadku problemów z odinstalowywaniem pod FF skorzystaj z linku -> CNET.com:Problems updating the Flash player in Firefox? Here's help 

Komentarze (0)
Dziura w pluginie f9 plus podatność na SQLinjections...
 Oceń wpis
   

...równa się wielki problem.

Jak podaje dziś dobreprogramy.pl dziura występująca we Flashu 9.0.124 .0 i 9.0.115.0 pozwala atakującemu na wykonanie dowolnego kodu na komputerze użytkownika z jego uprawnieniami. bez zatwierdzania. Co już jest poważnym zagrożeniem, wystarczy że {użytkownik} podczas przeglądania stron wejdzie na stronę podatną na SQL injection, którą wcześniej znalazł atakujący {którego celem było umieszczenie złośliwego obiektu flasha}.

W ramach pokuty i bicia się w piersi za niedociągnięcia inżynierów Adobe (dawniej: Macromedia) od dziś aż do usunięcia problemu będę chodził z torbą na głowie w czasie, gdy mnie nikt nie widzi. Gdyby to był błąd Apple (Identyfikator CVE: CVE-2007-5476 ), spalił bym płytki z instalatorem, posypał głowę pozostałym popiołem i udawał, że o niczym nie wiem.

...a tym, co się już odstresowali polecam zerknięcie na ankietę.

//EDIT: źródło źródła (znaczy: dobrychprogramów): http://www.securityfocus.com/bid/29386/info

//EDIT2: nie wiesz, co z tym robić ? nie wchodź na podejrzane linki "znikąd", linki niesprawdzone, a przy przeszukiwaniu sieci poprzez google używaj opcji: "kopia" ("pokaż kopię strony" ?)

Komentarze (0)
[flashPlayer] Jak można różnie interpretować newsy Adobe ?
 Oceń wpis
   

Od paru dni w sieci krąży wieść, że FlashPlayer 10 już jest.

A oto takie różne wycinki z polskojęzycznych portali, które zainteresowały się tym newsem:

"Nadchodzi przełomowy Flash Player 10" - interaktywnie.com
Amatorów internetowego wideo zainteresuje fakt, że nowy Flash Player oraz nadchodzące wydanie Adobe Flash Media Servera będą automatycznie dopasowywać jakość wideo do możliwości transferu, bez konieczności ponownego przeładowania bufora. Pozwoli to na niezakłócone oglądanie filmów, bez konieczności czekania aż strumień wideo się doładuje.

(co za bullshit! ma to oznaczać, że na moim słabym łączu będę miał oglądać kwadraty, albo plamy z tego tylko powodu, żebym miał "płynny przepływ" ? :|)

"Adobe Flash Player 10 Beta" - dobreprogramy.pl
Sztab programistów pracujących w Adobe przygotował ponadto nowy engine wyświetlania napisów i renderingu obiektów (Saffron 3.1), obsługę większych bitmap i dynamicznie ładowanych dźwięków, lepsze wykorzystanie procesorów kart graficznych i znacznie więcej. Pełna lista nowości wprowadzonych w Adobe Flash Player 10 dostępna jest na stronie projektu.

(no tu już przynajmniej normalnie - chcesz wiedzieć szczegóły, oceń sam, poczytaj u źródła)

"Flash Player 10 beta" - idg.pl

Najnowsze wydanie wnosi m.in. nowy renderer grafik i efektów specjalnych, nowy silnik wyświetlania napisów (obsługa tekstu wprowadzanego w różnej orientacji i antyaliasingu), poprawioną wydajność odtwarzania wideo (dzięki dwóm nowym trybom osadzania plików formatu SWF w przeglądarce internetowej możliwe jest "zatrudnienie" karty graficznej do renderingu lub "wyłączenie" jej z tego procesu), obsługę zarządzania barwą (profile ICC, sRGB) oraz dużych bitmap o rozdzielczości 4096 x 4096 pikseli i maksymalnej długości boku 8191 pikseli.

Flash 10 oferuje możliwość tworzenia własnych efektów, trybów mieszania, wypełnień i filtrów (za pomocą zestawu Adobe Pixel Bender). Szczegółowa lista zmian dostępna jest tutaj.

(tu praktycznie konkrety, ale... czy opublikowanie bety w serwisie Adobe Labs daje prawo do rozpowszechniania tejże bety z serwera IDG ?)

Mali obiecał, że weźmie się za byka, przyjrzy, przejrzy, pomaca, wymaca i coś na temat konkretnego napisze. Mali: trzymam za słowo, coś konkretnego wymodź!

Komentarze (0)
Adobe otwiera flasha!
 Oceń wpis
   

Niesamowity długi weekend!

Choć pogoda się nam "troszeczkę" nie udała, to jednak wieści po powrocie wyśmienite! Adobe uczyniło niesamowity ruch, na który nie wiem, czy kiedykolwiek zdecyduje się jej konkurencja (MS z SilverLight).

The Open Screen Project

Czytam właśnie ostatnie wieści z Press Room-u i nie mogę uwierzyć. Adobe wraz z ARM, Chunghwa Telecom, Cisco, Intel, LG Electronics Inc., Marvell, Motorola, Nokia, NTT DoCoMo, Qualcomm, Samsung Electronics Co., Sony Ericsson, Toshiba i Verizon Wireless podpisały umowę w zakresie współpracy przy projekcie Open Screen Project, którego to celem jest udostępnienie "bogatych mediów" na urządzeniach mobilnych. Jeśli dobrze zrozumiałem artykuł sieci takie jak BBC, MTV Networks, and NBC Universal będą wspierać ten projekt swoimi inicjatywami... wow - dech w piersiach zapiera...

Restrykcje zdjęte!

To nie wszystko! By umożliwić swoim partnerom i innym firmom niezależnym rozwój oprogramowania umożliwiającego odbiór RIA ("bogate aplikacje internetowe") Adobe usuwa restrykcje licencyjne flasha! A w szczególności:

  • będziesz mógł do woli używać specyfikacji SWF i FLV/F4V
  • będziesz mógł tworzyć urządzenia i aplikacje umożliwiające odtwarzanie aplikacji Flash za pomocą pluginu flash niezależnie od Adobe
  • będziesz mógł używać protokołów Adobe Flash® Cast™ i AMF celem tworzenia rozbudowanych usług bazodanowych
  • będziesz mógł (jako producent urządzenia) dołączać do swoich urządzeń player flash bezpłatnie, w dowolnej ilości

Wow, brzmi to niesamowicie!

W 1990 roku IBM stworzył Standard Otwartej Architektury

I co z tego wyszło - wszyscy widzimy: siedzimy przy pecetach (w większości), piszemy na pecetach, nosimy ze sobą pecety (także w większości).

Czy to było celem Adobe ? Czy tak samo będzie z flashem ?

Miejmy nadzieję, że tak - miejmy nadzieję, że to nie jest zakamuflowany krok Adobe w kierunku zaprzestania produkcji flasha i przesiadnięcia się na bardziej zaawansowane produkty, których internet nie jest już głównym celem... - jak będzie naprawdę, przyszłość pokaże.

Jedno jest pewne: jest wiele specyfikacji, które jako komercyjne "umarły", dostały swoje "drugie życie" w momencie udostępnienia ich specyfikacji.

Przyznam, że już się bałem o przyszłość flasha (i mojej firmy)

Polecane linki:

Adobe and Industry Leaders Establish Open Screen Project

History of IBM

//EDIT: i jeszcze jedna wspaniała chwila: W czasie długiego majowego weekendu liczba odsłon mojego bloga przekroczyła 202 tysiące! - dziękuję wszystkim wiernym czytelnikom, zwłaszcza tym, którzy są ze mną od początku i z wyczekiwaniem zaglądają na blog nie mogąc doczekać się następnych wpisów (gdybyście widzieli, jak wysoko w google analytics stoi fraza "maw blog"...)

Komentarze (0)
Adobe idzie na żywca
 Oceń wpis
   

Adobe GoLive to program do tworzenia aplikacji webowych. Nie tyle jeden z najlepszych, czy też z gorszych, ale mający wiele błędów i niedoróbek, które średnio zaawansowanego użytkownika doprowadzały do rozstroju nerwowego.

Od dziś Adobe już nie prowadzi promocji i sprzedaży Adobe GoLive na rzecz DreamWeaver'a  produktu firmy Macromedia. Zamiast niego dotychczasowi licencyjni użytkownicy mogą upgrade'ować swój program do nowej wersji DreamWeaver'a.

Firma Macromedia została wchłonięta przez Adobe pracownikami, razem ze swoimi zapleczem programowym - a więc z takimi sztandarowymi produktami jak DreamWeaver, Flash, Flex, Director - dwa lata temu w wyniku fuzji firm. Co ciekawe, część produktów Macromedii także nie jest jej własnego autorstwa (poprzedni właściciele: Flash - Authorware, Director - Macromind).

News o Adobe GoLive z DobreProgramy.pl

Komentarze (0)
Świetlista droga Małomiękkiego ? (upd)
 Oceń wpis
   

No i proszę - przyrzekłem sobie, że nie będę już podawał newsów od innych, a tu taki ZONK, o którym nie można by nie napisać!

DobreProgramy.pl piszą o tym, że Microsoft wykupił licencję flash playera na Windows Mobile!

I cytat z powyższego linku:

Obecnie, jak informuje Adobe, [flash] jest obecny na 500 milionach urządzeń przenośnych.

Dla Adobe to ciągle nowy rynek zbytu, ta licencja to szansa umocnienie pozycji, ale co tak naprawdę kryje się za posunięciem Microsoftu ? Czy to wciąż walka o pierwszą pozycję z Google ? Czy też kolejny ruch do osiągnięcia dominacji na rynku ?

...czy też Microsoft sugeruje między wierszami, że SilverLight jest technologią eksperymentalną nie mającą szans osiągnąć takiej popularności, jaką ma flash ?

//EDIT: tłumaczę tytuł: MS's Flash way ?

//EDIT2:

Tak, to nie bullshit: dobreprogramy newsa wyciągnęły stąd: Microsoft licenses Flash Lite, Reader LE, a ten zaś jest potwierdzony informacją w Adobowym Pressroomie - wow, będzie się działo

Komentarze (0)
Czy flash rzeczywiście nie ma wsparcia sprzętowego ?
 Oceń wpis
   

Ostatnimi czasy "ściszyłem" sobie grafę odłączając jej wiatrak. Jest okey, co prawda bardziej wrażliwa na obciążenie... ale to temat na inny wątek.

Po stabilnej pracy praktycznie przy wszystkim (nie licząc MS media playera i nakładki video) w zakresie 55-58 st. Strona mr doob-a z przykładami pv3D w as3 w parę minut podnosi temperaturę karty do 70-72 stopni... bez żadnego tam fullscreen... po prostu tak jak się otwiera w oknie przeglądarki. Nie wspominając już o tym, jak zaczynają się "krztusić" obydwa rdzenie w moim coreduo...

Player ? najnowszy, prosto ze strony Adobe.

A podobno flash nie ma wsparcia sprzętowego po stronie grafiki... a wykres mówi swoje. Ciekawe co na to by powiedziało Adobe... chwilowe zaburzenia z powodu intensywnych zmian wyświetlania ?

Przypominam, że czekam na propozycję wpisów do ankiety (wpisujcie, który się wam najbardziej podobał i tyle).

Komentarze (1)
Jest update do flash CS3! (i flashLite)
 Oceń wpis
   

Krótka notka:

Na razie tylko do tych, co mają autoupdater (znaczy: kopię zarejestrowaną w Adobe). Ma numer 9.0.2 i jak widać, powtarza się po raz drugi ta sama historia, co z MX2004 - jak widać, miałem rację, że numery nieparzyste flasha są feralne :)

Ok, to czekam z niecierpliwością na pojawienie się stabilnej dziesiątki (vel CS4)

//EDIT - z mojej wypowiedzi na //w:

ja jakoś tak mam, że nie umiem dochwalić się parzystych wersji flasha :) czwórka to było niebo a ziemia do trójki, w piątce pomimo dużej ilości nowości (jak np. ten edytor skryptów, który jest do teraz) straciło się dużo przydatnych rzeczy, które były w czwórce, żeby znów móc pojawić się w MXie (v6) z możliwością obsługi eventów klipa i buttona prosto z kodu. O MX2004 nie będę wspominał, bo chyba każdy pamięta sławetną wersję 7.1 i 7.2 do podciągnięcia z MM.
Ósemkę mam i chwalę, o CS3 (v9) - pierw zebrałem opinie od znajomych, potem stwierdziłem, że nie ma co instalować, więc lepiej przeczekać z upgrade'm do v10, żeby niepotrzebnie nie wydawać 2x tyle kasy.

//EDIT2 jest upd także do FlashLite (na mobile)

//EDIT3 update jest skierowany pod korzystanie z fL3 oficjalnie w samym flashu nic nie poprawili...

Komentarze (0)
Thermo ?
 Oceń wpis
   

Z dzisiejszego newslettera ADOBE - codename: THERMO - czy tak ma wyglądać przyszłość projektowania aplikacji ?

Yeah... przypomina mi to moje kodowanie - designer współpracujący ze mną wie, że zawsze może liczyć na wsparcie i tworzyć "tak jak widzi" - połowę roboty z przenoszeniem wersji graficznej do flasha z głowy. Zresztą: podobnie jest z używaniem komponentów z livepreview.

Tylko strrasznie mi się nie podoba te "kodowanie na tabelkach" - buu! Klawiatura jest najlepsza! wpisywanie linijka po linijce debezt! Też się teraz człowiek będzie musiał naklikać...

No ale trzeba przyznać, smaka umieją narobić...

Komentarze (3)
ADOBE i YouTUBE (lub MTV.com) w jednym stali okienku...
 Oceń wpis
   

Za newsem IDG.pl z 22 czerwca br. podaję info o darmowym edytorze efektów do filmów na YouTUBE. Niestety, tylko dla filmów tam (lub na MTV.com - jak podają w wyż. wym. newsie ).

Edytor nie wymaga dodatkowej instalacji - poza pluginem flash 9, który już powinien być zainstalowany wcześniej na komputerze użytkownika. Oparty jest na Adobe Premiere Express.

Żeby go odpalić, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem YouTUBE. link do rejestracji tutaj  - tak samo do odpalenia aplikacji (po potwierdzeniu rejestracji mailem) - youTubeRemixer (taki sam jak wcześniejszy).

Pierwsze wrażenie (i ostatnie): aps dobry dla "amerykańców". Dość dużo własnych narzędzi poinstalowanych na kompie powoduje tylko jedno: drag&drop na okno remiksera odpala mi klip przenoszony. Ponadto nie ma opcji zapisu lokalnego.

Wniosek: może to i dobre dla YouTUBE, ale poza tym - tylko ciekawostka.

Komentarze (0)
Katowickie spotkanie z CS3... po imprezie...
 Oceń wpis
   

No to już po, na forach (tam gdzie byli zainteresowani) info już wrzuciłem, pora teraz u siebie dodać 3 grosze... chcąc nie chcąc będzie to po częsci kompilacja wypowiedzi z kilku postów (//w i flab-a).

Pierw link do filmików z prezentacji WACOMu (dzięki uprzejmości mojego klienta, bo jak się okazało, ja mogę sobie tylko pomarzyć o przenoszeniu na swój serwer plików większych od 5MB - ech, Ci administratorzy...) - bo często się będę do nich odnosił. Fotki wyszły nie za szczególnie - oświetlenie do pupy (tylko kinkiety na bokach), a i dość wysoko siedzieliśmy (za to rzutnik bajerancki - taka jakość na wielkim ekranie kinowym!)

Spotkanie organizowane przez CORTLAND odbyło się 13.06.2007 w sali kina Helios, mieszczącego się piętro wyżej nad salonem Cortlandu. Oba obiekty znajdują się w budynku Altus (jednym z najwyższych w Katowicach).

 fot. małe blablabla organizatorów na starcie
Spotkanie było rozłożone na pięć części, z których odbyły się cztery (dwie wykładowe, jedna gadżetowa). Niestety, organizatorzy nie postarali się, aby uczestnicy dostali program spotkania - pomimo tego, że na dzieńdobry każdy dostawał dużą torbę makulatury, znaczy ulotek (tu duży plus dla Cortlandu za ekologiczność torby - także papierowa). Wejściówką była oczywiście kartka A4 z promocjami, jakie to można uzyskać, gdy się dokona zakupów (na wymienione w ulotce produkty) do 14 dni od prezentacji. Szalona zniżka wynosząca 5% także na cały pakiet CS3, więc... szkoda, że na razie nie potrzebuję pakietu za 6 koła(netto), bo bym zaoszczędził 300 zeta (netto)...

Obok gadżet, który każdy dostał - yeah, jestem dumnym posiadaczem długopisu z nadrukiem ADOBE :D.

Niestety, innymi gadżetami do rozlosowania były tylko koszulki... nie jakieś tam zestawy CS3, lub też pojedyńcze programy...

Na prezentacji mieliśmy być w trójkę - Labrie, Tml (forumowicze z webesteem-a) i ja. Labriego w Opolu zatrzymały sprawy służbowe, więc siedzieliśmy z Tmlem i zastanawialiśmy się, skąd są ci wszyscy ludzie, którzy przyjechali (poniżej: miejsca, z których zostały wysłane zgłoszenia uczestnictwa - slajd)

 fot. Z tylu miejsc przybyliśmy na prezentację (czy coś w tym rodzaju)

Zawiódł mnie (znowu: niestety :( ) olympus, którym pstrykałem fotki - wyszły wszystkie słabości matrycy (zbyt duże ziarno, z którym niewiele się da zrobić - no ale przy praktycznie braku światła jestem zdumiony jakością filmików) - jak się okazało, siedzieliśmy za daleko, oświetlenie było zbyt słabe, więc wyszło, co wyszło... Mali zaoferował się, że umieści duże fotki na flickerze, więc będzie miło jak to zrobi, ale piwa nie będę wysyłał kurierem, będzie musiał po nie albo przyjechać do K-c, albo przynajmniej podjechać do Krakowa przy jakimś mniejszym czy większym spotkaniu flashmaniaków:D ).

Siedzieliśmy 2 rzędy poniżej rzutnika, rzutnik w połowie sali, a my gdzieś mniej więcej na wysokości 2/5 sali. Rzutnik, a raczej jego możliwości (prezentacja na pełnym foramcie kinowym) powodowały zachwyt organizatorów (i nas też).


chwila przerwy między prezentacjami i od razu wiadomo, kto udostępnił rzutnik
Rzutnik sam zdradził
swojego właściciela :)


a tu ekran do kalibracji aparatów ;-)

Jak było daleko do ekranu, jak duże były odległości i różnice w wielkości w filmowanych obiektach, widać było na drugim filmiku (P6130142.flv)

 fot. Zawadiackie puszki, z których jedna powaliła CSa na kolana
(a co dopiero mogły by 3!)

Tak szczerze mówiąc, "Pan z Adobe", który omawiał CSa dał blamy - prezentacja była bardzo słaba. Więcej o bridge'u powiedział, niż o samych możliwościach nowego CSa (CS3 na macku też dał blamy, bo się 2x wywalił przy obrocie osadzonych elementów 3d - vide: fotka z puszkami).

 Z tego, co zapamiętałem, to super przydatną opcją w CS3 jest inteligentne zaznaczanie obiektów/obszarów, jeszcze łatwiejsze niż poprzednio budowanie panoram i wyciąganie ze zdjęć bluboxa. Narzędzie do zniekształcenia perspektywicznego (vanishing points ?) także się rozwinęło - można tworzyć siatkę wielopłaszczyznową (tu mi się zaświeciły oczy :D). No i nie wiem, czy było coś więcej, czemu by można poświęcić uwagę... więcej o samej pracy z CS3 powiedział Pan prezentujący możliwości tabletów WACOM w tym programie.

 

"Pan z Cortlandu" pomimo tego, że mu się przygotowana prezentacja nie odpalała (to przez to, że był to zapewne najbardziej wypasiony ibuczek Cortlandu )
...pokazał klasę przy omawianiu ustawiania profili icc do potrzeb wydruku. Wprawa, z jaką mówił pozwalała na wywnioskowanie: ten człowiek wie, o czym gada, to jest profi.

 fot. Za chwilę będzie gadka o konfiguracji profili kolorów icc

Niestety, to nie moja działka - mogłem wprawdzie zrobić filmik z pokazu różnic między poszczególnymi profilami icc (różnobarwne bryły obracane w 3D, bardzo przyciągające wzrok), no ale obawiam się, że kręcenie bryłkami przez pół godziny bez dźwięku niewiele by oglądającemu powiedziało :/.

 fot. A to już chwilka przed startem prezentacji Wacomu.
"Pan z Wacomu" uratował honor wszystkich - chyba najlepiej - i to tylko "przy okazji" przybliżył możliwości nowego CS3 (szkoda, że tak krótko).

Na klipach widać jak wielki był ekran, na którym były wyświetlane obrazy z rzutnika i jak daleko od nas (jak "maciupki") był wacom, na którym pracował prezentujący. Powiem tylko, że to cudo miało chyba z 19" i był to tablet połączony z wyświetlaczem LCD - prawdziwe cudo! Link do filmików z prezentacji (jeszcze raz).

I pozostałe fotki, z krótkim komentarzem:


intensywne poszukiwania telefonu komórkowego, który robił "tyctyctyc" w głośnikach
(okazało się, że to telefon pana Marka Kardasza :D )


to co widzicie na ekranie to skin telefonu,
w który jest wmontowywany podgląd dzieła wykonanego w ilustratorze
(jak widać, targetem ilustratora może też być aplikacja mobilna)


nowy ilustrator ma fajne narzędzie pozwalające przeszukiwać dokument
po parametrach obiektów i "robić masówkę" - jednym przyciśnięciem "zamień"
wszystkie znalezione parametry zamieni na nowe

Podsumowując: dobrze, że taka akcja była. Targi Informatyczne w Ośrodku Postępu Technicznego już dawno przestały pełnić rolę spotkań prezentacyjnych, nie tylko branżowych, więc jak to wyszło na flabie - Katowice stają się powoli małą dziurą branżową.

Mam żal do Cortlandu, że o flashu była tylko mowa w kontekście "nowy ilustrator ma tak jak we flashu już jest", w każdym razie liczę na raz następny (już z flashem) i że będzie i lepiej, i więcej. Jak na pierwszy raz, to było dobrze. No ale bez flasha... :(

Mam nadzieję, że na przyszłych prezentacjach w realu (nie tylko w okolicach Katowic) zobaczymy się większym gronem znajomych.

MaW

Komentarze (2)
Katowickie spotkanie z CS3
 Oceń wpis
   

Cortland Katowice organizuje 13go czerwca w wieżowcu Altus spotkanie prezentacyjne pod hasłem "Be creative!. Adobe Creative Suite 3". Więcej pod linkiem: http://www.cortland.pl/plugins/_newsedit/news/277/index.php?sess_id=5ed57d98b524ce45dee08544eee5d9eb

Zapraszam czytających - może spotkamy się przy tej okazji w Katowicach ? Kto ma blisko, niech zostawi info w komentarzu :).

Niedaleko Altusa mamy Pizza Hut i Sphinxa, słowem było by gdzie usiąść i pogadać ;)

Komentarze (5)
Adobe Edge Newsletter: Kilka losowych stron we flaszu
 Oceń wpis
   

Właśnie dostałem nowy newsletter z Adobiego. Interesujący wybór losowych (jak zwykle) stron najlepszych twórców flaszowych:

http://www.adobe.com/newsletters/edge/january2007/articles/article3/index.html?trackingid=QZVF

W świetle tego artykułu: 5 powodów dla których nie warto... jest aktualne ? Panowie webmasterzy obstający przy htmlu (nawet z ajaxem) - zróbcie coś tak zaawansowanego na swoich stronach.

Wszędzie liczy się target. Te strony to jak obrazy Rembrandta, czy też dzieła architektury Michała Anioła - to nie ulotka z supermakretu, gdzie interesują cię głównie ceny...

Najważniejsze jest jednak, żeby umieć połączyć ucztę dla duszy z ucztą dla ciała :)

Komentarze (0)

Najnowsze komentarze
2014-01-06 19:33
najlepszeprezenty.com.pl:
Flash After Party czyli o flashu w realu [EDIT]
pozdrowienia :)
2013-12-25 22:07
Powiększanie penisa:
Warto blogować ?
Trudno się z tym nie zgodzić, przez to, że są bardzo ogólne to także są bardzo trafne.
2013-12-08 22:47
ets2:
Warto blogować ?
Wartościowych blogów jest na naprawdę mało, sam staram się coś stworzyć a czy wyjdzie to się[...]
O mnie
MaW: flash, gry i cała reszta
Po prostu flashmaniak.