Flash w szrankach z Silverlightem - rozpoczęła się wojna ?
 Oceń wpis
   

 Dzisiaj w newsach IDG pojawiła się rozmowa pt. Silverlight vs. Flash - inne cele, inne możliwości przeprowadzona z panem Bartłomiejem Zassem - "ewangelistą" microsoftowym (ISV Developer Evangelist, Microsoft Sp. z o.o.). 

Po przeczytaniu (i w trakcie) nasunęło mi się conajmniej kilka wniosków i kilka komentarzy - pozwolę sobie je zamieścić z cytowaniem konkretnych linijek tekstu. Z góry ostrzegam, że moje komentarze są strasznie tendencyjne!
 
"Nie należy kojarzyć Silverlight wyłącznie z odtwarzaczem do mediów czy tworzeniem animacji. To w szczególności bogata platforma do tworzenia zaawansowanych, bogatych aplikacji internetowych"

to oznacza jedno - Adobe ze swoją pozycją uzyskaną dzięki flashowi nareszcie poczuje oddech konkurencji na plecach. Nie pierwszej i nie ostatniej, ale na tyle mocnej, by móc zachwiać jego spokojem.

 Znakomicie większe możliwości dają również nowe wersje narzędzi.

Jeżeli ktoś próbować pracować na tych narzędziach, to wie, że są one zagrożeniem dla samego siebie :-). Jednakże biorąc pod uwagę całe środowisko developerskie, jakie daje MS, a z których można korzystać pisząc pod SL, to już coś.

Silverlight 3 "z pudełka" ...

jakiego pudełka ? to mamy jakieś różne wersje ? Czy można mówić o tym, że jakakolwiek forma oprogramowania w postaci pluginu będzie "z pudełka" ?

...nie wspiera już tylko rodziny kodeków Windows Media. Obsługiwany jest standard H.264, ale także dowolne kodeki, które zainstalowane są na komputerze użytkownika. To wszystko działa wyjątkowo wydajnie dzięki wsparciu sprzętowemu GPU dla odtwarzania pełnoekranowego filmów w jakości Full HD.

Niestety, jest to cios poniżej pasa. MS wykorzystując pozycję producenta systemu komputerowego tworzy coś, co opiera się na know-how dla innych nie dostępnym. Z drugiej strony, wiele sygnałów z netu świadczy o tym, że Adobe ignoruje w tym względzie potrzeby (sugestie) użytkowników.

film zamiast zatrzymać się płynnie (w czasie rzeczywistym) dostosuje jakość obrazu do możliwości połączenia.

 OMG, to ma mi pomóc w oglądaniu ? :| Załączając film nie chodzi mi o to, bym oglądał kwadraty, lecz o to, by obraz był wyraźny, a dźwięk bez zniekształceń. Choćby kosztem zatrzymywania się filmu na czas buforowania. Przyzwyczajony do niestabilnego połączenia internetowego pierw puszczam "play", potem od razu pauzę i idę do kuchni zrobić sobie kawę.Ktoś już kiedyś próbował takiego przesyłu - z pogorszeniem jakości - z tego, co pamiętam, nie wyszło mu to na dobrze. I nie powiem, by oglądanie filmu, który "biegnie płynnie", ale za to jakość co chwilę schodzi do zera, było przyjemnością.

Bardzo ważną nowością jest także premiera platformy Playready DRM, która pozwoli zabezpieczyć dowolne treści (nie tylko utwory audiowizualne) - oczywiście w pełni wspierana od strony klienckiej przez Silverlight.

A co o tym sądzą internauci myślacy zdroworozsądkowo? Skwituję uśmiechem: :D. Jednakże druga strona medalu jest inna: wiele wytwórni życzy sobie takich zabezpieczeń przy publikowaniu swoich materiałów przez net. Nierozsądnym by było ignorować te pole działania.

Wsparcie sprzętowe GPU... ...wykorzystanie tzw. "Pixel Shaderów" ... ...przestrzeń 3D...

W tej całej wyliczance jednego mi tylko brakuje: ile w tym wszystkim zależy od platformy systemowej ? Niestety, obawiam się, że będzie to kolejny cios poniżej pasa dla Adobe. Nie powiem, dawno im się należało - gotowa obsługa 3D w shockwave mogła by wg mnie już dawno być zaimplementowana we flash playerze...

...Microsoft kładzie duży nacisk na dostosowanie technologii Silverlight do scenariuszy biznesowych, nie tylko konsumenckich. Aby szybko tworzyć takie aplikacje wprowadzono ponad 70 nowych kontrolek (między innymi doskonałe kontrolki do prezentacji wykresów) oraz wzorce architektoniczne upraszczające projektowanie takich rozwiązań. Kontrolki można tak jak kiedyś bindować do danych (ale i między sobą), stylować, itp.

Tak. Niestety, firma Microsoft dobrze wie, skąd wyciągnąć pieniądze i kto za "te sznurki" pociąga. Smutne to i prawdziwe. Czy będzie rywalizacja pomiędzy aplikacjami Flex-owymi, a SL-owymi ?

"użytkownik może wybrać opcję zainstalowania jej na komputerze. Będzie ona mogła być od tej chwili uruchamiana poza kontekstem przeglądarki..."

RIA. Jak nic RIA. Czy to coś nowego ? Z drugiej strony, która aplikacja flashowa z powodu tych wszystkich "piaskownic" da się normalnie uruchomić offline, przeniesiona bezpośrednio ze strony online ?

Flash przeznaczony jest jednak do nieco innych zastosowań. Silverlight adresuje nowoczesne scenariusze RIA, wymagające bogatych kontrolek, zaawansowanego wsparcia dla obsługi danych, rozwiązań architektonicznych pozwalających oprzeć o tę technologię bogate aplikacje biznesowe. Flash w swoich korzeniach ma przede wszystkim wsparcie dla animacji bazujących na klatkach, do czego Silverlight nie był projektowany.

Buahahaha! :| Pan "ewangelista" nie odrobił zadania domowego. Czy zdaje sobie wogóle sprawę, że istnieje coś takiego jak AIR, a "bogate kontrolki" można znaleźć we Flexie ?

Mówiąc o przewagach technologii Silverlight, należy wymienić przede wszystkim zdecydowanie dojrzalszy język programowania (w ActionScript 3 wciąż brakuje bardziej wyszukanych elementów obiektowych czy silnego typowania). Nie ma kłopotu z oprogramowaniem wielu wątków (co dramatycznie zwiększa wydajność aplikacji), czego Flash nie wspiera. Programiści bardzo doceniają znacznie lepsze wsparcie narzędziowe ze strony środowiska Visual Studio oraz możliwość wykorzystywania tego samego API do pisania aplikacji internetowych jak i okienkowych. Nie trzeba się wiele uczyć, aby przenieść umiejętności ze świata aplikacji "desktopowych" do świata Silverlight.

Umiejętności programistów desktopowych w porównaniu do online'owych są w większości strasznie niskie i polegają na typowej umiejętności pracy "weź kontrolkę, upuść na panel". Oprogramowanie wielu wątków moze w tym momencie niewiele zmienić, jednak nie da się ukryć - jest to pięta achillesowa flasha. Niestety, doświadczenie, jakie niesie ze sobą Visual Studio, jest nie do przecenienia.

...możliwość importowania grafiki stworzonej w narzędziach Adobe Photoshop czy Ilustrator bezpośrednio do Microsoft Expression Blend przy pomocy wbudowanej funkcjonalności.

Zastanawia mnie, czy ktoś, mając tak potężne narzędzia do grafiki jak PS, czy AI, będzie chciał je przenosić do innej, dającej o wiele mniejsze możliwości, aplikacji.

...konwertery tłumaczące kod opisujący wygląd aplikacji Flash (SWF) na kod Silverlight (XAML).

a... MXML ? Jak to jest z tą licencją na SWFy ?

Bardzo dużo nacisku kładzie się na kwestie integracji pomiędzy tymi dwoma technologiami i umożliwienie specjalistom wykorzystania dotychczasowych umiejętności do projektowania aplikacji Silverlight.

Jeżeli nie popularnością, to podbieraniem programistów. Czeka nas kiedyś "FlashLight" ?

...bazując na wieloletnim kodzie przeglądarek internetowych Silverlight nie stwarza sam z siebie wielu dodatkowych zagrożeń.

Oj, nie umieją się rozstać z tymi wieloletnimi doświadczeniami, nie umieją.

Nie należy kojarzyć Silverlight wyłącznie z odtwarzaczem do mediów czy tworzeniem animacji. To w szczególności bogata platforma do tworzenia zaawansowanych, bogatych aplikacji internetowych.

Ach, ach, och!

Oczywiście współpraca dostawców treści jest szalenie istotna w przypadku popularyzacji na rynku konsumenckim, ale na rynku biznesowym funkcjonalności Silverlight coraz częściej decydują o wyborze tej platformy.

Na rynku biznesowym - zgodzę się, że ze względu na to podciągnięcie pod Visual Studio SL ma mocną pozycję. A flash tylko w postaci Flexa przebił się do tych sfer i jeszcze dużo ma przed sobą. Co do narzędzi - spora sfera developerów korzysta z zupełnie darmowych narzędzi, całkiem wystarczających - a ci, którzy korzystają z płatnych raczej wybiorą tańszą alternatywę. Narzędzia MS nie należą do tych tańszych.

Po moich negatywnych i stronniczych komentarzach, pora na podsumowanie jednym hasłem z artykułu:

Tematyka Silverlight 3 będzie poruszana na konferencji Microsoft Technology Summit 2009 w Warszawie

To oznacza, że zapowiada się ciężki bój - MS poczuł zapach wielkich pieniędzy, jakie może dać w najbliższej przyszłości gałąź RIA. Armaty, które zawsze MS miał w odwodzie, zostały wytoczone. MS przyświeca konkretny cel - $$ - w odróżnieniu od flasha SilverLight nie powstał jako "technologia hobbystów" - startuje od razu z pozycji doświadczonego gracza (.NET, ASP, inne) . Panowie (i Panie) - wiem, że wiele z Was przecenia programistów aplikacji opartych na technologiach MS. Problem w tym, że ich jest o wiele więcej niż Was. Problem w tym, że niektórzy z nich są naprawdę fenomenalnie dobrzy - chociażby przykład udostępnionego szerokiej opinii publicznej Quake'a w przeglądarce. Deklaracje Adobe w tym względzie pozostały w sferze prezentacji Quake'a na Adobe Max 2008 (przewinąć do 00:04:50).

Jeżeli zainteresował Was ten tamat, warto przeczytać także tego newsa (na dobreprogramy.pl): Silverlight z zabezpieczeniami zawartosci offline i mieć na uwadze sposób promowania swoich rozwiązań przez firmę MS: dlaczego nie warto (wg MS) używać-Linuksa, dlaczego (wg MS) nie warto używać Maca...

Komentarze (2)
Zainstalowałem IE8... :|
 Oceń wpis
   

Odradzam. Owszem, nie jestem z tych, co lubią trzymać się staroci, ale... jakoś "sugestie M$" nie przypadły mi do gustu.

Dwa dni. Tyle wytrzymałem z nowym IE na kompie.

Pierwsza sprawa: linki z ulubionych nie wchodzą "z palca" - zamiast tego IE8 próbuje otworzyć http://link.url/ - ych :|! Nie jestem z pokolenia tych, co umieją tylko ruchać myszą - dla mnie klawiatura to podstawowy interfejs wejścia - tego samego brakuje mi w fajfuksie - że takze nie wprowadzę żadnego skrótu z palca.

Druga sprawa: nagle okazuje się, że elementy na stronach "ożywają" - czasami sprawdzam, czy dany tytuł nie jest "nie pogrubionym" linkiem - w przypadku IE8 od razu pokazywała się bzdurna propozycja "dodaj do wstążki" - którą de facto usunąłem, by się bezsensownie nie pokazywała.

Trzecia sprawa - adresy w pasku adresu są wygaszane poza częścią domeny - co dla dewelopera jest strasznie wkurzającą rzeczą, zwłaszcza, gdy chce zobaczyć, co przyczepiło się do GET-a lub do jakiej to właściwie pełnej ścieżki prowadzi link.

I parę innych rzeczy, których nie umiem nazwać, nie ujął bym zapewne też właściwie w opisie, a umieją doprowadzić do szału (czy toto jest szybsze, czy wolniejsze ?)

Być może jest gdzieś jakaś opcja wyłączająca te obłędne "fujciulwsy" - nie wiem: przeglądnąłem "Zaawansowane" w "Opcje internetowe" - jeżeli tam tego nie ma, a jest gdzieś indziej, to nie interesuje mnie to - TO ma działać, a jeżeli nie działa jak chcę, to daję sobie spokój - jestem użytkownikiem tej aplikacji, nie królikiem doświadczalnym.

Ok, deinstalacja właśnie się zakończyła. Zobaczymy, do czego powróci system po przeładowaniu.

Komentarze (5)
Najmniejszy pakiet bibliotek z MS.NET2.0 (upd)
 Oceń wpis
   

Gdyby ktoś szukał (potrzebował) do odpalenia aplikacji opartych o środowisko Microsoft .NET 2.0, to polecam link do najmniejszego pakietu (tylko 26MB!) bibliotek potrzebnego do odpalenia takich aplikacji: microsoft.net 2.0 runtime library .

...najmniejszy - to znaczy nie mający ponad 320MB jak pełny .NET SDK framework.

//EDIT: Jest jeszcze wersja 3.5 ściągana online (bezpośrednio instalator 2,7MB, a potem z 82MB) - część programów wymaga już tego środowiska.

Komentarze (0)
Przegląd tygodnia, czyli co przegapiliśmy...
 Oceń wpis
   

Chrolonologicznie...

Adobe rzuca rękawicę Google i Microsoftowi

To tytuł wpisu na interaktywnie.com - trochę na wyrost, ale kto wie... - no ale w sumie chodzi o to, że acrobat.com zmienia się w interaktywne narzędzie do tworzenia dokumentów, oparte na flashu. Obrazek we wpisie polecam - niestety, na mojej konfiguracji aplikacji z acrobat.com nie udało mi się odpalić (pomimo najaktualniejszej wtyczki flasha - jak komuś się uda, niech się podzieli wrażeniami).

Adobe wprowadza Acrobata 9, uaktualnia Creative Suite

Ten tytuł z idg.pl nie mówi najważniejszego: od wersji 9 Acrobata w dokumentach PDF można osadzać bezpośrednio flashowe klipy video (flv)! O czym jednak bezpośrednio w tytule "Nowy Acrobat: pliki PDF z wideo" - "trąbią" na dobreprogramy.pl. Jak zwykle - warto poczytać obydwa i zastanowić się nad interpretacją. W artykule na IDG warto zwrócić uwagę na ceny pakietu (vat tam dodany to prawdopodobnie vat amerykański, więc my musimy doliczyć różnicę do naszego vat-u).

Internetowy pakiet biurowy Adobe ułatwi pracę zespołową

To znowu o acrobat.com -  oto po paru dniach idg.pl goni interaktywnie.com i pisze o tej ciekawostce (jak na razie):

Stworzony w technologii Flash edytor tekstu Buzzword natywnie wspiera pracę grupową i obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty zapisu dokumentów tekstowych, w tym również PDF. W okresie testowym możliwe jest jednak przekonwertowanie do formatu PDF maksymalnie pięciu plików. Za pośrednictwem serwisu Acrobat.com możliwa będzie również obróbka i współdzielenie plików tworzonych przy pomocy innych aplikacji firmy Adobe. Jedną z nich jest udostępniona kilka dni temu testowa wersja oprogramowania Acrobat 9. Według zapowiedzi niebawem udostępnione mają zostać interfejsy API, umożliwiające dalszy rozwój funkcjonalności nowego portalu.

Warto sięgnąć do linków w stopce tekstu i przypomnieć sobie, czym nas straszyło Microsoft i Google.

FlexChallenge - let's flex what's possibile

A to znów info z interaktywnie.com - co flash/flex news, to Pani Iwona :) (gratuluję zespołowi interaktywnie.com takiej współpracowniczki) - mowa o tym, że rozpoczął się konkurs "Pokaż co potrafisz we flex/AIR" - news z piątego czerwca, konkurs rozpoczął się szóstego czerwca, dziś (jak piszę wpis) jest siódmy czerwca, a trwa do ósmego... żartuję :) - trwa do  5 października 2008 - więcej na stronie konkursowej.

Co u konkurencji ?

Ano w tekście "Bill Gates ostatni raz publicznie jako pracownik MS" na idg.pl mowa o tym, że "teoretyczny emeryt" po raz któryś z kolei pojawia się po raz ostatni - ale nas akurat nie to najbardziej interesuje, lecz to, że w materiałach tej konferencji była wyraźna zapowiedź ofensywy SIlverLighta - czyżby kolejna wojna ze strony Microsoftu ? Nie lubię relacji wideo, zwłaszcza w wydaniu IDG, no ale tym razem nie zostaje nam nic innego (parę akapitów treści tekstu wiele nie wnosi).
Komentarze (0)
Świetlista droga Małomiękkiego ? (upd)
 Oceń wpis
   

No i proszę - przyrzekłem sobie, że nie będę już podawał newsów od innych, a tu taki ZONK, o którym nie można by nie napisać!

DobreProgramy.pl piszą o tym, że Microsoft wykupił licencję flash playera na Windows Mobile!

I cytat z powyższego linku:

Obecnie, jak informuje Adobe, [flash] jest obecny na 500 milionach urządzeń przenośnych.

Dla Adobe to ciągle nowy rynek zbytu, ta licencja to szansa umocnienie pozycji, ale co tak naprawdę kryje się za posunięciem Microsoftu ? Czy to wciąż walka o pierwszą pozycję z Google ? Czy też kolejny ruch do osiągnięcia dominacji na rynku ?

...czy też Microsoft sugeruje między wierszami, że SilverLight jest technologią eksperymentalną nie mającą szans osiągnąć takiej popularności, jaką ma flash ?

//EDIT: tłumaczę tytuł: MS's Flash way ?

//EDIT2:

Tak, to nie bullshit: dobreprogramy newsa wyciągnęły stąd: Microsoft licenses Flash Lite, Reader LE, a ten zaś jest potwierdzony informacją w Adobowym Pressroomie - wow, będzie się działo

Komentarze (0)
[www] Mała, miękka propaganda designerska
 Oceń wpis
   

...ale za to jako fajna!

Na początku Zune mi się z Zumim skojarzyło, ale na szczęście to nie to* :).

ZuneArts to stronka, na której ci, co śledzą wydarzenia we flashowym świecie designerskim znajdą praktycznie wszystko, co już widzieli. Oczywiście w jednym miejscu tylko wybrane rzeczy :)

DezajnZuna - li tylko ?

Fajnie i miło się ogląda, czyta. A jak już się naczytacie/naoglądacie... spojrzyjcie do treści linka "terms of use"...

...

...

...nieee!!! To nie może być!!! A jednak :]  - i od razu mój "bezsęłsofny" tytuł wpisu nabiera głębszego wyrazu...

* -  o Zumim też będzie jak się sprężę, szkic czeka w kolejce już od urodzin Semy - oj spóźniony prezent to będzie :/

//EDIT: no i czemu ja się dziwię ? :| wystarczyło wyguglać, co za jeden ten "zune": http://www.google.pl/search?num=100&hl=pl&newwindow=1&q=zune&lr=lang_pl

Komentarze (1)
Och nie, znowu ten niebieski ekran!
 Oceń wpis
   

Blue Screen Of Death - Niebieski ekran: przekleństwo użytkowników Windowsa... teraz jest w Twoich rękach!

Czy zdażyło już Ci się przeganiać "podglądaczy" po przyjściu z ubikacji ? Ile razy koledzy (koleżanki) pierzchali(-ły) sprzed Twojego komputera widząc, że wracasz ?

A może chcesz zrobić kawał nielubianemu koledze/koleżance z pracy - takiemu/takiej co np. za dużo się obija wędrując po biurze ?

Teraz możesz się przed nimi zabezpieczyć! Tak teraz możesz im zrobić skutecznego psikusa!

Niebieski ekran śmierci w postaci wygaszacza - najlepsze zabezpieczenie przed "podglądaczami" a także najlepsza nauczka dla współpracowników na zbyt długo odchodzących od swojego komputera!

Polecam, sam zainstalowałem ]:->

Komentarze (3)

Najnowsze komentarze
2014-01-06 19:33
najlepszeprezenty.com.pl:
Flash After Party czyli o flashu w realu [EDIT]
pozdrowienia :)
2013-12-25 22:07
Powiększanie penisa:
Warto blogować ?
Trudno się z tym nie zgodzić, przez to, że są bardzo ogólne to także są bardzo trafne.
2013-12-08 22:47
ets2:
Warto blogować ?
Wartościowych blogów jest na naprawdę mało, sam staram się coś stworzyć a czy wyjdzie to się[...]
O mnie
MaW: flash, gry i cała reszta
Po prostu flashmaniak.