I nastało 10-kropka-1 - bez 'i' (upd)
 Oceń wpis
   

Czy - jeżeli bym był potentatem rynkowym, a ignorował technologię rozszerzającą możliwości mojego produktu - nie było by to równoznaczne z samobójstwem biznesowym ?

Na tak postawione pytanie zapewne znaleźlibyście wiele odpowiedzi. Jedni odpowiadali by sięgając do macierzy BCG, drudzy podpierając się przykładami wziętymi ze światowych rynków, inni podpierając się intuicją biznesową.

Kto jest takim "ignorantem" ? Sądząc po ilości "i" już wiecie. Apple. Tylko Apple stać na ignorowanie flasha i nie wpuszczanie go na swój i-teren. Dlaczego ? Ponieważ straciło by wtedy kontrolę nad aplikacjami pisanymi dla swojej maszynki. Tak - wirtualna maszyna flasha była by w stanie wykorzystywać wiele rzeczy, które obecnie można osiągnąć wyłącznie używając edytora od Apple. Stracił by wtedy sens sklep iStore, ponieważ każdy mógł by pisać aplikacje na iPhone'a używając actionscript-u i rozpowszechniać je bez pośrednictwa tego sklepu!

Wracając do tematu: dzięki projektowi "Open Screen Project" na koniec roku praktycznie na wszystkie "maszynki" będziemy mieli flash playera 10.1 - wszystkie, oprócz tych ze stajni Apple, o którym tak się rozpisałem na początku.

Czytaj także:

 

Komentarze (0)
Adobe otwiera flasha!
 Oceń wpis
   

Niesamowity długi weekend!

Choć pogoda się nam "troszeczkę" nie udała, to jednak wieści po powrocie wyśmienite! Adobe uczyniło niesamowity ruch, na który nie wiem, czy kiedykolwiek zdecyduje się jej konkurencja (MS z SilverLight).

The Open Screen Project

Czytam właśnie ostatnie wieści z Press Room-u i nie mogę uwierzyć. Adobe wraz z ARM, Chunghwa Telecom, Cisco, Intel, LG Electronics Inc., Marvell, Motorola, Nokia, NTT DoCoMo, Qualcomm, Samsung Electronics Co., Sony Ericsson, Toshiba i Verizon Wireless podpisały umowę w zakresie współpracy przy projekcie Open Screen Project, którego to celem jest udostępnienie "bogatych mediów" na urządzeniach mobilnych. Jeśli dobrze zrozumiałem artykuł sieci takie jak BBC, MTV Networks, and NBC Universal będą wspierać ten projekt swoimi inicjatywami... wow - dech w piersiach zapiera...

Restrykcje zdjęte!

To nie wszystko! By umożliwić swoim partnerom i innym firmom niezależnym rozwój oprogramowania umożliwiającego odbiór RIA ("bogate aplikacje internetowe") Adobe usuwa restrykcje licencyjne flasha! A w szczególności:

  • będziesz mógł do woli używać specyfikacji SWF i FLV/F4V
  • będziesz mógł tworzyć urządzenia i aplikacje umożliwiające odtwarzanie aplikacji Flash za pomocą pluginu flash niezależnie od Adobe
  • będziesz mógł używać protokołów Adobe Flash® Cast™ i AMF celem tworzenia rozbudowanych usług bazodanowych
  • będziesz mógł (jako producent urządzenia) dołączać do swoich urządzeń player flash bezpłatnie, w dowolnej ilości

Wow, brzmi to niesamowicie!

W 1990 roku IBM stworzył Standard Otwartej Architektury

I co z tego wyszło - wszyscy widzimy: siedzimy przy pecetach (w większości), piszemy na pecetach, nosimy ze sobą pecety (także w większości).

Czy to było celem Adobe ? Czy tak samo będzie z flashem ?

Miejmy nadzieję, że tak - miejmy nadzieję, że to nie jest zakamuflowany krok Adobe w kierunku zaprzestania produkcji flasha i przesiadnięcia się na bardziej zaawansowane produkty, których internet nie jest już głównym celem... - jak będzie naprawdę, przyszłość pokaże.

Jedno jest pewne: jest wiele specyfikacji, które jako komercyjne "umarły", dostały swoje "drugie życie" w momencie udostępnienia ich specyfikacji.

Przyznam, że już się bałem o przyszłość flasha (i mojej firmy)

Polecane linki:

Adobe and Industry Leaders Establish Open Screen Project

History of IBM

//EDIT: i jeszcze jedna wspaniała chwila: W czasie długiego majowego weekendu liczba odsłon mojego bloga przekroczyła 202 tysiące! - dziękuję wszystkim wiernym czytelnikom, zwłaszcza tym, którzy są ze mną od początku i z wyczekiwaniem zaglądają na blog nie mogąc doczekać się następnych wpisów (gdybyście widzieli, jak wysoko w google analytics stoi fraza "maw blog"...)

Komentarze (0)

Najnowsze komentarze
2014-01-06 19:33
najlepszeprezenty.com.pl:
Flash After Party czyli o flashu w realu [EDIT]
pozdrowienia :)
2013-12-25 22:07
Powiększanie penisa:
Warto blogować ?
Trudno się z tym nie zgodzić, przez to, że są bardzo ogólne to także są bardzo trafne.
2013-12-08 22:47
ets2:
Warto blogować ?
Wartościowych blogów jest na naprawdę mało, sam staram się coś stworzyć a czy wyjdzie to się[...]
O mnie
MaW: flash, gry i cała reszta
Po prostu flashmaniak.