Ilu z Was wie,że 'internet'(www) powstał w Europie ?(upd)
 Oceń wpis
   

Dosłownie "przed chwilą" pisałem (donosiłem) Wam o rocznicy Corela, a tu dobreprogramy.pl przypominają o 20 leciu istnienia internetu!

Dzisiejszy dzień, 13 marca 2009, to dwudziesta rocznica opracowania pierwszego oficjalnego dokumentu opisującego World Wide Web.
 Autorem tego dokumentu był Tim Berners-Lee oficjalnie uważany za "ojca współczesnego internetu".

Ilu z Was wie, że 'internet' rozumiany jako sieć World Wide Web powstał w Europie ? Wszyscy wiemy, co to CERN - dzięki "magnetoelektrycznemu obwarzankowi" czyli przyspieszaczowi hadronów (zwłaszcza spragnionym wiedzy polecam ten link), a niektórzy nawet pamiętają, że ośrodek ten (CERN: Europejskie Centrum Badań Atomowych) leży w Szwajcarii.

...w marcu 1989 roku spisał wszystkie założenia dotyczące usługi w jednym dokumencie mającym przekonać CERN, że projekt jest warty realizacji. 

 ...no i nie tylko produkują ogromne obwarzanki, ale także tak przydatne rzeczy, jak system wymiany hyperlinków, czyli to, co dziś popularnie nazywamy 'internetem':

Dokument ten został bardziej sformalizowany rok później przy współpracy Roberta Cailliau i jednoznacznie określał WorldWideWeb (lub w skrócie W3) jako "sieć węzłów" z "dokumentami hipertekstowymi" do przechowywania danych, które to z kolei miałyby być oglądane za pomocą "stron hipertekstowych" osiągalnym dzięki "przeglądarkom" komunikującym się przez "protokoły dostępu".
Sto lat i pomysłów co krok, ale bez wprowadzania rewolucji :-)

PS. Wszystkie cytaty pochodzą z newsa na dobreprogramy.pl: "World Wide Web ma już 20 lat".

//EDIT: Oficjalna strona rocznicy: info.cern.ch/www20

//EDIT: IDG.pl: Dwudziestolecie sieci WWW - też ładnie napisali i nawet zerżnęli obrazki nie podpisując, skąd są :-]

Komentarze (0)
[www] Kolorowy zawrót komórkowy
 Oceń wpis
   

Znowu ktoś mi wyjedzie, że suchara wyciągam z rękawa - a co mi tam!

Zachwyciłem się tą stronką - motocolors - super animowane rysowanie za pociągnięciem myszki.

HaloMotoColors

Na zrzucie możecie zobaczyć moje "dzieło" - prawda, że piękne ? :D

Jjak to działa ? Ano wybierasz kolor z panelu create, naciskasz LMB i kreślisz dowoli. BTW: weźcie ten panelik "za łeb" i spróbujcie przenieść w inne miejsce... fajne, nie ?

Oczywiście advertising jak ta lala - co kliknięcie w kolor to inna seria komórek w dolnej linii. W każdym razie jako fan motoroli taką delikatną sugestię jestem w stanie znieść :D.

Komentarze (0)
[www] u Bossa wszystko na swoim miejscu
 Oceń wpis
   

Uwaga! strona na dzień dobry otwiera się z dość głośną muzą!

Jak na nią trafiłem ? Wszystko przez moją nieodpartą chęć klikania reklam :)

Zaczęło to się tak: zrobiłem sobie małą przerwę w projekcie, zagadałem znajomego przez gg (intrygujący opis to podstawa). Na pasku obok ikonek opcji skromnie wyświetlał się napis "HUGO". No a że jestem fanem trolla o wdzięcznym imieniu Hugo (:D ) pomyślałem sobie: a niech tam, znowu trafię na jakąś reklamę słabej jakości chrupek, ale trudno - klikam! I wylądowałem... w miejscu, w którym nie spodziewałbym się wylądować... na ringu! Czyli na stronie Hugo Bossa.

Nawet nie wiem, kto jest wykonawcą strony :). Jedno jest pewne, dokonał on tego, co jest do dziś bardzo trudne dla htmlowców - ustawić flasha tak, by "nie wypływał". Kliknijcie na stronę - zobaczcie!

Flash i Ajax i w jednym stali domu... oczywiście, jeżeli zajrzycie do kodu. Strona jest stroną htmlową - czyli bezproblemowe SEO. A to, co dodaje uroku, znane zazwyczaj tylko z full flashowych stron - to tło z klipem w tle! I nawet muzyka nie przeszkadza (po ściszeniu). I ten taniec... ta kobieta... zmysłowa scena... uuch, super! Podobieństwo do Pulp fiction zapewne zamierzone (dzięki Jakub za zwrócenie uwagi).

Dla Panów, którzy projektowali akcję reklamową wielkie brawa za ten pasek z napisem Hugo - bez żadnych zbytecznych bajerków i "świecidełek"

Komentarze (3)
Atari Wiedźminem straszy
 Oceń wpis
   

No i stało się. Długo zapowiadana gra "The Witcher" wreszcie ma się ukazać!

Ale nie o tym chciałem napisać - powiedziałbym "to nie nasz rynek" :). Chciałem napisać o już otwartej oficjalnej stronie gry "The Witcher" - jak przystało na stronę reklamującą produkt z mnóstwem fajerwerków, jest ona flashowa!

Jak zwykle, żeby nie zanudzać, krótko - wysmakowane animacyjki przejść w menu, zdobione suwaki w galerii, wysmakowane loadery wewnętrzne, ładnie zrobiona perspektywa (a raczej przesuw panoramiczny) - słowem klimaty, które mnie kręcą. Strona rzec by może skromna, ale... "nie suknia zdobi człeka" - ani Wiedźmina :).

A dla fanów Wiedźmina intro ze strony:

No i na koniec, bo zapomniałbym: wydawca gry: ATARI (yes, babe, yes :D), producent CD Project Red, stronę www wykonała firma bitterlix.

//EDIT od Maliboo: http://www.thewitcher.com/main/fullpage.php?language=pl - bezpośredni link do sajtu w poslkim języku (dla tych, co im okienka się poblokowały).

//EDIT: Nie wiem, czy wiecie, ale w grze maczał palce Tomek Bagiński (tak, ten od Katedry):

Komentarze (3)
No to dalej zygzakiem po alkoholu(-ach) idziemy...
 Oceń wpis
   

Nadmiar alkoholu szkodzi zdrowiu! Spożywanie alkoholu podczas ciąży może uszkodzić płód, więc nie poczynaj swojego potomka pod wpływem procentów...

Potomka, ani żadnych innych mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy...

Siedzimy sobie właśnie z Malim każdy po swojej własnej stronie kabelka, relaksując się po długim dniu stania w ogonku po wenę (venę ?) no i jak zwykle reklamy (mi, bo Malemu zapewne nie) przed oczyma migają...

[Offtop] Mali właśnie parę dni temu na swoim blogu przyznał się, że prowadzi drugiego bloga - całkiem smacznie tam u niego :). [/Offtop]

Wracając do tematu: oto co mnie "spotkało przy rozmowie": www.heineken.pl - jak zwykle cos mnie podkusiło i tam wlazłem :|

Konsternacja... wychowany na flashzonowych opiniodawcach (9 na 10 komentarzy w "Do oceny" da się streścić: fuj, błe i "wywalcie to stąd") pierwsze co spostrzegłem to "preloader selectable". No a potem... potem to okazało się, że to był preloader loadera... który miał taką śliczną heinekenowską gwiazdeczkę z procentami (załadowania świntuchy, nie zalania :p) - jak się okazało, również SELECTABLE. No i pokazywał jak toto się zalewa i zalewa ta butelka... (ten efekt już znam od flasha 4ki, że też jeszcze "z formy nie wypadł" :) ).

Czy dalej jest gorzej ? Ano, na początku (tzn. tak gdzieś pośrodku, bo już po preloaderach :D) wydawało mi się, że gorzej już nie będzie... bo klikam że mam 18cie i ... Mali twierdzi, że oszust ze mnie :D Nie no, to nie moja wina, że jedyne co od razu działa, to "Nie mam 18 lat" :|

Ja jestem w gorącej wodzie company (zwłaszcza rano, po długich "roboczonocach") - Mali widocznie mniej, więc radzi, żeby kliknąć i odczekać... TADA :] rację miał - że aż się musiałem spytać, czy to nie on robił :D Na szczęście NIE ON :P.

Ech, co zobaczyłem dalej, szkoda gadać... jednym z typowych komentarzy "oceniaczy" (na  FZ) było zawsze: szkoda flash-a marnować, to pod htmlem by szło...

Niestety, tego do "showtime" nie wrzucę... a i dobrze, że wykonawca się pod tym nie podpisał.

//EDIT: Screenshot może nie odzwierciedlać aktualnej wersji strony!

Komentarze (0)
Na alkohole (lekkie) nam zeszło...
 Oceń wpis
   

A więc tak... siedzę sobie grzecznie i cicho na gadulcu... reklamy mi migają (na systemie postawionym od zera, a nie ma czasu nawet na to, żeby poszperać w plikach i je zblokować - taki ten świat :/ ) no i dałem się wciągnąć... kliknąłem na banner "coś się zdarzyło"...

Wyskoczył filmik... cianiarstwo - jak porównam z innymi spotami tego typu. No ale, myślę sobie: skoro już tak się namęczyli, żeby nas skusić na taki filmik, to zrobię im tę przyjemność i wejdę na www: www.carlsberg.pl.

 No i to był strzał w dziesiątkę. Strona elegancka, dopieszczona. Tło - pełnoekranowe wideo dociągające się life, z możliwością przeskakiwania do kolejnych etykiet. Pełen zachwyt,tylko jeszcze kropelek wody skraplającej się na zimnej butelce mi brakuje...

Wykonanie: BYSS.pl Brawo Panowie, to się Wam udało.

PS. Coś tak ostatnio na alkohole zeszło... może to przez to, że wszyscy już tej majówki nie mogą się doczekać ? ;-)

//EDIT: Screenshot może nie odzwierciedlać aktualnej wersji strony!

Komentarze (5)
[www] Aż w ustach mi zaschło...
 Oceń wpis
   

Takie strony, to wszędzie powinny być. Zubrowka.pl - stawiam na to, że jest to flashowe wydarzenie roku.

Projekt i wykonanie - oczywiście os3 multimedia...

//EDIT: Screenshot może nie odzwierciedlać aktualnej wersji strony!

Komentarze (2)
5 powodów, aby używać flasha ??? Używać! Jest jednak warto!
 Oceń wpis
   

[..]

  • Flash wymaga większej przepustowości łącza
  • Nie obsługuje przycisku Wstecz Flash
  • ignoruje potrzeby użytkowników
  • Problemy z developerami Flasha
  • Wyszukiwarki nie lubią Flash-a

[...]

(na podstawie artykułu Search Engine Journal)

Źródło: 5 powodów aby nie używać Flash-a - jeśli nawet wcześniej nie czytałeś, to coś takiego po głowie Ci chodzi. Bo zawsze jest jakieś "ale" - bo to brak indeksacji w googlach, bo to znów brak wyświetlania na komputerze bez odpowiedniego pluginu...

Wiele osób sądzi, że flash jest zbyt ciężki, zbyt mało elastyczny aby go używać do budowy strony www - a jednak pomimo wszystko - wielkie koncerny i małe firmy inwestują w strony przepełnione elementami flaszowymi... flash staje się narzędziem budowy serwisów tak samo dobrym jak php po stronie serwera.

W tym blogu będę starał się pokazać, jak można użyć flasza w prowadzeniu witryny www, jej elementów, a także jak zdynamizować swoją nie tylko dla potrzeb sieci - oraz to, że html (xhtml) jest już tylko po prostu "nośnikiem" dla właściwej treści.

Panowie Menadżerowie, dajcie pierwszeństwo flaszowi!

Komentarze (0)

Najnowsze komentarze
2014-01-06 19:33
najlepszeprezenty.com.pl:
Flash After Party czyli o flashu w realu [EDIT]
pozdrowienia :)
2013-12-25 22:07
Powiększanie penisa:
Warto blogować ?
Trudno się z tym nie zgodzić, przez to, że są bardzo ogólne to także są bardzo trafne.
2013-12-08 22:47
ets2:
Warto blogować ?
Wartościowych blogów jest na naprawdę mało, sam staram się coś stworzyć a czy wyjdzie to się[...]
O mnie
MaW: flash, gry i cała reszta
Po prostu flashmaniak.